آشنایی با 6 قسمت اصلی ساختار موسیقی

ساختار موسیقی به قسمت‌های مختلف یک آهنگ می‌گویند. تمام آهنگ‌ها قسمت‌های مختلفی تشکیل می‌شوند. شروع و پایان دارند. قسمت‌هایی از آهنگ آرام‌تر و قسمت‌هایی شلوغ‌تر و پرسر و صداتر هستند. این وظیفه‌ی آهنگسازها و تنظیم‌کننده‌ها است که قسمت‌های مختلف موسیقی را مشخص کنند. قسمت‌های مختلف یک آهنگ عبارت‌اند از:

اینترو (Intro)

ورس (Verse)

کورس (Chorus)

پری کورس (Pre Chorus)

بریج (Bridge)

اوترو (Outro)

اینترو در موسیقی به چه معناست؟

مانند شروع یک فیلم یا داستان، موسیقی هم باید شروع جذابی داشته‌باشد تا توجه شنونده را خیلی زود جذب کند؛ هرچند نباید با غافلگیر کردن شنونده این کار را انجام داد. به همین علت معمولا intro در یک آهنگ آرام است و با کلیدهای بم آغاز می‌شود. هدف از اینترو در موسیقی چیست؟ هدف از اینترو آماده کردن شنونده برای درک ریتم، تمپو و ملودی آهنگ و یک معرفی برای شروع صدای خواننده است.

ورس در موسیقی چیست؟

ورس یعنی چه؟ ورس به انگلیسی Verse شروع داستان آهنگ ماست. در موسیقی‌هایی که دارای ترانه (Lyric) هستند، ورس فضایی برای گفتن داستان از طرف خواننده است. یک آهنگ معمولا از 2 یا 3 verse یا حتی بعضی در بعضی از آهنگ‌های سبک هیپ هاپ و ترپ از 4 ورس تشکیل می‌شود. این که ورس‌های یک آهنگ چقدر با هم هماهنگ باشند یا چگونه بیان شوند که نظر شنونده را به خود جلب کند، به خلاقیت خواننده و ترانه‌سرا برمی‌‎گردد. در آهنگ‌های پاپ گاهی اوقات می‌بینیم که ورس‌ اول و دومی یکی است و فرقی با هم نمی‌کنند. اما در سبک‌های راک و هیپ‌هاپ این اتفاق معمولا نمی‌افتد و می‌شنویم که ورس‌ ها در رپ و راک با هم متفاوت هستند. در آهنگسازی و تنظیم به قسمت ورس آهنگ A نیز گفته می‌شود.

سعی کنید ورس آهنگتان را جذاب شروع کنید تا شنوندگان خود را تا انتهای آهنگ مجذوب نگه دارید. با این که ریتم و ملودی‌ای که در ورس آهنگتان استفاده می‌کنید تاثیر زیادی در جذاب بودن آهنگ دارد، اما باز هم باید بدانید که ما انسان‌ها به داستان علاقه‌ی زیادی داریم و یک داستان و شعر خوب برای ورس آهنگتان تحول زیادی در کیفیت آهنگ‌هایتان ایجاد می‌کند.

پری کورس چیست؟

در بعضی از آهنگ‌ها قسمتی از ورس به نام Pre chorus وجود دارد. این که پری کورس داشته باشیم یا نه، کاملا اختیاری است. ساختار پری کورس به شکلی‌ست که انگار ما را برای شنیدن یک چیز شگفت‌انگیز آماده می‌کند. آن چیز شگفت‌انگیز کورس آهنگ است. در بعضی از آهنگ‌ها می‌بینیم که وجود پری کورس چقدر به زیبا شدن آهنگ کمک می‌کند. باید این نکته را بدانیم که پری کورس تاثیرگذاری کورس آهنگ را برای شنونده بیشتر می‌کند.

کورس آهنگ چیست؟

کورس به چه معناست؟ کورس به انگلیسی Chorus به معنای هم خوانی است. می‌توان گفت کورس مهم‌ترین قسمت در آهنگ‌هاست. کورس اوج موسیقی ما را نشان می‌دهد و خلاصه‌ای از داستان آهنگ را بیان می‌کند. معمولا ملودی اصلی آهنگ در این قسمت ظاهر می‌شود و گاها عنوان آهنگ هم در این قسمت مطرح می‌شود. کورس معمولا شامل هوک، جذاب‌ترین قسمت موسیقی، می‌شود. ورس و پری کورس برای این قسمت تلاش می‌کنند (می‌شه گفت یجورایی در خدمت کورس هستن). بنابراین کورس آهنگ باید به زیبایی هر چه تمام‌تر این تلاش‌ها را پاسخ دهد. به قسمت کورس آهنگ B نیز گفته می‌شود.

بریج در موسیقی به چه معناست؟

بریج معمولا یک بار در کل آهنگ ظاهر می‌شود که اکثر اوقات بین کورس دوم و سوم است. در بریج می‌خواهیم نشان دهیم که آهنگ ما بیشتر از چند قسمتی است که تکرار می‌شود. در قسمت بریج سرعت آهنگ و حتی نوع خواندن خواننده تغییر می‌کند و آهنگ را از یکنواختی خارج می‌کند. بریج باعث می‌شود تقریبا در قسمت‌های انتهایی آهنگ یک بار دیگر شنونده را مجذوب آهنگ کنیم. بریج می‌تواند شامل تغییر کلید باشد (مثلا از C ماژور به A ماژور) یا سولوی گیتار الکتریک باشد. به قسمت بریج آهنگ C نیز گفته می‌شود.

اوترو در موسیقی به چه معناست؟

اوترو قسمت پایانی آهنگ است. بنابراین در این بخش این سیگنال را به شنونده می‌دهیم که موسیقی رو به پایان است؛ این کار را با چند روش می‌توانیم انجام دهیم. اما اوترو معمولا نقطه مقابل اینترو است و در این قسمت موسیقی آرام و کم کم ناپدید می‌شود. یا در بعضی از آهنگ‌ها می‌شنویم که کورس آهنگ درحال تکرار است و به آرامی محو می‌شود.

در دوره‌ی آموزشی آهنگسازی و تنظیم آرتیست‌ شو تمام نیازهای شما برای ساخت آهنگ را پوشش داده‌ایم. از ساخت ملودی و ریتم، آشنایی و استفاده از تک‌تک سازها در دو فضای آکوستیک و الکترونیک تا شکل‌گیری ساختار موسیقی و یک میکس اولیه.

امیدوارم از خوندن این مقاله لذت برده باشین. تا اینجا مباحث پایه برای ساخت یک آهنگ رو یاد گرفتیم در ادامه با مقالات کاربردی‌تر نکات بیشتری درباره ساخت آهنگ خواهیم گفت😊 حالا شما بگین کدوم قسمت یک آهنگ براتون جذاب‌تره؟ ورس، کورس یا بریج؟

ساختار موسیقی چیست؟

ساختار موسیقی به قسمت‌های مختلف یک آهنگ می‌گویند. تمام آهنگ‌ها قسمت‌های مختلفی تشکیل می‌شوند. اینترو، ورس، پری کورس، کورس، بریج و اوترو قسمت‌های اصلی یک آهنگ هستند.

اینترو در موسیقی به چه معناست؟

مانند شروع یک فیلم یا داستان، موسیقی هم باید شروع جذابی داشته‌باشد تا توجه شنونده را خیلی زود جذب کند؛ هرچند نباید با غافلگیر کردن شنونده این کار را انجام داد. به همین علت معمولا intro در یک آهنگ آرام است و با کلیدهای بم آغاز می‌شود.

ورس در موسیقی چیست؟

ورس به انگلیسی Verse شروع داستان آهنگ ماست. در موسیقی‌هایی که دارای ترانه (Lyric) هستند، ورس فضایی برای گفتن داستان از طرف خواننده است. یک آهنگ معمولا از 2 یا 3 verse یا حتی بعضی در بعضی از آهنگ‌های سبک هیپ هاپ و ترپ از 4 ورس تشکیل می‌شود.

پری کورس چیست؟

در بعضی از آهنگ‌ها قسمتی از ورس به نام Pre chorus وجود دارد. این که پری کورس داشته باشیم یا نه، کاملا اختیاری است. ساختار پری کورس به شکلی‌ست که انگار ما را برای شنیدن یک چیز شگفت‌انگیز آماده می‌کند. آن چیز شگفت‌انگیز کورس آهنگ است.

کورس آهنگ چیست؟

کورس به چه معناست؟ کورس به انگلیسی Chorus به معنای هم خوانی است. می‌توان گفت کورس مهم‌ترین قسمت در آهنگ‌هاست. کورس اوج موسیقی ما را نشان می‌دهد و خلاصه‌ای از داستان آهنگ را بیان می‌کند. معمولا ملودی اصلی آهنگ در این قسمت ظاهر می‌شود و گاها عنوان آهنگ هم در این قسمت مطرح می‌شود.

بریج در موسیقی به چه معناست؟

بریج معمولا یک بار در کل آهنگ ظاهر می‌شود که اکثر اوقات بین کورس دوم و سوم است. در بریج می‌خواهیم نشان دهیم که آهنگ ما بیشتر از چند قسمتی است که تکرار می‌شود. در قسمت بریج سرعت آهنگ و حتی نوع خواندن خواننده تغییر می‌کند و آهنگ را از یکنواختی خارج می‌کند.

اوترو در موسیقی به چه معناست؟

اوترو قسمت پایانی آهنگ است. بنابراین در این بخش این سیگنال را به شنونده می‌دهیم که موسیقی رو به پایان است؛ این کار را با چند روش می‌توانیم انجام دهیم. اما اوترو معمولا نقطه مقابل اینترو است و در این قسمت موسیقی آرام و کم کم ناپدید می‌شود

 

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه وب سایت اختیاری است.

دیدگاهپیغام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت