زندگینامه فرانتس یوزف هایدن 

فرانتس یوزف هایدن آهنگساز و موسیقی‌دان برجسته ی اتریشی از پایه‌گذاران موسیقی کلاسیک و همچنین مشهورترین موسیقی‌دانان در این دوره است. هایدن، به دلیل آثار فراون و سهم بسزایی که در توسعهٔ موسیقی داشت لقب «پدر سمفونی» و «پدر کوارتت زهی» رو به خودش اختصاص داده بود .

هایدن استاد موسیقی دانان بزرگ

هایدن استاد موسیقی‌دان بزرگی چون بتهوون بود و از طرف دیگه افراد بزرگی چون فرانتس شوبرت، مندلسون، و برامس را تحت تأثیر شیوهٔ موسیقایی خود قرار داد. او همچنین استاد و دوست نزدیک آهنگساز مشهور، موتسارت بود.

هایدن بیشتر عمر طولانی خودش رو در اتریش گذروند و در زمان مرگش، یکی از معروف‌ترین آهنگسازهای اروپایی به‌شمار می‌رفت.

هایدن در۳۱ مارس ۱۷۳۲ روستای کوچکی در روهرو اتریش به دنیا اومد.

پدر یوزف هایدن

پدرش چرخ ارابه می‌ساخت و هایدن تا شش‌سالگی به‌جز آوازهای عامیانه، که پدرش زیر لب زمزمه می کرد، و ساز و رقص‌های روستا، که هنگام جشن ها برپا می‌شد، چیزی از موسیقی نمی‌دونست.

او در هشت‌سالگی به وین رفت تا به عضویت گروه پسران آوازخوان کلیسای سن‌اشتفان دربیاد . در همون گروه بود که صدای دلنشینش مورد توجه قرار گرفت، اما هیچ امکانی برای تحصیل آهنگ‌سازی و هنر نوازندگی براش فراهم نشد، درابتدای جوانی صدای خوشش را از دست داد،و این باعث شد از گروه ترد بشه و بدون هیچ پولی آواره ی خیابون ها بشه.

هایدن دربارهٔ این دوره از زندگیش گفته که با تدریس موسیقی به بچه‌های ۷–۸ ساله به‌زحمت تونسته زنده بمونه

دوران پیشرفت زندگی هایدن

هایدن با تلاش زیاد فن آهنگسازی رو به تنهایی می آموخت و هم‌زمان، به هر کاری که می‌تونست، از جمله نوازندگیِ ویولن در گروه محبوب نوازندگان خیابان وین، که اسباب سرگرمی و تفریح شبانهٔ مردم بود، می‌پرداخت.

هایدن گرچه خود را اسیر شغلش حس می‌کرد، اما بعدها در مورد وضعیت خودش اینطور گفت که :

«در موسیقی نه فقط دلگرم به اقبال و پذیرش مداوم بودم، بلکه در مقام رهبر ارکستر، می‌تونستم تجربه کنم و بفهمم که چه چیزی سبب تقویت جلوه‌ای صوتی می‌شه یا اون رو تضعیف می‌کنه ، و به این ترتیب می‌تونستم به دلخواهِ خودم ترکیبِ سازها را بهبود بدم، آن‌ها را تغییر بدم و سازهایی را حذف یا اضافه کنم.

من از دنیا دور افتاده بودم.»

هایدن در تکامل بخشیدن به سمفونی و کوارتت زهی پیشرو بود. و موسیقی دان های بزرگی همچون موتسارت و بتهوون تحت تأثیر سبک او بودند.

آرامگاه هایدن

او در سال ۱۸۰۹ زمانی که وین توسط ارتش ناپلئون بناپارت اشغال شد در سن ۷۷ سالگی درگذشت

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه وب سایت اختیاری است.

دیدگاهپیغام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت