آشنایی با ویولن

در تاریخ بشر، موسیقی همواره در کنار مردم بوده و به عنوان یکی از محبوب ترین هنرها شمرده میشود. به دنباله ی این محبوبیّت و علاقه ی مردم به موسیقی، تمایل آنها برای یادگیری این هنر افزایش یافت و مردم مشغول به یادگیری ساز و آواز شدند. یکی از سازهایی که در جهان شناخته شده است و طرفداران زیادی نیز دارد، ساز ” ویولُن ” میباشد.

ساز ویولن جزء سازهای زهی به شمار میرود و برای نواختن این ساز از وسیله ای به نام ” آرشه ” کمک گرفته میشود. در ادامه ی این مقاله قصد داریم به طور کامل و جامع در رابطه با تاریخچه، ساختار، نواختن، نحوه نگهداری، نوازندگان مشهور و برندهای محبوب این ساز صحبت خواهیم کرد و همچنین نکاتی را خواهیم گفت که در خرید ساز ویولن به شما کمک زیادی کرده و باعث میشود شما بهترین خرید را داشته باشید؛ با نوانُت همراه باشید…

تاریخچه ویولن

در سال های بسیار دور و در قرن ۹ میلادی، سازی ابداع شد که به گفته ی برخی ها، این ساز برگرفته و الگو گرفته شده از ساز عربی رُباب بوده که در آن زمان به اروپا آمده بود. این ساز توسط یک فرد ایتالیایی به نام ” گاسپارو دا سالو ” ساخته شده و به جهان معرفی شده است. ساز ویولن برای اولّین بار توسط علینقی وزیری واردِ ایران شد و با استقبال فراوانی از سوی مردم ایران مواجه گردید.

ویولن های اولیّه نسبت به ویولن های امروزی شکل و شمایل متفاوت تری را داشتند به طوری که نوع این ساز حاوی ۳ سیم و چندین سوراخ بر روی بدنه ی خود بود؛ تقریباً مانند سه تار های اولیّه. امّا با مرور زمان و توسط موزیسین های مختلف، ساختار این ساز دچار تغییرات گوناگونی شده و تبدیل به سازی شده است که امروزه در جهان مطرح است.

همچنین گفتنی است که با الگو گرفتن از ویولن، دو ساز دیگر به نام های ” ویولنسل ” و ” ویولا ” ساخته و به جهان معرفی شده است که این دو ساز، جزء خانواده ی ویولُن ها میباشد.

ساختار ویولن

همانطور که گفته شد، ساز ویولن جزء دسته ی سازهای زهی به شمار رفته و برای نواختن آن، از وسیله ی به نام آرشه که به آن ” وَتَر ” نیز میگویند، استفاده میشود. این ساز از نظر ساختاری، دارای اجزای گوناگون و مختلفی میباشد و نسبت به سازهایی مانند سه تار و گیتار، ساختار پیچیده تری را دارا است.

اجزای تشکیل دهنده ی ساز ویولن عبارتند از ” حلزونی، گوشی ها، سیم ها، گریف، صفحه رویی و یا بدنه، سوراخ های f، خَرَک، پیچ تنظیم کوک، چانه گیر، سیم گیر و آرشه “.

نواختن ویولن

نواختن ساز ویولن به این شکل است که نوازنده به صورت ایستاده و یا روی یک صندلی به صورت کاملاٌ صاف نشسته و ساز را روی کتف خود قرار میدهد به طوری که چانه گیر ساز، دقیقاً زیر چانه ی نوازنده قرار بگیرد. در صورتی که راست دست هستید، ساز روی کتف چپ شما و در صورتی که چپ دست میباشید، ساز روی کتف راست شما قرار خواهد گرفت.

نوازنده ی این ساز با کشیدن آرشه روی سیم ها، ساز را به صدا در میاورد. روش کشیدن آرشه روی سیم ها باید به گونه ای باشد که طول آرشه با خرک ساز موازی باشد. ساز ویولن مانند ساز گیتار و یا تار جای مشخصی برای نُت ها روی دسته ی خود ندارد و نوازنده این ساز باید با شناخت جای تقریبی هر نُت روی دسته و همینطور به کمک گوش خود، جای درست هر نُت روی دسته ی ساز را پیدا کرده و انگشتان خود، آن نُت را گرفته و با کشیدن آرشه، نُت مورد نظر را به صدا دربیاورد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه وب سایت اختیاری است.

دیدگاهپیغام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت