آکوستیک استودیو به اصول و فرآیندهای نحوه عملکرد صدا در یک فضای بسته نگاه می کند. این بخش ابتدا به بررسی این موضوع می پردازد که چرا باید در وهله اول با آکوستیک سر و کار داشته باشید  به خصوص هم اکنون که در عصر تمام دیجیتال هستیم. مشکل ضبط‌های «با کیفیت بد» نیست. اگرچه ضبط غرق در نویز یا نوسان شدید سطوح به ندرت قابل تحسین است، ضبط دیجیتال در مقایسه با روزهای نوار آنالوگ بسیار برتری دارد  هم از نظر سطح و هم از نظر توانایی “پاک کردن” یا رفع مشکلات پس از ضبط. مسئله آکوستیک خیلی بیشتر به نحوه شنیدن صدا توسط آهنگ ساز یا نوازنده مربوط می شود. اگر در اتاقی به موسیقی گوش می‌دهید که بر فرکانس‌های بیس تأکید دارد، این احتمال وجود دارد که با کاهش بیس توسط پنل های آکوستیک بیس ترپ آن را جبران کنید. مشکل این است که وقتی ضبط خود را از آن اتاق بیرون می آورید، صدا یا میکس احتمالاً “سبک” خواهد بود. استودیو آکوستیک با نگاه کردن به اصول آکوستیک پیشرفت می کند. صدا توسط امواج صوتی با طول ها، شکل ها و شدت های مختلف منتقل می شود. ما به نحوه رفتار امواج در یک فضای بسته و نحوه بازتاب یا جذب آنها توسط سطوح سخت اشاره میکنیم.

بررسی رفتار صدا در استودیو

در یک استودیو سه شکل اصلی رفتار صدا مورد بررسی قرار می‌گیرند:

الف)جداسازی و عایق سازی صدا، که چگونه می‌توانید صدای خود را که از اتاق خارج می‌شود متوقف کنید و همچنین از ورود صداهایی که نمی‌خواهید وارد آن‌ها شوید، جلوگیری کنید.

ب)جذب صدا، از جمله پنل های آکوستیک دسته ابزوربرها (جذب کننده ها) که نحوه جذب صدا است. مثل فوم ها و پنل های آکوستیک  و در نهایت،

ج) انتشار صدا از جمله پنل های آکوستیک دسته دیفیوزر ها(پخش کننده ها) که چگونه امواج صوتی شکسته و پراکنده می شود. یک مکان کوچک بدون گونه‌ای از انتشار، حالت‌هایی را ایجاد می‌کند که حالت‌ “اتاق” نامیده می‌شوند، که تجمع امواجی هستند که بدون شکسته شدن یا پخش شدن به جلو و عقب پرتاب می‌شوند.

 

استودیو آکوستیک چگونه ساخته می شود

 

بنابراین آکوستیک استودیو به آنچه می توانید برای بهبود یا وضوح صدای محیط ضبط خود انجام دهید، می پردازد. تهیه کنندگان سریال در واقع یک استودیو ساخته شده برای ساخت برنامه ساخته اند و شما می توانید روند ساخت و ساز را از ابتدا تا انتها مشاهده کنید که شامل بررسی مواردی مانند کف شناور، دیوارهای غیر موازی،پنل های آکوستیک، پنجره دوجداره ، نورپردازی، درها و موارد دیگر است.

اگرچه این مقاله نگاهی کامل به نحوه عملکرد صدا در یک محیط ضبط معمولی می‌اندازد، اما لازم نیست برای استفاده از این اطلاعات در مرحله ساخت استودیوی ضبط خود نگران باشید. تیم دکونیک و مشاوران آکوستیک این مجموعه توصیه‌های عملی ساده زیادی را ارائه می‌دهند که می‌توان آن را در فضای ضبط اتاق خواب یا استودیو،کلاس درس یا هر فضای دیگری اعمال کرد.

در واقع، آکوستیک استودیو به بهترین روش برای قرار دادن تجهیزات شما نگاه می کند. این موضوع بسیار مهمی است. ما نشان می‌دهیم که چگونه مانیتورها باید به طور ایده‌آل در سطح گوش، در یک مثلث متساوی الاضلاع بین بلندگوها و شما قرار گیرند.

آکوستیک و درمان‌های آکوستیک از جذاب‌ترین المان ها در استودیو است، بخشی از دلیلی که استودیوهای بزرگ رکوردهای عالی تولید کرده‌اند این است و به صورت حرفه ایی  قطعه های عالی برای شروع کار ارایه می دهند، و سپس به هنرمند میکس و مسترینگ اجازه می‌دهند آن ضبط‌ها را به آهنگ‌هایی تبدیل می‌کند که در هر محیطی ازمنزل، استریو ماشین و سالن ها گرفته تا سوپرمارکت صدای خوبی داشته باشد.

بیشتر بخوانیم:

ابزارهای ضروری برای تولید پادکست ها

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه وب سایت اختیاری است.

دیدگاهپیغام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت