آموزش ساز کالیمبا

 

آموزش کالیمبا یکی از زیباترین و هیجان انگیز ترین تصمیماتی است که علاقمندان به موسیقی میتوانند آن را تجربه کنند. ساز کالیمبا با صدای دلنشین و آرامش بخشی که دارد باعث شده عده زیادی به یادگیری آن روی آورند. آموزش کالیمبا بسیار ساده و راحت است، به طوری که شما میتوانید در مدت زمان کوتاهی آن را یاد بگیرید و قطعه های زیبایی را با آن اجرا کنید.

کالیمبا سازی کوچک است که پیشینه ای آفریقایی دارد. این ساز که بومی آفریقایی میباشد در ابتدا فقط از جنس چوب بود که افسانه های بسیاری نیز در مورد آن در آفریقا وجود دارد. صدای این ساز به قدری دلنشین و آرامش بخش روح است که بسیاری در کشور آفریقا اعتقاد دارند که جهان هستی با نواختن این ساز به وجود آمده است.

همانطور که گفتیم کالیمبا در ابتدا فقط از جنس چوب بوده و به یک صورت ساخته میشده. اما امروزه کالیمبا ها در ابعاد و جنس های مختلفی تولید و عرضه میشوند.

اگر قصد خرید کالیمبا اصل داشته باشید، انتخاب های زیاد با قیمت‌های متفاوت وجود دارد. کالیمبا ها در دو نوع چوبی و کریستالی تولید میشوند.

به دلیل افزایش متقاضیان آموزش کالیمبا برند های مختلفی دست به ساخت انواع کالیمبا با طرح ها و شکل های متفاوت زده اند.

انواع کالیمبا

کالیمبا چوبی چیست؟

به دلیل جنس خاص این کالیمبا ها بسیاری از علاقمندان، این مدل را برای شروع آموزش کالیمبا انتخاب میکنند. البته نوع چوبی کالیمبا خود ۳ نوع مختلف دارد.

کالیمبا چوبی محفظه دار و حفره دار

چوبی محفظه دار بدون حفره

بدون محفظه

 

اولین مدل کالیمبا چوبی که محفظه دار و حفره دار میباشد از پر طرفدار ترین مدل ها میباشد. چرا که هم به دلیل محفظه دار بودن و حفره دار بودن جذاب ترین صدا را تولید میکند. اکثر سازهایی که بدنه ای چوبی دارند مانند گیتار، ویولن، سه تار و تار همگی دارای محفظه ای برای عبور و قدرت گرفتن بهتر صدا دارند.

این محفظه با حفره ای که دارد باعث میشود بهتر صدا در درون بدنه ساز وارد شود و طنینی زیبا و دلنشین به خود بگیرد.

مدل بعدی یعنی محفظه دار بدون حفره نیز صدایی زیبا و دلنشین دارد اما صدای آن به دلیل نداشتن حفره کمی از مدل قبلی ضعیف تر میباشد. صدای این مدل کالیمبا مقداری مخملی میباشد.

و در نهایت مدل دیگری از کالیمبا چوبی که بدون محفظه میباشد. در این مدل از تخته های چوبی صاف و یک دستی استفاده میشود. یعنی تیغه ها و خرک که باعث تولید صدا میشود به طور مستقیم بر روی تخته چوب نصب میشوند. این مدل از دو مدل قبلی صدایی آرام تر دارد و بیشتر برای نوازندگی در خلوت استفاده میشود.

کالیمبا کریستالی یا شیشه‌ای

مدل دیگر تولید شده ی کالیمبا مدل کریستالی آن می‌باشد. کالیمبا کریستالی به نوعی میتوان گفت مدل فانتزی این ساز میباشد. معمولا کسانی این مدل را برای شروع آموزش کالیمبا انتخاب میکنند که علاقه ی زیادی به اجراهای انفرادی و نوازندگی در خلوت خود دارند.

کالیمباهای کریستالی صدایی نزدیک به جعبه موزیکال دارد. دلیل این صدا متریال استفاده شده در ساخت بدنه آن میباشد، البته نداشتن محفظه صدا در زیر تیغه ها نیز باعث به وجود آمدن همچین صدایی میشود.

علاوه بر استفاده از این مدل برای شروع آموزش کالیمبا، بسیاری از این مدل زیبا و دوست داشتنی برای هدیه دادن استفاده میکنند. هدیه ای بسیار شکیل و زیبا که توانایی اجرای قطعه های دلنشین و زیبایی را دارد.

کالیمبا کریستالی

توجه داشته باشید که برای شروع آموزش کالیمبا نیاز نیست مدل خاصی را تهیه کنید. تنوع در متریال و طراحی کالیمبا ها فقط و فقط بر اساس سلیقه های متنوعی که وجود دارد میباشد.

 

شروع آموزش کالیمبا

تا به اینجا در مورد ساز کالیمبا و انواع آن آشنا شدیم، اکنون میخواهیم قدمی دیگر برداریم. برای شروع آموزش کالیمبا ابتدا باید نت های موسیقی را بیاموزید. نت ها به نوعی الفبای موسیقی هستند و برای یادگیری نوازندگی ابتدا باید با زبان موسیقی آشنا شویم.

نت های مویسقی در همه سازها ثابت است تنها تفاوتی که بین سازها وجود دارد چیدمان نت ها در آن ها میباشد. در بیشتر سازهای گروه لاملوفون که کالیمبا نیز از این دسته میباشد، نت ها پایین در مرکز سایر نت ها وجود دارد به همین ترتیب نت های بالا در گوشه ها وجود دارند.

علت چیدمانی این چنین در ساز کالیمبا راحتی نوازنده در استفاده از آن میباشد. با این کار ارگونومی ساز طوری طراحی میشود که نوازنده بتواند با راحتی ساز را با دو دست گرفته و با دو انگشت شست خود قطعه های مورد نظر خود را بنوازد.

نت های کالیمبا

به طور کلی ما ۷ نت موسیقی داریم که تمام دنیای موسیقی و هر قطعه ای که ساخته و نواخته شده است در بطن این هفت نت میباشد. نت های موسیقی از چپ به راست به صورت زیر میباشد.

DO,   RE,   ME,   FA,   SOL,   LA,   SI

علت اینکه گفتیم نت های موسیقی را از چپ به راست بخوانید این است که در بین این ۷ نت موسیقی، بم ترین نت ما نت DO میباشد بنابراین زیر ترین نت ما نت SI میباشد.

درست است که ما فقط ۷ نت موسیقی داریم، اما برای خلق قطعه های موسیقی به پهنه صوتی ای بیشتر از این ۷ نت موسیقی نیاز داریم. در این جا به سراغ اکتاو میرویم. تمام اکتاو های موجود در موسیقی از همین ۷ نت موسیقی ساخته شده اند. تنها تفاوت آن ها در زیر و بمی آن ها میباشد.

تعریف دیگری در مورد اکتاو: اگر از اولین نت موسیقی به ترتیب پیش برویم در نت هشتم باز به اولین نت میرسیم یعنی مجدد نت ها تکرار میشوند. در زبان یونانی اکتاو به معنی هشتم است. به همین دلیل به فاصله ی میان این دو نت یک اکتاو میگویند.

اکنون به سراغ نت های ساز کالیمبا میرویم که شما برای شروع آموزش کالیمبا لازم است آن ها را یاد بگیرید.

نت های کالیمبا

حالا میخواهیم نت هایی که بر روی کالیمباها نمایشد داده میشود را بازگردانی کنیم به نت های اصلی موسیقی. در زیر نت های موسیقی بازگردانی شده را مشاهده میکنید.

C = DO

D = RE

E = MI

F = FA

G=SOL

A = LA

B = SI

C= DO

همانطور که در بالا میبینید از نت DO حرکت کردیم و باز هم به نت DO بعدی رسیدیم. در اینجا دقیقا شاهد یک اکتاو از نت موسیقی هستیم. پهنه صوتی سازهای مختلف متفاوت است. به طور کلی پهنه صوتی به تعداد نت ها یا اکتاو هایی که آن ساز قادر به ناختن آن است میگویند. ممکن است یک ساز قادر به اجرای ۲ اکتاو صدا باشد یا یک ساز توانایی اجرای ۴ اکتاو صدا را داشته باشد.

و در نهایت دقت داشته باشید که ساز کالیمبا از چوب یا کریستال ساخته شده است بنابراین بسیار شکننده است، در حمل و نقل و نگهداری آن مراقب باشید تا ضربه ای احتمالی به ساز وارد نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه وب سایت اختیاری است.

دیدگاهپیغام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت