آکوستیک در ساختمان

آکوستیک ساختمان بر دو اصل استوار است:
1- جذب صداهای ناخواسته با استفاده از مواد جاذب به کار رفته در ساختمان

2- جلوگیری از انتقال صدا از بیرون به درون ساختمان از طریق دیوارها، درب‌ها، پنجره‌ها و سقف.

در زمان عبور صدا از دیوار، امواج صوت باعث لرزش دیوار می‌شود و خود این لرزش نیز ایجاد منبع ثانویه صدا می‌کند. بنابراین هر چقدر دیوار سنگین‌تر باشد لرزش آن دشوارتر است و صدای کمتری از آن عبور می‌کند.

برای مثال اگر وزن دیوار حدود 50 کیلوگرم درهر متر مربع باشد، به اندازه 26 دسیبل از شدت صدا کاسته می‌شود. اگر ضخامت دیوار را دو برابر کنیم شدت صدا به اندازه 9 دسیبل دیگر کاهش می‌یابد. اما افزایش ضخامت دیوار از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نمی‌باشد. در این حالت می‌توان با دولایه کردن دیوار و قرار دادن عایق صوتی بین آن‌ها، دیوارهای ساختمان را عایق کاری صوتی کرد.

صدا در نتیجه ارتعاش اجسام از نقطه‌ای به نقطه‌ی دیگر حرکت می‌کند. هنگام انتشار صدا در محیط در واقع این ذرات هوا هستند که با ارتعاششان باعث انتقال صدا شده‌اند.

ذرات هوایی که در اثر ارتعاش صوت به داخل حفره‌های عایق صوتی می‌روند و از آن خارج می‌شوند و به دلیل اصطحکاک بین آنها مقداری از انرژی صوت به گرما تبدیل می‌شود.

امواج صوتی هنگام برخورد به موانع با زاویه تابش نسبت به خط مماس بر نقطه برخورد بازتابیده خواهند شد .

بنابراین به دلیل اینکه اتاق دارای چهار دیوار است، چهار بازتابش داریم که همان صوت تولید شده را پس از طی مسافت طولانی‌تری به گوش شنونده می‌رسانند. به عبارت دیگر هر چه از منبع بیشتر دور شویم انرژی صوتی کمتر خواهد شد، بنابراین مشخص است که بازتابش‌هایی از منبع اصلی صوت که مسافت بیشتری را برای رسیدن به گوش شنونده طی می‌کنند، اولاً دیرتر به گوش شنونده می‌رسند و ثانیاً حامل انرژی کمتری هستند .

صوت در دو نوع مستقیم و غیر مستقیم دریافت می‌شود. صداهای مستقیم در یک فرم کروی انتقال یافته و از منبع به طور مستقیم به شنونده می‌رسند و این فرم کروی در حرکت باعث می‌شود در تمام جهت‌ها در یک زمان مشخص حرکت داشته باشد.

در حالت غیر مستقیم صدا در اثر برخورد با یک سطح بازگشت یافته و سپس به دریافت کننده می‌رسد .صدا هم‌زمان که از مسیرهای مختلف خارج می‌گردد دریافت می‌شود.

آکوستیک به معنی کنترل انتشار مستقیم و غیر مستقیم (مسیرهای ثانویه) توسط صوت است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه وب سایت اختیاری است.

دیدگاهپیغام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت