آشنایی با ساز مثلث

ساز مثلث (Triangle) یکی از سازهای کوبه ای فلزی است که از سازهای اولیه و پرکاربرد برای آموزش موسیقی به کودکان یا ارف به شمار می‌رود. ساز مثلث که از زیر مجموعه سازهای پرکاشن به شمار می‌رود. این ساز گزینه مناسبی برای آموزش ریتم ها برای کودکان است و در عین حال می‌تواند نقش تاثیر گذاری در افزایش خلاقیت و هوش موسیقی آن ها داشته باشد.

تاریخچه ساز مثلث

تاریخچه استفاده از مثلث به مصر باستان بر می‌گردد. بنا بر شواهد به دست آمده توسط محققان و مورخان هنری به نظر می‌رسد که مثلث در واقع یک ساز زنگ دار برای استفاده و فراخوانی به مراسم های مذهبی آن دوران بوده است.

مثلث های قدیمی معمولا چندین حلقه کوچک در ضلع پایین خود داشتند که هنگام ضربه زدن به ساز باعث ایجاد صدای موج دار و مداومی می‌شد. گفته شده است که این ساختمان یعنی میله ی مثلثی شکل به همراه حلقه ها تا زمان موسیقیدانانی مانند بتهوون و موتزارت ادامه داشته است. اما در قرن نوزدهم ساختار آن تغیر پیدا کرد و حلقه ها را از ساختمان ساز حذف کردند و مثلث های امروزی با صدای شفاف و زیبا به وجود آمدند.

 

ساختمان ساز مثلث چگونه است؟

یکی از دلایل اهمیت این ساز ساختمان بسیار ساده در عین کاربردی بودن آن است. ساز مثلث از یک میله فلزی که به صورت مثلثی با یک راس باز خم شده است تشکیل شده. قطر این میله فلزی تقریبا یک سانتی متر است. این ساز توسط یک میله فلزی از همان جنس اما با قطر کمتر نواخته می‌شود که در اصطلاح به آن سوزن می‌گویند.

جنس این ساز معمولا از جنس فولاد است اما گاهی اوقات این ساز را از جنس مس برلیوم نیز می‌سازند.

در راس بالایی ساز یک حلقه یا قلاب از جنس فلز یا ریسمان برای نگه داشتن تعبیه شده است.

کاربرد ساز مثلث در کجاست؟

مهم ترین و اصلی ترین کاربرد ساز مثلث همانطور که قبلا به آن اشاره کردیم در آموزش موسیقی به کودکان است. در کلاس های ارف استفاده از مثلث یکی از فعالیت های اولیه و جذاب برای کودکان است. اساتید موسیقی از این ساز در کنار سازهای دیگری مثل بلز، فلوت ریکوردر و طبلک استفاده می‌کنند.

یکی از مکان هایی که در گذشته از این ساز در آن استفاده می‌شد مدارس بود. زنگی که شروع مدارس را اعلام می‌کرد در واقع همان ساز مثلث است. اما این تنها کاربرد آن این نیست، در بسیاری از ارکستر سمفونیک ها، هم نوایی مثلث با دیگر سازهای کوبه ای می‌تواند صدای زیبا و دلنشینی ایجاد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه وب سایت اختیاری است.

دیدگاهپیغام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت