زندگینامه جان گیج

نام اصلی: جان میلتون گیج

تولد:  5 سپتامبر  1912

محل تولد: در لس‌آنجلس آمریکا

ملیت: آمریکایی

مرگ: 12 اوت 1992

رشته: آهنگساز، فیلسوف، شاعر، نظریه‌پرداز موسیقی

جان کیج، آهنگساز، فیلسوف، شاعر، نظریه‌پرداز موسیقی بود. جان کیج از شاگردان آرنولد شونبرگ و هنری کاول بود که از تأثیرگذارترین آهنگسازان پس از جنگ دوم جهانی است، جان کیج در سال ۱۹۳۸ میلادی، نخستین قطعه‌اش را برای پیانو ساخت و در ۱۹۵۱ میلادی، گروهی از موسیقی‌دانان و مهندسان صدا را به‌کار گرفت تا نخستین قطعهٔ موسیقی را روی نوار مغناطیسی ضبط کنند. معروف ترین اثر جان گیج 4:33 (چهار دقیقه و سی و سه ثانیه) باشد که در آن، نوازنده یا نوازندگان، بدون نواختن حتی یک نت، این زمان را روی صحنه در سکوت می‌گذرانند و حاضران در سالن را به شنیدن صداهای درون سالن دعوت می‌کنند.

زندگینامه جان گیج

جان میاتون گیج، در لس پانجلس آمریکا در 5 سپتامبر 1912 به دنیا آمد و نخستین قطعه‌اش را در سال 1938 میلادی، را برای پیانو ساخت و در 1951 میلادی، گروهی از موسیقی‌دانان و مهندسان صدا را به‌کار گرفت تا نخستین قطعه موسیقی را روی نوار مغناطیسی ضبط کنند. کیج همچنین از پیشگامان پیانوی آماده شده بود (پیانی که صدای آن توسط اشیایی که بین سیمها یا چکشهای آن قرار گرفته‌اند تغییر می‌کند)، که برای آن کارهای متعددی در رابطه با رقص و چند قطعه کنسرت نوشت. مشهورترین آنها Sonatas and Interludes است.

جان میلتون در تاریخ 7 ژوئن 1935 ، در شهر یوما، آریزونا، با  خانم زنیا آندریونا کاشواروف  ازدواج کرد و در سال 1945 از هم جدا شدند،

معروف ترین قطعه موسیقی جان گیج

معروف ترین اثر جان گیج 4:33 (چهار دقیقه و سی و سه ثانیه) باشد که در آن، نوازنده یا نوازندگان، بدون نواختن حتی یک نت، این زمان را روی صحنه در سکوت می‌گذرانند و حاضران در سالن را به شنیدن صداهای درون سالن دعوت می‌کنند. نوازندگانی که کار را ارائه می‌دهند کاری جز حضور در مدت زمان مشخص شده توسط عنوان ندارند. محتوای ترکیب «چهار دقیقه و ۳۳ ثانیه سکوت» نیست، که غالباً فرض می‌شود، بلکه بیشتر صداهای محیط است که در هنگام اجرا توسط مخاطب شنیده می‌شود. چالش این اثر در مورد تعاریف مفروض دربارهٔ موسیقی و تجربه موسیقی، آن را به موضوعی محبوب و بحث‌برانگیز در موسیقی‌شناسی و زیبایی‌شناسی هنر و اجرا تبدیل کرد.

صحبت های جان گیج در مورد اثرش 4:33

جان گیج، بعد از اولین اجرای قطعه موسیقی 4:33 گفت:

” آنها این موضوع را درک نکردند؛ هیچ چیزی با عنوان سکوت وجود ندارد. چیزی که آنها می‌اندیشند سکوت است، پر از صداهای تصادفی بود، چرا که نمی‌دانستند چگونه گوش بدهند. در موومان نخست می‌توانید صدای باد را بشنوید که اشیا را به حرکت درآورده‌است. در طول موومان دوم، قطرات باران را که با پشت‌بام برخورد می‌کنند می‌توان شنید و صداهای قابل شنیدن در موومان سوم صدای خود مردم که درهنگام گفتگو یا قدم زدن هر گونه صدای جالبی را تولید می‌کنند.”

جوایز و افتخارات جان گیج

جان گیج، در سال ۱۹۴۹ میلادی، جایزه آکادمی ملی هنر و ادبیات آمریکا را به‌خاطر توسعهٔ مرزهای موسیقی و نوآوری‌اش در پیانو دریافت کرد. در سال 1978، به‌عنوان عضو آکادمی هنر و علوم آمریکا برگزیده شد و ده سال بعد، یعنی در سال ۱۹۸۸، به عضویت آکادمی هنر و ادبیات آمریکا درآمد. وی در سال 1982 ، نشان لژیون دونور فرانسه را کسب کرد و در سال 1989 از سوی بنیاد اینامورا جایزه کیوتو را دریافت کرد.

بررخی از آثار جان گیج

جهار دیوار

آهنگی برای مارسل دوشان

موسیقی دگرگونی‌ها

سونات‍ها و اینترلودها

۴:۳۳

۰:۰۰ (۴:۳۳ شماره ۲)

چند موسیقی فیلم

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه وب سایت اختیاری است.

دیدگاهپیغام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت