درب آکوستیک یا ضد صدا چیست؟

درب آکوستیک یا درب ضد صدا به منظور کاهش انتقال سر و صدا و ارتعاشات از یک اتاق به اتاق دیگر طراحی و ابداع شده است. درب عایق صدا با کاربردهای فراوانی که در صنایع و فضاهای مختلف دارد، در رده بندی‌های دسیبلی مختلف برای نیازهای متفاوت در بازار وجود دارد.

درب آکوستیک برای عایق بندی مناسب صداها داخل اتاق، حیاتی است. ترکیب سازه مستحکم درب، مهر و موم شدن لبه‌ها و قاب آن به همراه مهندسی عایق بندی شده داخل بدنه درب، همه به کاهش چشمگیر صدا و ارتعاشات ناشی از آن کمک می‌کنند. بسته به نوع کاربرد و طراحی، یک درب عایق صدا ممکن است دارای امتیاز ویژه انتقال صدا یا STC باشد که میزان عایق بندی صدای درب از واحد را نشان می‌دهد.

کاربردهای درب آکوستیک

در صنعت ضبط صدا، درب آکوستیک اهمیت ویژه‌ای دارد، زیرا در یک جلسه ضبط باید از ورود هرگونه سر و صدای ناخواسته جلوگیری شود. در یک استودیوی ضبط ممکن است چندین اتاق یا بخش که برای امور خاص طراحی شده‌اند، وجود داشته باشند. معمولا اتاق کنترل استودیو دارای درب عایق صدا است تا مهندس صدا و تهیه کننده بتوانند از اتاق‌ها و قسمت‌های دیگر استودیو جدا و ایزوله شوند و در عین حال هر وقت بخواهند، بتوانند بین مکان‌های مختلف استودیو تردد کنند.

بعضی اوقات درب آکوستیک، از پنل‌های شیشه‌ای شفاف ساخته می‌شود تا افراد از هر طرف در، بتوانند یکدیگر را به راحتی مشاهده کنند. اگر شفاف بودن در و دیده شدن دو طرف مهم نباشد، درب عایق صدا می‌ تواند از فلز یا چوب عایق شده هم ساخته شود. چنین درهایی اغلب در مکان‌هایی که شنیده نشدن مکالمات و حفظ حریم شخصی مهم است، مثل مطب و اتاق معاینه پزشک، استفاده می‌شوند.

یکی دیگر از موارد استفاده درب آکوستیک، اتاق کنفرانس شرکت‌هاست که در آن در مورد اطلاعات مربوط به توسعه محصول، منابع انسانی یا استراتژی تجاری شرکت صحبت می‌شود. همچنین در محیط‌های کاری به ویژه محیط‌هایی با ابعاد کوچک، می‌توان از درب ضد صدا برای دستشویی هم استفاده کرد تا حریم خصوصی بیشتری فراهم شود.

مراکز مشاوره، اتاق‌های بازرسی ایستگاه‌های پلیس، آزمایشگاه‌ها و سایر مکان‌هایی که حریم خصوصی و محرمانه بودن مکالمات در آن‌ها ضروری است، همه می‌توانند به عنوان محلی برای به کار بردن درب عایق صدا مطرح شوند.

دپارتمان‌های تولیدی و یا اماکنی که ماشین آلات سنگین یا موتورهای مخصوص در آن‌ها وجود دارند هم معمولاً درب آکوستیک دارند تا از خروج صداهای خطرناک ماشین‌ها و آلودگی صوتی به ویژه در مناطق پرجمعیت، جلوگیری کنند. یک کارخانه تولیدی بزرگ ممکن است از درب ضد صدا برای ایجاد حریم شخصی و محافظت از مدیران ناظر بر بهره وری در طبقه اصلی استفاده کند. مشابه کارخانه، دفتر چاپ و نشر یک روزنامه‌ هم می‌تواند با نصب درب عایق صدا، آلودگی صوتی ماشین‌های چاپخانه را خنثی کند.

به صورت کلی در هر مکانی که صدا باید از افراد، مکان‌ها یا اشیائی جدا شود تا از امنیت، حریم خصوصی و یا بهره‌وری محافظت شود و در عین حال هنوز راهی برای عبور و مرور بین دو یا چند مکان فراهم باشد، به درب آکوستیک احتیاج است.

مزایای درب آکوستیک

کاهش سر و صدا با نصب درب آکوستیک
دلیل این که بسیاری از افراد نصب درب ضد صدا را انتخاب می‌کنند، این است که درب ضد صدا، می‌تواند صداهای ناشی از ترافیک، پیاده‌روها، بلندگوها و سایر منابع خارج از محیط را کاهش دهد و به افراد امکان کنترل صوتی بهتر و کاهش آلودگی صوتی را می‌دهد، به ویژه در محیطی مثل خانه.

خانه شما به گونه‌ای طراحی شده است که پناهگاهی امن از جهان خارج باشد و اجرای عایق صوتی درب ساختمان، راهی بسیار مؤثر برای دستیابی به این هدف است. فضای خالی بین اجزای درب آکوستیک، انتقال صدا را به حداقل می‌رساند و همچنین از خروج صدا جلوگیری می‌کند، بنابراین با نصب درب ضد صدا علاوه بر اینکه صدای بیرون را کمتر می‌شنوید، می‌توانید تلویزیون را هم کمی‌ بلندتر روشن کنید یا آن سیستم صوتی جدیدی که خریده‌اید را بدون نگرانی از ناراحتی همسایه‌ها استفاده کنید.

دلیل این که بسیاری از افراد نصب درب ضد صدا را انتخاب می‌کنند، این است که درب ضد صدا، می‌تواند صداهای ناشی از ترافیک، پیاده روها، بلندگوها و سایر منابع خارج از محیط را کاهش دهد.

کاهش آلودگی هوای محیط با نصب درب آکوستیک
با اجرای عایق صوتی درب ساختمان، آلاینده‌ها و آلرژن‌های خارج از محیط شما، به دلیل مهر و موم‌ها و عایق بندی درب عایق صدا، به راحتی قبل وارد فضا نمی‌شوند و این موضوع بیشتر از همه برای افرادی که به کیفیت هوا حساس هستند یا از حساسیت‌های فصلی رنج می‌برند، ایده آل است. بنابراین عایق درب ساختمان برای محیط‌های خانگی که کیفیت هوا باید استانداردهای بالایی داشته باشد، بسیار مهم است، زیرا بیشتر نشتی هوا از طریق پنجره‌ها و درهای نازک‌تر اتفاق می‌افتد، نه دیوارها.

آلاینده‌ها و آلرژن‌های خارج از محیط شما، به دلیل مهر و موم‌ها و عایق بندی درب عایق صدا، به راحتی قبل وارد فضا نمی‌شوند.

کنترل بهتر گرمایش و سرمایش با نصب درب آکوستیک
با توجه به مهر و موم‌ها و عایق بندی‌هایی که معمولا در درب ضد صدا اجرا می‌شود، کیفیت هوا و درجه حرارت محیط به مراتب بهتر از قبل تنظیم می‌شود. در اصل پس از نصب درب ضد صدا، مدیریت سیستم‌های سرمایش در تابستان با سیستم تهویه مطبوع مرکزی، از هر زمان دیگری راحت‌تر خواهد بود و برای حفظ دمای داخلی مطلوب دیگر نیازی به روشن بودن دائم سیستم سرمایش نیست. همچنین برعکس در زمستان، گرم کردن خانه شما راحت‎تر خواهد بود و گرما بیشتر در خانه می‌ماند. مهم‌تر از همه، عایق درب ساختمان به کاهش مصرف انرژی ساختمان هم کمک می‌کند.

نحوه انجام عایق درب ساختمان
زمانی که صحبت از عایق بندی خانه و محیط کار می‌شود، بیشتر افراد از اهمیت عایق درب ساختمان غافل می‌شوند. این در حالی است که درها یکی از منابع اصلی ورود و خروج آلودگی صوتی هستند. بنابراین بهتر است اهمیت عایق درب ساختمان را نادیده نگیرید. در ادامه برخی از راه‌های ارزان و خانگی اجرای عایق صوتی درب ساختمان را مرور می‌کنیم.

مهر و موم کردن تمامی ‌درزها
درزها و ترک‌های درب، یکی از منابع اصلی انتقال صدا هستند.بنابراین پوشاندن این درزها می‌تواند راهی ارزان قیمت برای انجام عایق درب ساختمان باشد.

برای پیدا کردن ترک‌ها و درزهای درب، پس از خاموش کردن چراغ‌های اتاق، از فردی بخواهید از سمت دیگر در، نوری به آن بتاباند. به این شکل می‌توانید درزها و ترک‌های در را شناسایی کنید.
درزها را با نوار یا فوم مخصوص عایق بندی بپوشانید یا درزهای کوچک را بتونه کنید. نوارهای عایق بندی معمولا قابل رنگ آمیزی هستند و می‌توانید آن‌ها را با رنگی مشابه درب، رنگ کنید.

واشر مخصوص درب
می‌توانید از واشرهای مخصوص در برای پوشاندن درزهای بالا و پایین در استفاده کنید. این واشرها جلوی ورود رطوبت، نور و صدا را می‌گیرند.

پارچه عایق صدا
پارچه عایق صدا معمولا از الیاف فایبرگلاس ساخته شده‌اند. خاصیت جذب صدای این الیاف شناخته شده است. می‌توانید پارچه عایق صدا را پشت در به گیره‌های مخصوص (مشابه پرده) آویزان کنید. مزیت این روش این است که هروقت بخواهید، می‌توانید پارچه را از پشت در جمع کنید. البته پارچه عایق صدا معمولا ظاهر زیبایی ندارد، بنابراین بهتر است از این روش برای عایق بندی فضاهایی استفاده کنید که خیلی در معرض دید، به خصوص دید مهمانان و مراجعین به محل کار نیستند، مثلا عایق صوتی درب سرویس بهداشتی شخصی‌تان.

استفاده از فرش یا قالیچه
می‌توانید از یک فرش یا قالیچه به عنوان عایق صدا درب ساختمان استفاده کنید. فرش و قالیچه، به خصوص انواع سنگین‌تر آن، می‌تواند از شدت اکوی صدا بکاهد و در عین حال زیبایی اتاق را هم افزایش دهد. البته طبیعتا این روش را نمی‌توانید برای عایق صوتی درب سرویس بهداشتی به کار ببرید و بهتر است از آن برای فضاهایی مثل‌ هال و پذیرایی استفاده کنید.

پوشش فلزی یا وینیل
پوشش‌های فلزی مخصوص عایق صدا درب ساختمان، معمولا گران‌تر هستند اما می‌توانند تا ۳۰ سال روی درب شما دوام بیاورند. البته نصب آن‌ها هم سخت‌تر است. در مقابل پوشش وینیل مخصوص عایق صوتی درب ساختمان ارزان‌تر است و برای نصب آسان، اغلب پشت آن یک نوار چسب هم وجود دارد.

فوم‌های عایق صدا یا آکوستیک
می‌توانید از پنل‌های فومی ‌مخصوص به عنوان عایق صوتی درب ساختمان استفاده کنید. البته پنل‌های عایق درب ساختمان شکل‌ها و جنس‌های دیگری مثل چوبی هم دارند، اما پنل‌های فومی‌ محبوب‌ترین مدل هستند. فوم با ایجاد مقاومت در برابر فشار هوا، دامنه موج‌های صوتی را هم کاهش می‌دهد. پنل‌های فومی ‌را می‌توانید هم به در بچسبانید و هم پشت در آویزان کنید. البته عایق صدا درب ساختمان فومی، ظاهر زیبایی ندارد و بهتر است از آن به عنوان درب ضد صدا برای دستشویی استفاده کنید. اگر به ظاهر حساس هستید، بهتر است پنل‌های زیباتری مثل چوب خریداری کنید.

رنگ ضد صدا

رنگ ضد صدا در واقع همان رنگ معمولی است با این تفاوت که غلیظ‌تر بوده و پوشش ضخیم‌تری به عنوان عایق صدا درب ساختمان روی در ایجاد می‌کند. این ضخامت رنگ، می‌تواند انتقال صدا را تا ۳۰ درصد کاهش دهد.

سخن آخر

در این مطلب درباره درب آکوستیک و مزایای آن خواندیم و دیدیم که درب عایق صدا کاربردهای بسیار متنوعی دارد، از مطب پزشک و استودیوی ضبط صدا گرفته تا عایق صوتی درب سرویس بهداشتی.

در هر صورت عایق صوتی درب ساختمان برای داشتن خانه یا محیط کاری امن، راحت، آرام، تمیز و با انرژی بهینه بسیار توصیه می‌شود. بنابراین اگر به دنبال بهبود کیفیت کلی محیط خانه یا دفتر کار خود هستید، می‌توانید خرید و نصب درب ضد صدا یا اجرای راهکارهای مقرون به صرفه و ساده بالا را حتما در نظر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه وب سایت اختیاری است.

دیدگاهپیغام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت