ارتباط موسیقی و ریاضی

 

به عقیده یونانیان باستان، ارتباط عمیقی بین موسیقی و ریاضی وجود دارد. در حقیقت می توان گفت از زمان های قدیم، قواعد و تناسبات بین اعداد و موسیقی مورد توجه محققان بوده است. فیثاغورث فیلسوف و ریاضی دان یونانی از اولین کسانی بود که ارتباط ریاضی و موسیقی را در بین تارهای صوتی مورد بررسی قرار داد.

به طور کلی می توان گفت در بررسی هایی که میان موسیقی و ریاضی وجود دارد، می توان معیارهای مشخصی را تعریف نمود. هدف دایره زنگی از ارائه این مقاله پیدا کردن ارتباط بین موسیقی و ریاضی و همچنین تعیین مرزبندی و نقاط مشترک بین این دو می باشد.

در این مقاله ارتباط بین موسیقی و ریاضی از چند دیدگاه مورد ارزیابی قرار می گیرد. یکی از این موارد نشان دهنده الگوهای ریاضی در آهنگسازی است. دیدگاه دیگر در مورد هارمونی بین نت ها و کوک کردن ساز است که از نظر یونانیان باستان ارتباط مستقیمی با علم ریاضی دارد.

تاثیر موسیقی در یادگیری ریاضی

تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده نشان می دهد، کودکانی که قادر به نواختن پیانو هستند، در انجام تمرین های ریاضی و همچنین بازی هایی مثل شطرنج و جور چین دارای مهارت های استدلالی بهتری هستند.

علاوه بر این در بررسی های دیگری که در این زمینه انجام شده است، بسیاری از دانشجویان رشته ریاضی که در دانشگاه در دوره کارشناسی موسیقی خوانده اند، در مقایسه با سایر دانشجویان مسائل ریاضی را بهتر یاد می گیرند.

در حقیقت می توان گفت از زمان های بسیار قدیم، ریاضی دانان تمایل زیادی به موسیقی و یادگیری آن داشته اند. به طور کلی درک تاثیر موسیقی بر یادگیری ریاضی موضوع جدیدی نیست و آموزگاران از قرن ها پیش از نقش مهم موسیقی بر رشد ذهن انسان در مورد مسائل ریاضی اطلاع داشتند.

بررسی جنبه های مختلف موسیقی بر ریاضی

بسیاری از افراد موسیقی را فقط از جنبه هنری آن مورد توجه قرار می دهند ولی موسیقی رابطه عمیق و تنگانگی با ریاضی دارد.

در حقیقت نه تنها نت ها و اصوات مربوط به موسیقی از لحاظ شدت و بسامد با ریاضی در ارتباط نزدیکی هستند، بلکه این ارتباط بین موسیقی و ریاضی تا حدی زیاد است که می توان تمام یک آهنگ را از نظر روابط ریاضی مورد ارزیابی قرار داد. موسیقی دانان اعتقاد دارند که تعادل و هماهنگی زیادی بین موسیقی و علم ریاضی وجود دارد.

تاثیر موسیقی در یادگیری ریاضی کودکان

موسیقی تاثیر قابل توجهی بر آموزش و همچنین یادگیری ریاضی کودکان دارد. تا به حال تحقیقات زیادی در این مورد انجام شده و نتایج حاصل از آن در نشریات علمی منتشر شده است.

اخیراً یکی از محققین دانشگاه سانفرانسیسکو در مورد تاثیر شگفت انگیز موسیقی بر یادگیری مبحث کسر در ریاضی، به نتایج جالب و قابل توجهی دست پیدا کرده است. ایده اصلی این تحقیق از یک معلم ریاضی که در مدرسه ابتدایی به تدریس ریاضی مشغول بود، شکل گرفت.

این معلم به این نتیجه رسیده بود که تعداد زیادی از کودکان در یادگیری مبحث کسر و همچنین اعداد گویا با مشکلاتی مواجه هستند و به همین دلیل تصمیم گرفت با به کار بردن یک روش جدید آموزشی در تدریس ریاضی، این ضعف را از بین ببرد.

این معلم تصمیم گرفت با آموزش موسیقی در کلاس ریاضی در تفهیم ریاضی به کودکان کمک کند. او آموزش موسیقی را با آموزش مفاهیم ابتدایی موسیقی و سپس نت خوانی شروع کرد.

 

چگونگی تاثیر موسیقی بر یادگیری ریاضی

موسیقی با کنار هم قرار گرفتن نت های مختلف در زمان ها و فواصل مختلف ساخته می شود. نت ها در موسیقی به فواصل زمانی مختلف تقسیم شده و همچنین ضرباهنگ و کشش مختلفی پیدا می کنند.

در نتیجه اگر یک نت گرد، دارای کششی برابر با 4 ضرب باشد، نت سفید 2 ضرب و نت سیاه نیز 1 ضرب خواهد داشت. نت چنگ نیز به اندازه نصف یک نت سیاه کشش دارد و به این ترتیب نت ها به ترتیب کوتاه و کوتاه تر می شوند.

در حقیقت می توان گفت این مسئله در موسیقی، در حقیقت یک قاعده ریاضی با محور کسر است و هر کدام از نت های موسیقی کسری از یک کشش پایه می باشد. به طور کلی زمانی که نت های موسیقی در میان باشد، آموزش نسبت کسرها به یکدیگر برای کودکان آسان تر می شود.

زمانی که کودکان درگیر یادگیری موسیقی و نت خوانی می شوند، ناخود آگاه فواصل و کشش ها را نیز یاد می گیرند و درک صحیحی از نسبت ها و کسرها به دست می آورند.

نتایج مثبت موسیقی بر یادگیری ریاضی

نتایجی که از این تحقیق به دست آمده است نشان می دهد که دانش آموزانی که از طریق موسیقی، ریاضی را یاد گرفته اند در مقایسه با سایر کودکان، نسبت به مفاهیم ریاضی یادگیری و درک بهتر و عمیق تری داشته اند.

نتایج مثبت و قابل توجهی که از این آزمایش به دست آمد موجب شد تا این روش آموزشی در همه مدارس دنیا انجام شود. نتایج به دست آمده از این پژوهش ها نشان داد که دانش آموزانی که از طریق تمرین های مربوط به موسیقی، ریاضی را یاد گرفته بودند، در مسائل ریاضی به ویژه در مبحث کسر عملکرد بهتری نسبت به بقیه دانش آموزان داشتند.

موسیقی به کودکانی که در درس ریاضی ضعیف بودند کمک بزرگی کرد و باعث شد آنها درک بهتری نسبت به مفاهیم پیچیده ریاضی داشته باشند.

نقش موسیقی در اختلالات ریاضی

با توجه به این که موسیقی از مهمترین راهبردهایی است که ارتباط بین دو نیمکره چپ و راست مغز را بهبود می بخشد، یادگیری آن به کودکانی که در درک مفاهیم ریاضی مشکل دارند، کمک بزرگی محسوب می شود.

موسیقی به عنوان یک ابزار منظم، وزن و هماهنگی دقیقی دارد و این هماهنگی موجب می شود مغز دانش آموزان در یادگیری مفاهیم ریاضی بهبود و عملکرد بهتری داشته باشد. در حقیقت موسیقی می تواند ابزاری قدرتمند برای تکمیل زمینه های مختلف درس ریاضی باشد.

نمادها و الگوهای مربوط به موسیقی، از مفاهیم مهم و زیر بنایی هستند و به درک بهتر مسائل ریاضی کمک می کنند. نواختن یک آهنگ شباهت زیادی به حل مسائل ریاضی داشته و معنا و مفهوم آن با نمادهای معتبر در ارتباط است.

با توجه به تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است، دانش آموزانی که قبل از انجام فعالیت های ریاضی، به یکی از قطعات موتزارت گوش داده بودند، در مقایسه به دانش آموزانی که به یک قطعه آرام گوش کرده بودند، عملکرد خیلی بهتری داشتند.

جمع بندی

بحث موسیقی با این که از مباحث قدیمی است، ولی از مباحث مهم بوده و بسیاری از افراد به دنبال ارتباط آن با علم ریاضی هستند. علم موسیقی از زمان های بسیار قدیم بر پایه ریاضی استوار بوده و فلاسفه موسیقی را یکی از شاخه های مهم موسیقی می دانند.

در حقیقت موسیقی را می توان از جنبه های مختلفی مثل ریاضی و هنری مورد بررسی قرار داد. موسیقی می تواند بسیاری از عملکردهای مهم و سطح بالای مغز از جمله ریاضی را تحت تاثیر قرار داده و آموزش ریاضی در قالب موسیقی تا حد زیادی این عملکردها را افزایش می دهد.

در حقیقت ریاضی و موسیقی تداعی کننده سطح عمیقی از فهم قوانین طبیعت و انسان می باشد. دایره زنگی در این مقاله تا حدی ارتباط بین موسیقی و ریاضی و همچنین تاثیرات مثبت موسیقی بر درک مفاهیم ریاضی را مورد بررسی قرار داد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه وب سایت اختیاری است.

دیدگاهپیغام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت