زندگینامه کارل نیلسن

نام اصلی: کارل اَوگوست نیلسن
تولد: 9 ژوئن 1865
محل تولد: روستای کوچک سورتلونگ دانمارک
ملیت: دانمارکی
مرگ: 3 اکتبر 1931
رشته: آهنگساز

کارل نیلسن آهنگساز، ویولنیست و رهبر ارکستر دانمارکی متولد سال 1865 در روستای کوچک سورتلونگ است. او هفتمین فرزند خانواده‌ای با 12 فرزند بود. پدر و مادر و همچنین عموی او هر دو در زمینه موسیقی فعالیت داشتند و همین امر نیروی محرکی برای گام نهادن این آهنگساز در مسیر موسیقی بود و در شش سالگی اولین سازش را به دست آورد. مشکلات اقتصادی باعث شد که او ابتدا در یک گروه موسیقی نظامی فعالیت کند و سپس در سن 19 سالگی به آکادمی موسیقی سلطنتی دانمارک در شهر کپنهاگ برود.
کارل نیلسن توانمند اولین اپوس خود که سوئیتی برای سازهای زهی بود را در 23 سالگی نوشت و در ادامه بدل به ویولنیست دوم ارکستر سلطنتی دانمارک شد و از آن زمان تا به امروز به عنوان یکی از برجسته‌ترین آهنگسازان تاریخ موسیقی کشور دانمارک شناخته می‌شود. او همسر آنه ماری کارل نیلسن Anne Marie Carl-Nielsen مجسمه‌ساز پرآوازه دانمارکی است و دختر او آنه ماری تلمانی Anne Marie Telmányi نیز نقاش و نویسنده مشهوری در کشورش است.

ورود کارل نیلسن به عرصه موسیقی
کارل نیلسن در ادامه وارد عرصه آموزش موسیقی شد و این فعالیت را تا پایان زندگی ادامه داد. آثار این آهنگساز را می‌توان بازتابی از شرایط زندگی او توصیف کرد و در هر برهه از زندگی موسیقی او تحت تاثیر رخدادهای مختلف، فضای متفاوتی گرفته است. عمده شهرت این آهنگساز به ساخت شش سمفونی، پنج‌نوازی باد Wind Quintet و کنسرتوهایی برای ویولن، فلوت و کلارینت باز می‌گردد. برخی از آثار او مانند اپرای نقاب Maskarade به بخشی از تاریخ ملی کشور زادگاهش بدل شده‌اند. او در ابتدای دوران آهنگسازی از آثار برامس Brahms و گریگ Grieg تاثیر پذیرفته بود، اما در ادامه با حالت موسیقی مختص به خود را توسعه داد و با تنالیته پیشرو و واگرایی رادیکال از استانداردهای آهنگسازی، در مسیری جدید گام نهاد که هنوز هم مورد استفاده آهنگسازان زیادی است. این آهنگساز توانمند در زمره برترین آهنگسازان تاریخ دانمارک قرار دارد، در سال ۱۹۳۱ و در سن ۶۶ سالگی از دنیا رفت و از دهه ۶۰ میلادی و به واسطه اجرای برخی از آثار او توسط لئونارد برنشتاین Leonard Bernstein و دیگر رهبران ارکستر به اعتباری جهانی رسید.

برخی از آثار کارل نیلسن
3 موتت
6 سمفونی
کنسرتو فلوت
کنسرتو کلارینت
کنسرتو ویلن
«پان و سیرنکس» برای ارکستر
سرناد برای کلارینت، باسون، هورن، ویلنسل و کنترباس

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه وب سایت اختیاری است.

دیدگاهپیغام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت