زندگینامه روبرت شومان

روبرت شومان یکی از برترین موزیسین های دوران کلاسیک و یکی از بهترین آهنگسازان دنیا محسوب می شود. این موزیسین در دوران زندگی خود قطعه های بسیار ارزشمندی را آفریده است و تاثیر بسیار مهمی بر روی دنیای موسیقی گذاشته است.

روبرت شومان در کودکی

روبرت شومان در سال 1810 در کشور آلمان و در یک خوانده اهل ادبیات به دنیا آمده است. پدر او که کتاب فروش بوده، از همان ابتدا کودکش را با دنیای ادبیات آشنا کرده است. همین باعث شده که روبرت شومان از همان سال های اولیه زندگیش با ادبیات و البته موسیقی درگیر باشد و از همان ابتدا به سرودن شعر، نوازندگی پیانو و همین طور آهنگسازی علاقه نشان بدهد.

روبرت شومان در بزرگسالی

با اینکه روبرت شومان به دنیای موسیقی و ادبیات علاقه داشته، اما برای اینکه مادرش را خوشحال و راضی کند، به دانشکده حقوق رفته است. اما از آنجایی که علاقه چندانی به حقوق و مباحث مربوط به آن نداشته، خیلی به کلاس هایش علاقه نشان نمی داده و با اینکه دانشجوی حقوق بوده، بیشتر زمانش را به نوازندگی پیانو اختصاص می داده است. این علاقه به قدری زیاد بوده که بالاخره در سن 20 سالگی به این نتیجه می رسد که بهتر است که تمام زمانش را به نوازندگی اختصاص دهد و نوازندگی پیانو را به شکل حرفه ای تری دنبال کند.

فلج شدن انگشت روبرت شومان

همین که روبرت شومان تصمیمش را برای دنبال کردن نوازندگی پیانو در سطح حرفه ای می گیرد، یکی از انگشت هایش دچار آسیب می شود و در نهایت انگشتش فلج می شود و در نتیجه روبرت شومان مجبور می شود که برای همیشه با دنیای نوازندگی پیانو خداحافظی کند. البته این مشکل هیچ وقت نتوانسته او را به کل از دنیای موسیقی دور کند. چراکه او حتی با انگشت فلجی که داشته، کار آهنگسازی را دنبال می کند و اتفاقا آثار ارزشمندی را بعد از مواجه شدن با این مشکل خلق می کند. جالب است بدانید که بعد از اینکه این اتفاق برای روبرت شومان می افتد، در طی نامه ای به مادرش خبر می رساند و به او می گوید که نباید نگران انگشتش باشد. چراکه او حتی بدون انگشت هم می تواند کار آهنگسازی را ادامه دهد و از این نظر مشکل بزرگی برایش پیش نیامده است!

همسر روبرت شومان

یک نکته جالبی که باید درباره قصه زندگی روبرت شومان برایتان تعریف کنم، این است که کلارا ویک شومان که همسر روبرت شومان بوده و خودش از نوازندگان و موزیسین های برتر زمانه بوده، در ابتدا فرزند استاد پیانو روبرت شومان بوده است و در واقع روبرت شومان از این طریق با او آشنا شده است. نکته جالب ماجرا اینجاست که وقتی روبرت شومان کارایی انگشتش را از دست می دهد، همسرش کلارا ویک شومان به او کمک می کند تا این نقص برایش جبران شود. در حقیقت وقتی روبرت شومان یک قطعه برای پیانو می ساخته، همسرش کلارا ویک شومان آن قطعه را اجرا می کرده است و از این طریق به او کمک می کرده است.

مجله موسیقی روبرت شومان

روبرت شومان در زمان حیاتش یک مجله موسیقی راه اندازی می کند و در آن مقاله های موسیقی مختلف را چاپ می کند. او این کار را انجام داده بوده تا مردم جامعه اش را بیشتر با موسیقی ارزشمند و موسیقی ناب آشنا کند و کمی آن ها را از موسیقی بازاری که ارزش چندانی نداشته، دور کند. گفتنی است که او در این مجله موسیقی یوهانس برامس یکی دیگر از موزیسین های عالی آن دوران را معرفی می کند و کمک بسیار بزرگی به او برای پیشرفت در دنیای موسیقی می کند.

مرگ روبرت شومان

قسمت ناراحت کننده قصه زندگی روبرت شومان اینجاست که او در سال های آخر زندگیش با یک افسردگی خیلی شدید رو به رو می شود و کار به جایی می رسد که او در سن 44 سالگی یعنی در سال 1854 برای خودکشی اقدام می کند و برای این منظور خودش را از بالای یک پل داخل آب رودخانه راین می اندازد. البته او از این خودکشی جان سالم به در می برد و به این دلیل از دنیا نمی رود. اما وقتی که این کار را انجام می دهد و زنده می ماند، خودش درخواست می کند تا او را در آسایشگاه روانی بستری کنند و به او برای درمان بیماریش کمک کنند. اما در نهایت دو سال بعد از اینکه در آسایشگاه روانی بستری می شود، یعنی در سن 46 سالگی و در سال 1856 از دنیا می رود و جهان را با آثار ارزشمندی که در زمان حیاتش خلق کرده، تنها می گذارد.

آثار موسیقی روبرت شومان

در روبرت شومان آثار موسیقی بسیار ارزشمندی به جا مانده است که یکی از آن ها یک مجموعه به نام مجموعه قطعه های فانتزی است. در این مجموعه قطعه، یک اثر بسیار زیبا به نام صعود وجود دارد که مخصوص پیانو است و تکنیک های بسیار پیچیده ای برای نوازندگی آن وجود دارد

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه وب سایت اختیاری است.

دیدگاهپیغام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت