زندگینامه لئونارد برنستاین

نام اصلی: لئونارد برنستاین

تولد: ۲۵ اوت ۱۹۱۸

محل تولد: لارنس، ماساچوست، ایالات متحدهٔ آمریکا

ملیت: آمریکایی

مرگ: ۱۴ اکتبر ۱۹۹۰

پیشه:  آهنگساز، رهبر ارکستر، پدیدآور، مربی، نوازندهٔ پیانولئونارد برنستاین

لئونارد برنشتاین (Bernstein Leonard ) متولد ۱۹۱۸ ،آهنگساز، رهبر ارکستر، آموزگار و پیانیست آمریکایی و اولین رهبر ارکستر متولد ایالات متحده که شهرتی جهانی یافته است، به شمار می آید. آثار او در زمینه موسیقی فیلم شهرتی فراوان یافته و جوایز متعددی نسیب وی نموده اند. از جمله این آثار میتوان به موسیقی فیلمهای ”در شهر“ (Town the On“ ،(در بارانداز“ (Waterfront the On (و ”داستان وست ساید“ (Story Side West (اشاره کرد. او در سال ۱۹۵۲ در تلویزیون حضور داشت و در برنامه های هنری شبکه CBS به نام Omnibus به تدریس موسیقی میپرداخت.

برنشتاین اولین فرد آمریکایی بود که توانست رهبری ارکستر فیلارمونیک نیویورک را بر عهده بگیرد. او با این ارکستر به مدت ۱۵ سال به اجرای برنامه ای تلویزیونی به نام ”کنسرتهایی برای جوانان“ (Concerts s’People Young (با هدف آشنا نمودن کودکان و نوجوانان با موسیقی پرداخت. او به خاطر این برنامه موفق به دریافت جایزه Emmy به خاطر بهترین همکاری موسیقی با تلویزیون و سه جایزه Emmy دیگر برای اجرای بی نظیر موسیقی کلاسیک شد.

برنشتاین در دهه ۸۰ رمان ”کاندید“ (Candide (اثر ولتر (1694-1778 Voltaire نویسنده فرانسوی) را به موزیکال تبدیل کرد. او تابستانها در تنگل وود (Tanglewood محلی در لیناکس و استاکبریج مختص موسیقی که فستیوال های موسیقی و برنامه هایی از جمله برنامه تابستانی ارکستر سمفونیک بوستون در آن برگذار میشود) به رهبری ارکستر میپرداخت و تا سال ۱۹۹۰ ،که در اثر حمله قلبی درگذشت، به این کار ادامه داد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه وب سایت اختیاری است.

دیدگاهپیغام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت