زندگینامه سرگئی پروکفیف

نام اصلی: سرگئی سرگئیه ویچ پروکفیف

تولد: ۲۳ آوریل ۱۸۹۱

محل تولد: سونتسووکا، اوکراین

ملیت: روسی

مرگ: ۵ مارس ۱۹۵۳ در مسکو

سبک موسیقی: موسیقی رمانتیک

سرگئی سرگئیه‌ ویچ پروکفیف آهنگساز و پیانیست روسی تبار در۲۳ آوریل ۱۸۹۱ در سونتسووکا، اوکراین متولد شد. او از پنج‌سالگی نبوغ خود در موسیقی را نشان داد و در نه‌سالگی نخستین اپرای خود را نوشت، در سال‌های ۱۹۰۴ تا ۱۹۱۴ در کنسرواتوار سنت پترزبورگ به تحصیل پرداخت.

انیمیشن پیتر و گرگ

انیمیشن پیتر و گرگ peter and the wolf  یک انیمیشن صامت یعنی بی‌صداست و در دسته فیلم‌های کوتاه قرار می‌گیرد. اگرچه در این انیمشن حرفی بین شخصیت‌های داستان رد و بدل نمی‌شود ولی موضوع انیمیشن جالب و تاثیرگذار است. به طوری که کاملاً متوجه احساسات شخصیت‌ها خواهید شد. این انیمیشن داستان پسری کوچک و خجالتی است که با پدربزرگش زندگی می‌کند. حساسیت بیش از حد پدربزرگ و منع کردن پیتر از بیرون رفتن از خانه، باعث شده پیتر پسری ضعیف و ناموفق به نظر بیاید. بچه‌ها پیتر را مسخره می‌کنند و کسی با او دوست نمی‌شود و قبولش ندارد.

پروکفیف پس از سال‌ها اقامت در لندن و پاریس و برگزاری پنج تور در آمریکا، در سال ۱۹۳۶ به شوروی بازگشت. داستان پیتر و گرگ یکی از نخستین آثار او پس از بازگشت بود که آن را به موسیقی تبدیل کرد و در مدت کوتاهی به موفقیت زیادی دست یافت.

رابطه پروکفیف با حکومت

استالین در سال ۱۹۴۸ به کمیسرهایش دستور داد موسیقی «سوسیالیسم واقع گرایانه» را به آهنگسازان تحمیل کنند و هر کس را که ایده دیگری دارد، به راحتی کنار بگذارند و شروع به حذف و پاکسازی آهنگسازان اصیل کرد.

او همچنین گزارش داد که مردم «در سراسر اتحاد جماهیر شوروی» به اتفاق آرا، به اصطلاح فرمالیست‌ها را محکوم کردند و خواستند با تمام کسانی که نامشان در لیست سیاه بوده‌است، مانند وطن فروشان رفتار شود؛ «سمفونیهای روشنفکرمآب دیگر کافی است با دستورهای روشن و صریح حزب، تمام مانیفست‌های فرمالیست‌ها را متوقف خواهیم کرد». زمان تشکیل نخستین کنگره انجمن آهنگسازان، فهرست کاملی از آهنگسازان «ضد مردم» تهیه کرد. نخستین «ضدسوسیالیست‌ها» شوستاکوویچ، پروکوفیف، خاچاطوریان و مایاکوفسکی بودند.

درگذشت پروکفیف

پروکفیف را در یک مراسم مجبور کردند مقابل جمع از اشتباهاتشان در مورد موسیقی روشن فکرانه ابراز پشیمانی کند. پس از آن سکته مغزی کرد و هیچ وقت از آن بهبود نیافت و پنج سال بعد، در یک روز با استالین درگذشت. خبر مرگ او تا یک هفته انتشار نیافت، چون در آن زمان رسانه‌های گروهی شوروی مرتباً اخبار مربوط به مرگ استالین را پخش می‌کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه وب سایت اختیاری است.

دیدگاهپیغام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت