صدا-نویز-دکونیک

نویز صدای ناخواسته است. معمولاً صدای ویولن به عنوان موسیقی شناخته می شود،چیزی دلپذیر است. بسته به عوامل دیگر، صدا ممکن است به عنوان نویز درک شود.

درک نویز ذهنی است. عواملی مانند بزرگی، ویژگی‌ها، مدت زمان و زمان وقوع ممکن است بر برداشت ذهنی فرد از نویز تأثیر بگذارد.

صدا همان چیزی است که می شنویم.به بلاگ ((صدا چیست؟)) مراجعه کنید. نویز صدای ناخواسته است. تفاوت بین صدا و نویز به شنونده و شرایط بستگی دارد. موسیقی راک می تواند برای یک نفر صدایی لذت بخش و برای دیگری صدای آزاردهنده باشد. در هر صورت، اگر صدا بلند باشد و مدت طولانی و به اندازه کافی در معرض آن قرار گیرد، می تواند برای شنوایی فرد خطرناک باشد.

صدا توسط اجسام ارتعاشی تولید می شود و به صورت امواج در هوا یا رسانه های دیگر به گوش شنونده می رسد. هنگامی که یک جسم مرتعش می شود، تغییرات جزئی در فشار هوا ایجاد می کند. این تغییرات فشار هوا به صورت امواج در هوا حرکت می کند و صدا تولید می کند. برای نشان دادن، تصور کنید که با یک چوب به سطح درام ضربه بزنید. سطح درام به جلو و عقب می لرزد. همانطور که به جلو حرکت می کند، هوا را در تماس با سطح هل می دهد. این امر با فشرده سازی هوا فشار مثبت (بالاتر) ایجاد می کند. هنگامی که سطح در جهت مخالف حرکت می کند، با برداشتن فشار هوا، فشار منفی (کمتر) ایجاد می کند. بنابراین، با ارتعاش سطح درام، مناطق متناوب با فشار هوای بالاتر و پایین‌تر ایجاد می‌شود. این تغییرات فشار در هوا به صورت امواج صوتی حرکت می کند

مکانیسم شنوایی گوش امواج صوتی را حس می کند و آنها را به اطلاعاتی تبدیل می کند که به مغز منتقل می کند. مغز، اطلاعات را به عنوان صدا تفسیر می کند. حتی صداهای بسیار بلند نیز نوسانات فشاری را ایجاد می کند که در مقایسه با فشار هوای محیط (یعنی فشار اتمسفر) بسیار کوچک است (1 در 10000). مکانیسم شنوایی در گوش به اندازه کافی حساس است تا امواج فشار کوچک را هم تشخیص دهد. همچنین بسیار ظریف است،به همین دلیل است که صدای بلند ممکن است به شنوایی آسیب برساند.

چه نوع نویزهایی وجود دارد؟

نویز می تواند پیوسته، متغیر، متناوب یا تکانشی باشد که بستگی به تغییر آن در طول زمان دارد. نویز پیوسته نویزهایی است که در یک دوره زمانی معین ثابت و پایدار می مانند. صدای دیگ های بخار در یک نیروگاه نسبتا ثابت است و بنابراین می توان آن را به عنوان پیوسته طبقه بندی کرد.

بیشتر نویزهای تولیدی متغیر یا متناوب هستند. عملیات های مختلف یا منابع مختلف نویز باعث تغییر صدا در طول زمان می شود. اگر ترکیبی از دوره های نسبتاً آرام و پر سر و صدا وجود داشته باشد، سر و صدا متناوب است. نویز ضربه ای یا ضربه ای انفجار بسیار کوتاهی از صدای بلند است که کمتر از یک ثانیه طول می کشد. شلیک اسلحه یا صدای تولید شده توسط پرس های پانچ نمونه هایی از این صدا هستند.

چرا سر و صدا یک خطر مهم در محل کار است؟

سر و صدا یکی از شایع ترین خطرات بهداشت حرفه ای است. در محیط های صنعتی و تولیدی سنگین و همچنین موقعیت های دیگر مانند مزارع، کافه تریا یا بارها. کم شنوایی دائمی نگرانی اصلی سلامتی است. آزار، استرس و تداخل در ارتباطات گفتاری از دغدغه های اصلی در دفاتر، مدارس و اتاق های کامپیوتری پر سر و صدا است.

برای جلوگیری از پیامدهای نامطلوب قرار گرفتن در معرض نویز، سطح سر و صدا باید به سطوح قابل قبول کاهش یابد. بهترین روش کاهش نویز استفاده از اصلاحات مهندسی در خود منبع نویز یا محیط کار است. در جایی که فناوری نمی تواند مشکل را به اندازه کافی کنترل کند، می توان از محافظ شنوایی شخصی استفاده کرد. با این حال، حفاظت شخصی باید به عنوان یک اقدام موقت در نظر گرفته شود، در حالی که سایر ابزارهای کاهش سر و صدای محل کار در حال بررسی و اجرا هستند.

به عنوان اولین گام در مقابله با سر و صدا، محل کار باید مناطق یا عملیاتی را که در آن قرار گرفتن بیش از حد در معرض سر و صدا قرار می گیرد را، شناسایی کند.

چگونه می توانم متوجه شوم که محل کار من بیش از حد سر و صدا دارد؟

اگر پاسخ شما به هر یک از سوالات زیر مثبت است، ممکن است محل کار مشکل صدا داشته باشد.

آیا مردم باید صدای خود را بلند کنند؟

آیا افرادی که در محیط های پر سر و صدا کار می کنند در پایان یک شیفت کاری در گوششان زنگ می زند؟

آیا وقتی از سر کار برمی گردند متوجه می شوند که باید صدای رادیو ماشین خود را بیشتر از زمانی که سر کار می رفتند افزایش دهند؟

آیا فردی که سال ها در یک محل کار پر سر و صدا کار کرده است، در درک مکالمات در مهمانی ها، رستوران ها یا در جمعیت هایی که صداها و صداهای “رقابتی” زیادی دارند، مشکل دارد؟

اگر در محل کار مشکل صدا وجود دارد، باید ارزیابی یا بررسی نویز انجام شود تا منابع نویز، میزان صدا، چه کسی در معرض نویز قرار گرفته و برای چه مدت مشخص شود.

برخی از خواص نویز که می توان اندازه گیری کرد چیست؟

خواص نویز که در محیط کار مهم است عبارتند از:

فرکانس

فشار صدا

قدرت صدا

توزیع زمان

گام و فرکانس چیست؟

فرکانس سرعتی است که منبع امواج صوتی تولید می کند، یعنی چرخه های کامل مناطق فشار بالا و پایین. به عبارت دیگر، فرکانس تعداد دفعاتی است که یک جسم در حال ارتعاش یک چرخه حرکتی را کامل می کند. واحد فرکانس هرتز است (Hz = 1 سیکل در ثانیه: شکل 1 یک چرخه از فشرده سازی هوا به فشار حداقل و بازگشت به فشار حداکثر را نشان می دهد.

فرهنگ لغت موسیقی هاروارد، زیر و بم را به عنوان “کشش صدایی که فرکانس آن به اندازه ای واضح و پایدار است که به عنوان نویز شنیده شود” تعریف می کند. فرهنگ لغت آکسفورد، زیر و بمی را اینگونه تعریف می کند: “کیفیت صدا که توسط نرخ ارتعاشات تولید کننده آن کنترل می شود، درجه بلندی یا پایین بودن یک تن.” از آنجایی که گام بیشتر با فرکانس تعیین می شود، معمولاً با آن مشخص می شود. گام نیز در درجه کمتری به سطح صدا و فیزیولوژی سیستم شنوایی بستگی دارد.

صداهای پایین یا بم فرکانس پایینی دارند. صداهای بلند یا سه گانه فرکانس بالایی دارند. یک فرد سالم و جوان می تواند صداهایی را با فرکانس های تقریباً 20 تا 20000 هرتز بشنود. صدای گفتار انسان عمدتاً در محدوده 300 تا 3000 هرتز است.

فشار صوت چیست؟

فشار صدا میزان نوسان فشار هوا است که یک منبع نویز ایجاد می کند. ما فشار صدا را به عنوان بلندی صدا “می شنویم” یا درک می کنیم. اگر به عنوان مثال به طبل خیلی آرام ضربه بخورد، سطح فقط در فاصله بسیار کوتاهی حرکت می کند و نوسانات فشار ضعیف و صدای ضعیفی ایجاد می کند. اگر ضربه شدیدتر به درام وارد شود، سطح آن از وضعیت استراحت خود دورتر می شود. در نتیجه افزایش فشار بیشتر می شود. برای شنونده، صدا بلندتر است.

فشار صدا به محیطی که منبع در آن قرار دارد و فاصله شنونده از منبع نیز بستگی دارد. صدای تولید شده توسط طبل اگر در یک حمام کوچک باشد دو متر از طبل بلندتر است تا زمانی که در وسط زمین فوتبال زده شود. به طور کلی، هر چه کسی از طبل دورتر شود، صدای آن آرام تر است. همچنین اگر سطوح سختی وجود داشته باشد که بتواند صدا را منعکس کند (مثلاً دیوارهای یک اتاق)، صدا بلندتر از زمانی است که همان صدا را از همان فاصله در یک میدان باز شنیده باشید.

فشار صوت معمولاً با واحدهایی به نام پاسکال (Pa) بیان می شود. یک فرد سالم و جوان می تواند فشار صدا را تا 0.00002 Pa بشنود. یک مکالمه معمولی فشار صوتی 0.02 Pa تولید می کند. یک ماشین چمن زنی با موتور بنزینی حدود 1 Pa است. صدا در سطوحی در حدود 20 Pa به طرز دردناکی بلند است. بنابراین صداهای رایجی که می شنویم دارای فشار صوتی در محدوده وسیعی هستند (0.00002 Pa – 20 Pa).

 

سطح فشار صدا چیست؟

کار با طیف وسیعی از فشارهای صوتی رایج (0.00002 Pa – 20 Pa) دشوار است. برای غلبه بر این مشکل از دسی بل (دسی بل یا دهم (دسی) بل) استفاده می کنیم. مقیاس دسی بل راحت تر است زیرا مقیاس اعداد را در یک محدوده قابل مدیریت فشرده می کند.

دسی بل به افتخار الکساندر گراهام بل، پیشگام کانادایی تلفن که علاقه شخصی زیادی به مشکلات ناشنوایان یا افراد کم شنوایی داشت، نامگذاری شده است.

فشار صوت که به مقیاس دسی بل تبدیل می شود، سطح فشار صوت (Lp) نامیده می شود. صفر مقیاس دسی بل (0 dB) فشار صوتی 0.00002 Pa است. این بدان معنی است که 0.00002 Pa فشار صوتی مرجعی است که تمام فشارهای صوتی دیگر در مقیاس دسی بل با آن مقایسه می شوند. به همین دلیل است که دسی بل صدا اغلب به صورت dB re 0.00002 Pa نشان داده می شود.

قدرت صدا چیست؟

توان صوتی، انرژی صوتی است که در هر ثانیه از منبع نویز به هوا منتقل می شود. یک منبع نویز، مانند کمپرسور یا درام، دارای قدرت صوتی مشخص و ثابتی است که اگر منبع در محیط دیگری قرار گیرد، تغییر نمی کند.

توان در واحدهایی به نام وات (W) بیان می شود. یک زمزمه متوسط قدرت صوتی 0.0000001 وات (0.1 میکرووات (μW))، بوق کامیون 0.1 وات و موتور توربو جت 100000 وات تولید می کند.

مانند فشار صوت، توان صوت (بر حسب وات) معمولاً به صورت سطوح توان صدا بر حسب دسی بل بیان می شود. ضمیمه B نمونه هایی از محاسبات سطح توان صدا را ارائه می دهد.توجه داشته باشید که در حالی که قدرت صدا از یک تریلیونم وات به صد هزار وات می رسد، سطوح توان صوتی معادل از 0 تا 170 دسی بل متغیر است.

 

برای مشاهده محصولات و اطلاعات هر محصول اینجا کلیک کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه وب سایت اختیاری است.

دیدگاهپیغام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت