آشنایی با ساز درامز 

مجموعه‌ ای از ساز‌های کوبه‌ ای

ساز درامز مجموعه‌ای از ساز‌های کوبه‌ای است که در کنار هم یک ساز واحد و مستقل را تشکیل می‌دهند. درامز یا درام (Drum) در زبان فارسی طبل معنی می‌دهد و معادل آن در زبان انگلیسی drum kit است.

حتما در موزیک ویدئو‌های سبک‌های راک یا جاز نوازنده‌ای را دیده‌اید که با دو چوب بر روی تعدادی طبل که دور تا دور او را احاطه کرده است ضربه می‌زند. مجموعه‌ی این طبل‌ها را درامز می‌گویند. با ما همراه باشید تا بیشر با این ساز آشنا شوید.

ساز درامز چیست؟

درامز یا درام (Drum) در زبان فارسی طبل معنی می‌دهد و معادل آن در زبان انگلیسی drum kit است که به معنای مجموعه‌ای از طبل‌ها و سنج‌هایی است که روی پایه نصب می‌شود. به عبارت دیگر درامز مجموعه‌ای از ساز‌های کوبه‌ای است که در کنار هم یک ساز واحد و مستقل را تشکیل می‌دهند. برای تولید صدا و اجرا از ابزار‌هایی مانند چوب و پدال (که در پایین ساز است) استفاده می‌کنند و به نوازنده‌ی آن درامر می‌گویند.

ساز درامز در سبک‌های جاز، راک، بلوز و پاپ به کار برده می‌شود.

تاریخچه‌ای از درامز

ساز درامز در دسته ساز‌های بسیار قدیمی قرار دارد. درامز را بعد از حنجره‌ی انسان از قدیمی‌ترین ابزار‌های موسیقایی معرفی می‌کنند. برخی می‌گویند که اولین درامز‌ها از قرار گرفتن تکه‌های چوب یا سنگ بر روی گودال‌های زمین ساخته شدند. رفته رفته متوجه شدند که از تنه‌ی درختان توخالی صدای بیشتری تولید می‌شود و درامز‌های قدیمی چوبی ساخته شدند.

مکان ساخت اولین درامز‌های پوستی مشخص نیست، ولی قدمت آن را به ۵۰۰۰ سال پیش نسبت می‌دهند. در آن زمان پوست حیوانات و یا ماهی‌ها را روی تنه‌ی درختان توخالی می‌کشیدند و با دست بر آن‌ها ضربه می‌زدند. رفته رفته پیشرفت کردند و پوسته‌ها و کاسه‌هایی را ساختند که دارای شکل خاصی بودند. طبل‌های امروزی پوسته‌ای از جنس طلق دارند و به بدنه‌ای چوبی متصل‌اند. در کنار طبل‌ها نیز سوراخ‌هایی برای خروج صدا وجود دارد.

اجزای تشکیل دهنده‌ی ساز درامز

درامز از مجموعه‌ای از ساز‌های کوچک و بزرگ تشکیل شده است که در سبک‌های مختلف موسیقی تعداد آن‌ها قابل تغییر بوده و می‌توانند با ترکیبات دیگری از ساز‌های کوبه‌ای یا تلفیقی از ساز‌های آکوستیک و کوبه‌ای الکترونیک اجرا شوند. نام اجزای درامز عبارتند از:

طبل بزرگ (Bass drum) یا kick که با پدال و با پای راست نواخته می‌شود.

طبل فلور (Floor tom) طبلی است با صدای بلندتر و بم که از تام تام‌ها بزرگ‌تر است.

طبل کوچک (Snar drum) طبلی است با ارتفاع کم و فنری که روی پایه قرار می‌گیرد.

تام تام (Tom tom drum) تام تام‌ها بصورت مایل کار گذاشته می‌شوند و معمولا دو تام تام کنار یکدیگر گذاشته می‌شود.

جفت سنج (Hi hat) از دو عدد سنج تشکیل شده است که روی هم قرار دارند و به کمک پای چپ با پدال بالا و پایین می‌شوند.

سنج کراش (Crash cymbal) سنج کراش برای تاکید در آهنگ از آن استفاده می‌شود.

سنج راید (Ride cymbal)

سنج اسپلش (Splash cymbal) سنج اسپالش خوش صداتر از سنج‌های کراش هستند.

سنج چینی (China cymbal)

انواع چوب‌های درامز

Hickory (چوب گردوی آمریکایی)

این نوع چوب بسیار پر طرفدار است، زیرا دارای مقاومت زیاد با خاصیت ارتجاعی بالا است.

Maple (چوب افرا)

چوب افرا نسبتا سبک است و بیشتر در کار‌های استودیویی وکنسرت‌های جز یا اجرا در سمفونیک کاربرد دارد.

shira Kashi oak (بلوط)

این نوع چوب در سال ۱۹۵۷ توسط شرکت pro mark به دنیا معرفی شد و دارای مقاومت بسیار بالا است.

یادگیری ساز درامز

به طور کلی آموزش و یادگیری درامز کاری پیچیده و دشوار به نظر می‌رسد. نکته‌ی بسیار مهم در نواختن درامز نحوه صحیح به دست گرفتن چوب‌های درامز است. بسیاری از درامر‌ها از این موضوع راحت می‌گذرند در حالی که ممکن است در ادامه‌ی کار با مشکل مواجه شوند. پس هرچقدر سریع‌تر به نحوه صحیح دست گرفتن چوب‌ها برسید، زودتر می‌توانید تمرینات مؤثرتری داشته باشید. سه روش Traditional ,Matched یا Frech برای دست گرفتن چوب‌ها وجود دارد.

نکته مهم دیگر در نواختن درامز این است که هر درامر باید بداند چگونه زمان را بشمارد. شمارش زمان به این سادگی نیست که تا عدد ۴ را بشمارد؛ بلکه یک درامر باید بتواند میزان‌های با کسر‌های گوناگون، نت‌ها وضرب‌ها را بشمارد

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه وب سایت اختیاری است.

دیدگاهپیغام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت