زندگینامه انیو موریکونه

انیو موریکونه از آهنگسازان ایتالیایی مشهور بود که به عنوان رهبر ارکستر، نوازنده ترومپت و خالق موسیقی متن فیلم های معروف به شهرت جهانی رسیده است. او در تاریخ 10 نوامبر سال 1928 در رم ایتالیا متولد شد و در تاریخ 6 جولای سال 2020 در همین شهر از دنیا رفت.

انیو موریکونه پسر لیبرا ریدولفی و ماریو موریکونه (نوازنده) بود و 4 خواهر و برادر کوچک تر از خودش به نام های آدریانا، آلدو، ماریا و فرانکا داشت. پدرش یک نوازنده ترومپت حرفه ای بود که در ارکسترهای موسیقی فعالیت می کرد و مادرش یک کسب و کار کوچک نساجی راه اندازی کرده بود.

پدر انیو او را با دنیای موسیقی آشنا کرد و زبان موسیقی را به او آموخت تا جایی که انیو اولین کمپوزیسیون خود را در سن شش سالگی نوشت. او در سن 12 سالگی وارد آکادمی ملی سانتاسیسیلیا شد و دوره رسمی ترومپت را تحت نظر آمبرتو سمپرونی گذراند، سپس زیر نظر گوفردو پتراسی در زمینه های مختلف از جمله ترومپت، کمپوزیسیون و موسیقی کرال آموزش دید.

او سال 1946 دیپلم ترومپت و سال 1954 دیپلم کمپوزیسیون خود را دریافت کرد.

موریکونه در طول سال های بعد از آن و تا سال 1959 به ساخت آهنگ برای تئاتر و همچنین موسیقی کلاسیک برای پیانو و آواز ادامه داد و در اواخر دهه 50 به خلق آهنگ برای نمایش های رادیویی روی آورد که باعث محبوبیت او شد، سپس در اوایل دهه 60 میلادی آهنگسازی برای فیلم های مختلف را آغاز کرد.

آهنگ های انیو موریکونه
از جمله اولین آثار انیو موریکونه می توان به آهنگ Il Mattino (صبح) اشاره کرد که برای پیانو و آواز روی متن فوکوکو آماده شده بود. آهنگ های Distacco I، Intimità، Imitazione و Distacco II از دیگر آثار این آهنگساز می باشند.

انیو موریکونه آهنگسازی برای سینما را از سال 1961 و با فیلم فاشیست آغاز کرد.

او در طول سال های فعالیتش با ساخت بیش از 400 موسیقی متن برای سینما و تلویزیون و همچنین بیش از 100 اثر کلاسیک به عنوان یکی از پر کارترین و بزرگ ترین آهنگسازان فیلم کل دوران شناخته شده است.

نام انیو موریکونه روی بسیاری از فیلم های مشهور تاریخ سینما به خصوص آثار وسترن خودنمایی می کند که از جمله آن ها می توان به موسیقی متن فیلم های یک مشت دلار، خوب بد زشت، روزی روزگاری در غرب، دسته سیسیلی ها، به من میگن هیچ کس، جن گیر 2، موجود، روزی روزگاری در آمریکا، شبح اپرا و هشت نفرت انگیز اشاره کرد.

موریکونه با کارگردانانی همچون سرجو لئونه، برناردو برتولوچی، جوزپه تورناتوره، کوئنتین تارانتینو و برایان دی پالما همکاری داشته است.

این آهنگساز مشهور با وجود آثار منحصر به فرد متعدد در کارنامه هنری اش و شش بار نامزدی جایزه اسکار، تنها یک بار برای موسیقی متن فیلم هشت نفرت انگیز به کارگردانی تارانتینو برنده جایزه اسکار و برای موسیقی متن فیلم تسخیر ناپذیران برنده جایزه گرمی شده است و سه جایزه گلدن گلوب برای فیلم های ماموریت، افسانه 1900 و هشت نفرت انگیز دریافت کرده است.


انیو موریکونه سال 1950 با همسرش ماریا تراویا آشنا شد و در سال 1956 با او ازدواج کرد. همسر موریکونه برای تکمیل برخی قطعات او اشعاری سروده است.

آن ها صاحب سه پسر و یک دختر به نام های مارکو (متولد سال 1957)، الساندرا (متولد سال 1961)، آندره (متولد 1964) و جیووانی (متولد سال 1966) شدند که از میان آن ها، آندره موریکونه به عنوان رهبر ارکستر و آهنگساز فیلم و جیووانی وریکونه به عنوان فیلمساز فعالیت می کنند.

موریکونه تمام عمر خود را در ایتالیا زندگی کرد و هرگز تمایلی به زندگی در هالیوود نشان نداد.

او یک مسیحی دموکرات بوده است.

موریکونه عاشق شطرنج بود و در سن 11 سالگی این بازی را یاد گرفت. او در اواسط دهه 1950 در مسابقات باشگاهی شطرنج در رم شرکت می کرد و در سال 1964 موفق به دریافت جایزه در این رشته شد. با این حال به دلیل وقت گیر بودن شطرنج نتوانست به صورت حرفه ای آن را ادامه دهد اما طی سال های بعد، زمانی که برای برگزاری کنسرت به شهرهای مختلف می رفت با استاد بزرگ های شطرنج نیز به رقابت می پرداخت.

سال 2016 ستاره ای در پیاده روی مشاهیر هالیوود دریافت کرد.

هنگام دریافت جایزه اسکار موسیقی متن فیلم هشت نفرت انگیز 87 ساله بود و به عنوان پیرترین برنده جایزه اسکار تا آن زمان شناخته شد.

کارگردان تارانتینو سال 2015 به نمایندگی از موریکونه جایزه گلدن گلوب بهترین موسیقی متن را دریافت کرد.

به زبان انگلیسی مسلط نبود و در تمام مصاحبه ها به زبان مادری اش صحبت می کرد.

از این که بیشتر به دلیل آهنگسازی فیلم های وسترن شناخته شده است ناراحت بود و از شنیدن عبارت وسترن اسپاگتی به شدت عصبی می شد تا حدی که به خبرنگاران هشدار داده شد هنگام مصاحبه با او از این عبارت استفاده نکنند.

بسیاری از قطعه آهنگ ها در کنسرت هایش را به گوفردو پتراسی تقدیم کرده است.

در فیلم های متعدد با کارگردان سرجیو لئونه کار کرده و معمولا نام این دو را کنار هم قرار می دهند.

بعد از گذشت 40 سال از همکاری با کلینت ایستوود، در مراسم اسکار سال 2007 زمانی که انیو موریکونه جایزه اسکار افتخاری اش را دریافت می کرد سخنانش توسط ایستوود به انگلیسی ترجمه شد.

تم رسمی جام جهانی سال 1978 در آرژانتین ساخته او می باشد.

از دولت های ایتالیا، فرانسه و مقدونیه نشان افتخار دریافت کرده است.

موریکونه در تاریخ 6 جولای سال 2020 در سن 91 سالگی درگذشت، علت فوت او شکستگی استخوان ران به دلیل زمین خوردن بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه وب سایت اختیاری است.

دیدگاهپیغام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت