عایق صوتی شانه تخم مرغی چیست؟

به این نوع از عایق صوتی که در یک سمت خود شکلی شبیه به شانه تخم مرغ و از جنس پلی اورتان دارد فوم شانه تخم مرغی نسوز می‌گویند. شکل تخم مرغی و فراز و نشیب این فوم‌ها، امواج را شکسته و موجب جذب بیشتر آن‌ها می‌گردد، همچنین روزنه‌های موجود بر روی عایق شانه تخم مرغی نسوز، خلل و فرجی دارند که می‌تواند طیف وسیعی از صدا را با فرکانس‌ زیاد جذب کند و از پژواک آن جلوگیری نماید.

فوم شانه تخم مرغی نسوز به دلیل داشتن حالت اسفنجی، انعطاف پذیری، نرمی و خلل و فرجی، جز دسته فوم‌های سلول باز به حساب می‌آید که این فوم یکی از ارزان‌ترین و پرکاربرد‌ترین ابزارهای آکوستیک شناخته شده است.

مکانیسم عایق صوتی شانه تخم مرغی نسوز

عایق صوتی شانه تخم مرغی نسوز به دلیل داشتن ساختار سلول باز، امواج صوتی را درون خود جذب می‌کند و انرژی مکانیکی صوت را به انرژی حرارتی تبدیل می‌نماید.

همچنین ساختار تخم مرغی شکل عایق‌ها، باعث می‌شود به دلیل داشتن خمیدگی و تورفتگی سطح این فوم روکار تمامی امواج صوتی موجود در محیط را جذب خود کرده و فرکانس‌های اضافه محیط حذف گردند در نتیجه این امر موجب می‌شود تا عایق صوتی  با کاهش تعداد انعکاس‌های صوتی داخل اتاق عملکرد بهتری در دفع صدا داشته باشد. برخی از موارد پر کاربرد عایق صوتی شانه تخم مرغی در فهرست زیر موجود است:

پلاتو و آمفی تئاترها

سالن‌های اجتماعات و تالار‌های بزرگ

ایجاد مکانی آرام و بدون استرس برای محیط کار کارمندان ادارات و اتاق‌های مدیریتی شرکت‌ها

عایق کاری دیواره‌های استدیو‌های حرفه‌ای و خانگی(دد روم و اتاق کنترل) جهت جلوگیری از انعکاس صدا

حذف ریورب و فرکانس‌های بالا در محیط‌های نزدیک به کارخانجات پر سر و صدا و محیط‌های کاری مشابه

دیوار‌های خانه‌های در معرض سر و صدای زیاد مانند خانه‌های آپارتمانی در شهر‌های بزرگ تهران، شیراز و موارد مشابه

ویژگی‌های فوم شانه تخم مرغی نسوز

این عایق صوتی شانه تخم مرغی، فوم الاستومری ضد حریق، عایق صوت و عایق سوز می‌باشد که دارای ویژگی‌های بسیاری است و ما در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت:

ضد آب بودن فوم شانه تخم مرغی نسوز

ضد آتش و نسوز بودن عایق شانه تخم مرغی نسوز

ضد باکتری، ضد قارچ و سازگاری کامل با محیط زیست

سازگاری با عایق کوبه ای، در صورت نیاز به عایق‌سازی کف یا سقف آپارتمان

قابلیت استفاده از فوم شانه تخم مرغی نسوز به عنوان عایق صوتی حرارتی

استحکام فیزیکی بسیار بالا و مقاوم در برابر پارگی حین اجرا و زمان استفاده

کاملا سبک و انعطاف پذیر می‌باشند که به راحتی بر روی دیوار های مشترک یا سایر سطوح نصب می‌شوند.

حذف 100% صدا، بدون نیاز به هر گونه ترکیب اضافه نظیر پشم سنگ، الاستومریک، مینرال پلاس و … روی دیوار

به صورت شیت‌های ورقه‌ای بوده و در صورت نیاز با تیغ و یا چاقوی تیز به راحتی قابل برش زدن می‌باشد.

با توجه به دارا بودن چسب مسلح نخدار در پشت آن، به راحتی بر روی تمامی سطوح صاف و صیقلی تمیز (بدون گرد و خاک، روغن، گریس و هر گونه کثیفی) اعم از گچ، چوب، پلاستیک، بتن و فلزات چسبیده و نصب می گردد.

نکاتی در مورد عایق صوتی شانه تخم مرغی

در هنگام خرید و نصب این فوم‌ها باید به نکاتی توجه کرد تا بهترین نتیجه را بتوان از انتخاب و استفاده این فوم‌ شانه تخم مرغی نسوز بدست آورد:

1- ضخامت و ابعاد فوم شانه تخم مرغی نسوز

در موقع نصب این فوم، نباید آن را کشید، زیرا خاصیت خود را از دست می‌دهد. این فوم‌ها به صورت جفت تولید می‌شوند، و ضخامت‌های ذکر شده ضخامت جفت آن‌ها به هم چسبیده است. برای مثال اگر ضخامت ۵ سانتی متر باشد، ضخامت هر یک از این جفت حدود ۳ یا ۴ سانتی‌متر است.

2- جنس عایق شانه تخم مرغی نسوز

دلیل تبدیل این فوم‌های شانه تخم مرغی به پرکاربردترین عایق‌های صوتی، استفاده از فوم‌هایی با جنس پلی یورتان یا پولی اورتان می‌باشد زیرا از جدیدترین مواد کشف شده و ضد حریق در صنعت پلیمر می‌باشند.

3- دانسیته فوم‌ عایق شانه تخم مرغی

به چگالی و فشردگی‌های بین مولکول‌های اجسام دانسیته گفته می‌شود که میزان جذب و صداگیری این فوم‌ها با دانسیته رابطه مستقیم دارد یعنی هرچه دانسیته موجود در فوم‌ها بیشتر باشد جذب صدا بیشتر می‌باشد.

4- رنگ عایق صوتی شانه تخم مرغی نسوز

این فوم‌ها رنگ‌های زیادی دارند اما به سبب عدم استقبال بازار کشور از رنگ‌های مختلف رنگ فوم موجود در بازار رنگ خاکستری یا طوسی است. خاکستری رنگی خنثی بوده و به همین دلیل در کار نشسته و با مابقی اجزا و رنگ‌های دیگر همخوانی دارد. هرچه دانسیته فوم بیشتر باشد، رنگ فوم تیره‌تر و هرچه دانسیته کمتر باشد، رنگ فوم روشن‌تر خواهد بود.

5- ضعف فوم شانه تخم مرغی نسوز

این فوم بسیار محبوب و کارآمد است. اما در میان خوبی‌هایش، ضعف‌ و نکات منفی دیگری نیز دارد. همانطور که اشاره شد این فوم رفته رفته خاصیت خود را از دست می‌دهد. در این زمان رنگش روشن‌تر می‌شود. برای مثال اگر خاکستری پر رنگ باشد، خاکستری کم رنگ و مایل به زرد می‌شود. کیفیت فوم عامل اصلی تعیین طول عمر فوم است. در صورتی که مواد اولیه تشکیل دهنده از کیفیت کمتری برخوردار باشند، این اتفاق زودتر می‌‌افتد.

همچنین عامل دیگری که بر زرد شدن فوم تاثیر دارد، دانسیته فوم است. در واقع فاصله بین مولکولی کمتر شده و تراکم بیشتر می‌شود و چگالی بیشتر می‌شود.

محیط آکوستیک چه ویژگی‌هایی دارد؟

آکوستیک به معنی کیفیت و میزان بازتاب صوتی یک اتاق می‌باشد در فهرست زیر، برخی از ویژگی‌های اساسی و مهم، محیط اکوستیک جمع‌آوری شده‌اند:

هیچ گونه انعکاس صدایی رخ ندهد.

صدای خواننده و نوازندگان بایستی به صورت یکنواخت پخش شود.

آلودگی صوتی از محیط خارجی به داخل محیط اکوستیک وارد نشود.

تمام افراد حاضر در محیط بایستی به خوبی و وضوح بسیار زیاد صداها را بشنوند.

همچنین صداهای موجود در محیط داخلی، نباید خارج شوند و برای دیگران آلودگی صوتی ایجاد کنند.

چطور بدون دردسر، محیط استودیو خودم رو اکوستیک کنم؟

قبل از هرچیزی می‌خواهیم دو مقوله‌ی ” آکوستیک ” و ” عایق صوتی ” را با یکدیگر بررسی کنیم:

فرایند ” آکوستیک ”  بیشتر از هر چیزی کنترل بر بازگشت امواج صوتی و حذف هوم‌های اضافه تمرکز دارد. طبیعتا در مکان ” آکوستیک شده “، به مراتب میکس بهتری نسبت به همان مکان قبل از آکوستیک شدن تجربه خواهید کرد. اما عبارت ” عایق صدا ” مستقیما مانع عبور امواج صوتی می‌شود، و در این فرآیند تمرکز بر روی جلوگیری از ورود و خروج صوت می‌باشد. اگر استودیوی خود را به خوبی عایق کاری کرده باشید، بایستی بدون دغدغه و استرس، به فعالیت خود ادامه دهید و دیگر نباید نگران مزاحمت برای همسایگان و خروج آلودگی صوتی به خارج از اتاق و ساختمان باشید.

خوب است بدانید عایق شانه تخم مرغی محصولی مقرون به صرفه و کاربردی است، اما به معنای تخصصی بودن آن نیست. یعنی در صورت نیاز به عایق کاری کاملا تخصصی و حرفه‌ای، بایستی از عایق‌های دیگر به صورت ترکیبی استفاده شود تا محیط کاملا عایق صوت باشد. به طور مثال اگر بخواهید یک استودیوی موسیقی را برای شروع فعالیت، بهینه سازی کنید می‌توانید :

 جهت جلوگیری از خروج امواج صوتی به بیرون و بر عکس از پشم سنگ یا یونولیت استفاده کنید. البته صرفا درب اتاق یا لوله‌های بالای درب که وسط آن شیشه قرار می‌گیرد.

جهت پوشش سطوح نیاز به عایق کاری صوتی، از فوم شانه تخم مرغی استفاده کنید. مواد اولیه عایق‌های صوتی چندان طراحی و ظاهر زیبایی ندارند، از این رو می‌توان از فوم‌های شانه تخم مرغی و هرمی جهت عایق کاری سطوح استفاده کرد.

کنترل فرکانس‌های میانی ( mid ) از پنل‌های جاذب فلکسی یا ام-دی استفاده کنید. همچنین لازم نیست که تمام سطح محیط کارتان را عایق شانه تخم مرغی یا هرمی بزنید. هرجایی که منابع صوتی مانند اسپیکر‌ها قرار می‌گیرند، دقیقا روبروی آن‌ها بهترین و لازم‌ترین قسمت عایق کاری است و دیگر نیاز نیست تمام دیوار و یا سقف را عایق کاری کنید که هزینه‌تان بیشتر شود. البته در برخی از موارد، منابع تولید کننده امواج صوتی، امواج خود را رو به سقف آزاد می‌کنند که در چنین شرایطی امواج با سقف برخورد می‌کنند و عایق کاری سقف از اولویت ویژه‌ای برخوردار می‌شود اما نیاز نیست کل سطح سقف را عایق کاری کرد، فقط قسمت‌هایی که بیشترین اصطکاک با صوت را دارند از اولویت برخوردارند.

 برای از بین بردن هوم ایجاد شده توسط اسپیکر‌ها و کنترل فرکانس‌های بم ( low ) : از باس ترپ در گوشه‌های اتاق استفاده کنید. باس ترپ‌ها وظیفه‌ی کنترل فرکانس‌های پایین ( بم ) را در محیط ایفا می‌کنند. زمانی که به صورت صحیح در اتاق از باس ترپ استفاده می‌کنید فرکانس‌های بم تمیز‌تری خواهید شنید پس می‌توانید با خیال راحت بین سمپل‌های kick  یا Bass موجود در آرشیو‌تان، بهترین‌ها را انتخاب کنید. اگر به هر دلیلی قادر به هزینه بابت باس ترپ نیستید، پیشنهاد می‌شود که حداقل سه عدد باس ترپ برای گوشه‌های دیوار در قسمت بالایی و چسبیده به سقف اتاق در نظر بگیرید.

 کنترل برگشت صداهای تولید شده توسط اسپیکرها: از پنل‌های دیفیوزر استفاده کنید. دیفیوزر‌ها همانند قله‌های فوم شانه تخم مرغی و هرمی، عمل شکست فرکانس‌های صوتی را به خوبی انجام می‌دهند. پس بهتر است بر روی دیوار یا سقف، دقیقا مقابل اسپیکر‌ها(دیواری که پشت سر شما قرار دارد، حداقل دو عدد دیفیوزر) نصب شود.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه وب سایت اختیاری است.

دیدگاهپیغام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت