تحصیلات در رشته موسیقی

به طور کلی رشته موسیقی در دانشگاه چگونه است؟

با ثبت‌ نام در یک رشته‌ی موسیقی به مطالعه‌ی یک ساز (اعم از ساز‌های بادی، زهی، کوبه‌ای، الکترونیک یا صدای انسان) می‌پردازید؛ در کنار آن تئوری موسیقی و دوره‌های ساخت موسیقی را می‌گذرانید. به این‌ها کلاس‌های مهارت شنیداری، آشنایی با تاریخ موسیقی و هم‌نوازی را نیز اضافه کنید.

برای پذیرش در رشته‌ی موسیقی احتمالا نیاز دارید تا هنر خود را به صورت زنده در «آزمون مصاحبه‌» ارائه دهید. برخی دانشگاه‌ها برای شرکت در مصاحبه نیز از داوطلب ویدیو یا صدای ضبط‌شده می‌خواهند. نفرات برگزیده در آزمون نهایی به صورت زنده شرکت می‌کنند. البته با توجه به پاندمی و همه‌گیری کرونا، دانشگاه‌های بیشتری به صورت آنلاین به پذیرش هنرجو مشغولند.

هدف از خواندن موسیقی نه فقط تبدیل شدن به موسیقی‌دان حرفه‌ای بلکه اشتغال در دیگر حوزه‌های موسیقی مانند آموزش موسیقی، نمایندگی هنرمندان (Agent & Representation) و یا شاخه‌های مدیریت هنری می‌باشد.

مهندسی صدا و پروداکشن (Audio Engineering & Production)

لیسانس هنر (BA) و لیسانس علوم تجربی (BSc) پایه‌ی دانش خوبی برای ادامه تحصیل در رشته‌های موسیقی هستند؛ اما اگر می‌خواهید به عنوان هنرمند و سازنده موسیقی وارد این حوزه شوید، لیسانس هنرهای زیبا بهترین گزینه برای آشنایی و اقدام برای ادامه تحصیل است. طبیعتاً استعداد هنری همچون نوازندگی، خوانندگی یا آهنگسازی و تنظیم برای موفقیت در رشته‌ی هنرهای زیبا ضروریست.

در سمت دیگر، برای افرادی که علاقه به مراحل ساخت و پرداخت اثر مانند میکس و مسترینگ، صدابرداری و ضبط و به نوعی «کارهای پشت پرده» ساخت اثر دارند، رشته‌ی مهندسی صدا (Sound Engineering or Audio Engineering) گامی مناسب است. به طور کلی مهندسی صدا شامل شناخت تکنیکال صدا، میکس کردن، دوباره‌سازی (Reproducing)، همگام‌سازی صدا و اکولایز و کار با افکت‌های الکترونیک است. داوطلب این رشته باید در کنار علاقه به مسائل تکنیکال و جنبه‌ی فیزیکی صدا، گوش قوی و اراده‌ی کار در استودیو برای ساعات متوالی داشته باشد.

تکنولوژی و فناوری موسیقی (Music Technology)

دانش تکنولوژی موسیقی رشته‌ی فراگیر دیگری برای علاقه‌مندان به موسیقی‌ست. در این رشته نیز به دو مهم موسیقایی از جمله مهندسی صدا و ساخت موسیقی پرداخته می‌شود؛ اما به گونه‌ای متفاوت که هنرجو پس از اتمام تحصیل بتواند در رشته‌های مختلف تکنولوژی موسیقی شغل مناسب خود را بیابد. معمولا کورس‌های یادگیری تکنولوژی موسیقی به صورت گروهی و با همکاری هنرجوها تدریس می‌شود.

مهندسی صدا، طراح سیستم صدا، میکس‌ کنسرت، موسیقی فیلم، موسیقی بازی‌های کامپیوتری، طراحی ساز‌های دیجیتال، طراحی و ساخت پلاگین، متخصص پردازش صدای دیجیتال، طراحی و ساخت ابزار تکنولوژی موسیقی و … از جمله تخصص‌های گوناگون این رشته هستند.

تدریس موسیقی (Teaching Music)

رشته‌های تدریس موسیقی از جمله پرطرفدارترین حوزه‌های تحصیل هنری هستند. هنرجو با گرفتن مدرک معتبر این رشته‌ها سریعا شروع به کار و انتقال دانش خود به دانشجویان دیگر می‌کند. یاددهی موسیقی شامل فراگیری تئوری موسیقی، آشنایی با فرایند آموزش و پرورشی کشور مورد نظر و مطالعه و یادگیری روش‌های مختلف تدریس است.

قبل از اقدام برای تحصیل در این رشته، از اعتبار مدرک دانشگاه یا موسسه‌ مورد نظر آگاه شوید. هم‌چنین امکان تحصیل و تدریس هم‌زمان، به عنوان بخشی از دوره‌ی تحصیل، از گزینه‌های مهم برای هنرجویان این رشته است. دیگر نکته‌ی مهم، گروه سنی مورد نظر شما و میزان پیشرفته یا ابتدایی بودن هنرجوهایتان پس از شروع به کار است.

موزیکولوژی و موسیقی‌ شناسی (Musicology)

موزیکولوژی رشته‌ی مطالعه‌ی تاریخی و فرهنگی موسیقی است. اگر به زندگی هنرمندان بزرگ، تحقیق درباره‌ی روند شکل‌گیری سبک‌ها و دوره‌های مختلف موسیقی و علل سوگیری موسیقی در مناطق مختلف علاقه‌مندید، این رشته برای شماست. موزیکولو‌ژی در واقع همان رشته‌ی “تاریخ هنر” است که به صورت مخصوص به موسیقی می‌پردازد.

پژوهش گسترده حول موسیقی، انتشار مقالات و تدریس دانشگاهی از جمله انتظارات هنرجویان این رشته است. فوق لیسانس و دکترای موزیکولوژی در دانشگاه‌های مختلف قابل تحصیل‌اند و تحقیق و پژوهش عضو جدانشدنی این رشته می‌باشد.

موسیقی درمانی (Music Therapy)

این رشته در بین افرادی که هم به روانکاوی و هم موسیقی علاقه دارند و خواهان ایجاد تغییر مثبت در زندگی دیگرانند، بسیار محبوب است. موسیقی درمانی رشته‌ای بالینی و مبتنی بر شواهد مداخله‌ی موسیقی در روند درمان افراد توسط فردی حرفه‌ای و آموزش‌دیده است. در واقع موسیقی درمانی بخشی از فرایند درمان روانشناختی فرد روان‌رنجور است که توسط روش‌های مخصوص انجام می‌شود. تحصیل در این رشته شاید پیچیده‌ترین زمینه جانبی موسیقی باشد؛ زیرا فرد باید با استفاده از دانش روانشناختی برای بهبود روند درمان، به طور مستقیم و کنترل‌شده با هدف سلامتی بر زندگی افراد تاثیر بگذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه وب سایت اختیاری است.

دیدگاهپیغام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت