علم-آکوستیک-دکونیک

آکوستیک در موسیقی

به طور سنتی، این یک حوزه تحقیقاتی نسبتا کوچک بود که فیزیک آلات موسیقی و اصول ریاضی پشت موسیقی را بررسی می کرد. امروزه حوزه بسیار وسیع تری است که به تحقیق و توصیف موسیقی و درک آن می پردازد. این شامل: صدای انسان (فیزیک و فیزیولوژی عصبی آواز خواندن) است. تجزیه و تحلیل کامپیوتری موسیقی و آهنگسازی؛ استفاده بالینی از موسیقی در موسیقی درمانی و درک و شناخت موسیقی.

 

کنترل نویز و صدای محصول

زندگی ما با فناوری هایی احاطه شده است که صدا ایجاد می کنند، از صدای جاروبرقی گرفته تا غرش موتور ماشین. این وظیفه آکوستیست‌هایی است که در کنترل نویز کار می‌کنند تا راه‌هایی برای بی‌صدا کردن ماشین‌ها بیابند. آکوستیست‌هایی که در تحقیقات هواآکوستیک کار می‌کنند سعی می‌کنند صدای موتور را کاهش دهند تا مزاحمت صدای ناشی از پرواز هواپیما را کاهش دهند. یک سازنده خودرو ممکن است به دنبال کاهش صدای داخل کابین باشد تا راننده بتواند رادیوی خود را بهتر بشنود. یک سازنده جاروبرقی ممکن است به طرز ماهرانه ای طراحی را تغییر دهد، به طوری که به نظر می رسد دستگاه به شدت خاک را می مکد و در عین حال صدای زیادی ندارد. مهندسان آکوستیک همچنین روی ارتعاش کار می کنند، چه طراحی ترمزهای لرزان در یک کامیون یا اندازه گیری اینکه چگونه راه آهن باعث ایجاد ارتعاش در ساختمان های مجاور می شود.

 

گفتار و شنوایی

مشاغل متعددی وجود دارد که مبتنی بر جنبه‌های آکوستیک مرتبط با این حوزه است: آنها عبارتند از: شنوایی‌شناسان – افرادی که اندازه‌گیری‌های آکوستیک را انجام می‌دهند تا تشخیص دهند شنوایی یک فرد ممکن است از چه راه‌هایی آسیب ببیند، تشخیص‌های مناسب را انجام دهند و راه‌حل‌هایی را تجویز کنند. درمانگران گفتار و زبان ،افرادی که راه هایی را که در آن فرد در برقراری ارتباط از طریق گفتار و اقدامات اصلاحی مشکل دارد، بررسی می کنند. فن‌آوران گفتار، کسانی که ابزارهای جدیدی را برای پردازش، تشخیص و درک گفتار انسان (از جمله شناسایی سخنرانان) تحقیق، طراحی یا توسعه می‌دهند و رایانه‌ها را قادر می‌سازند تا گفتار مصنوعی «صدای طبیعی» بیشتری تولید کنند. مشاوران آکوستیک برای طراحی ساختمان و/یا سیستم صوتی ، این افراد به معماران و مهندسان در جنبه‌هایی از طراحی و ساخت ساختمان‌ها و سیستم‌هایی که گفتار به وضوح قابل شنیدن و قابل درک بودن آنها نقش برجسته‌ای دارد، از جمله کلاس‌های درس و تئاتر، مشاوره می‌دهند. آوا شناسان قانونی ،کارشناسانی که به پلیس یا متخصصان حقوقی کمک می کنند تا نمونه های ضبط شده از گفتار را تجزیه و تحلیل کنند.

 

آکوستیک معماری

سالن‌های کنسرت، سالن‌های اپرا، تئاترها، سالن‌های اجرای موسیقی، عرصه‌ها، استادیوم‌ها، استودیوهای ضبط، سینما، اتاق‌های تمرین موسیقی، بیمارستان‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها، ساختمان‌های مسکونی، ادارات و امکانات تفریحی… همه این ساختمان‌ها نیاز به طراحی دقیق آکوستیک دارند تا صدا داشته باشند. بنابراین، برای محافظت از آنها در برابر منابع نویز مجاور، آنها را به مکان های مولد و دلپذیر برای زندگی یا کار تبدیل می کند و آنها را از نظر تجاری موفق می کند. تنوع زیادی در وظایف مهندس آکوستیک وجود دارد: جلسات طراحی با معماران و سایر مهندسان، بررسی نویز سایت های موجود و جدید، طراحی با استفاده از مدل های کامپیوتری و فیزیکی، ارتباط طرح با کارفرما و تیم طراحی، مدیریت پروژه، نظارت سایت و راه اندازی پروژه های تمام شده. این یک تعادل فوق العاده بین مهارت های خلاقانه، علمی و عملی ارائه می دهد و شغلی است که همیشه تجربیات و چالش های جدیدی را ارائه می دهد.

 

مهندسی صدا

همه ما از طریق موبایل، پخش کننده های mp3، کنسول های بازی، کامپیوتر و تلویزیون خود مصرف کننده صدا هستیم. مهندسین آکوستیک در طراحی تمامی این دستگاه ها نقش دارند. این چیزی بیش از طراحی بلندگوهایی است که صدا تولید می کنند، توسعه روش هایی برای دستکاری صدا از طریق پردازش سیگنال دیجیتال یکی از حوزه های اصلی مهندسی صدا است (فقط فکر کنید که چگونه اختراع mp3 انقلابی در نحوه مصرف موسیقی ما ایجاد کرده است). سازندگان بزرگ دستگاه های مصرفی مانند اپل، سامسونگ و مایکروسافت همگی فارغ التحصیلان آکوستیک را در تحقیق و توسعه استخدام می کنند. ما به سیستم های صوتی طراحی شده توسط آکوستیست ها گوش می دهیم. در سینما، سیستم صدای فراگیر به گونه ای طراحی شده است که به کارگردانان اجازه می دهد ما را در فیلم های ترسناک بترسانند. در استادیوم‌های ورزشی، ایستگاه‌های راه‌آهن و مراکز خرید، طراحی الکتروآکوستیک باید از پیام‌های واضح و قابل فهم اطمینان حاصل کند تا امکان تخلیه ایمن در مواقع اضطراری فراهم شود.

سر و صدای محیطی

سر و صدا یک مسئله اصلی برای جامعه است: 80 میلیون شهروند اتحادیه اروپا در مناطق غیرقابل قبول پر سر و صدا زندگی می کنند. افراد حرفه ای که در زمینه صدای محیطی کار می کنند حدود نیمی از اعضای موسسه آکوستیک را تشکیل می دهند، یعنی حدود 1500 نفر در بریتانیا. بیشتر آنها در مقامات محلی یا مشاوران آکوستیک کار می کنند. افسران بهداشت محیط، سر و صدا را در برنامه ریزی توسعه های جدید، مانند مسکن های تحت تاثیر صدا، یا فعالیت های جدید پر سر و صدا، و اجرای نگرانی های صوتی موجود از جمله منابع شکایات مردمی در نظر می گیرند. مشاوران نویز محیطی در شرکت های متخصص کوچک یا مشاوران چند ملیتی بزرگ از جمله شرکت های مهندسی کار می کنند. این شغل به طیف گسترده ای از مهارت ها از جمله حساب و مهارت های ارتباطی خوب نیاز دارد. کارکنان جوان هر از گاهی نویز را اندازه گیری می کنند و از مدل های کامپیوتری برای پیش بینی سطوح نویز ناشی از پیشرفت های جدید مانند جاده ها، راه آهن و کارخانه های صنعتی استفاده می کنند. گزارش ها برای خوانندگان عمومی و همچنین توسط تنظیم کننده ها تهیه می شود. مشاوره می تواند شغلی سخت باشد، اما شغلی که تنوع و پیشرفت شغلی زیادی را ارائه می دهد.

سر و صدا همچنین می تواند به حیوانات آسیب برساند. حوزه رو به رشدی از تحقیقات در زمینه آکوستیک، بیوآکوستیک است، که بررسی می‌کند چگونه سر و صدای انسان‌ساز بر رفاه نهنگ‌ها، پرندگان و سایر حیوانات تأثیر می‌گذارد.

 

سونوگرافی

امواج اولتراسوند را می توان برای به دست آوردن تصاویری از جنین در رحم و تشخیص ترک در سیستم های حیاتی مانند ساختار هواپیما یا مخزن تحت فشار استفاده کرد. به همین ترتیب، اولتراسوند می‌تواند برای تأیید اختلاط مواد غذایی مانند سس مایونز، اندازه‌گیری خواص بستر دریا، و تشخیص ترک خوردن یک ماده در حین شکستن استفاده شود. در دامنه های بالاتر می توان از اولتراسوند برای ایجاد اثراتی مانند جوشکاری مواد پلاستیکی یا تخریب بافت تومور یا سنگ کلیه استفاده کرد. کاربرد اولتراسوند در همه این مناطق مستلزم درک خوبی از نحوه حرکت و تعامل صوت با مواد است و نمونه ای از آکوستیک فیزیکی است. مناطق دیگر شامل زلزله شناسی است.

 

آکوستیک زیر آب

نه امواج نور و نه امواج رادیویی در اقیانوس سفر نمی کنند، اما صدا را می توان در فواصل بسیار طولانی، گاهی اوقات صدها مایل، منتقل کرد. به همین دلیل، صدای زیر آب احتمالاً برای میلیون‌ها سال توسط حیوانات دریایی برای مسیریابی، برقراری ارتباط و مکان‌یابی طعمه استفاده می‌شده است. با این حال، غرق شدن کشتی تایتانیک در سال 1912 و شروع جنگ جهانی اول انگیزه ای برای کاربرد عملی آکوستیک زیر آب توسط دانشمندان و مهندسان بشری فراهم کرد. صدای زیر آب یک ابزار ضروری است، هم برای کاربردهای نظامی و هم برای استفاده تجاری. سیگنال‌های صوتی برای یافتن ماهی‌های با ارزش تجاری، تعیین امن‌ترین مسیرها برای کشتی‌رانی، و اکتشاف سازندهای زمین‌شناسی زمین یا جستجوی ذخایر نفتی در زیر کف اقیانوس استفاده می‌شوند. مشاغل بالقوه در آکوستیک زیر آب طیف متنوعی از فعالیت‌ها را شامل می‌شود، مانند طراحی سخت‌افزار پیشرفته سونار، مدل‌سازی رایانه‌ای انتشار صدا در اقیانوس یا انجام آزمایش‌ها و در دریا، و نیاز به پیشرفت‌های فناوری در آکوستیک زیر آب، فرصت‌های شغلی مفیدی را برای فارغ التحصیلان رشته آکوستیک ارائه می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه وب سایت اختیاری است.

دیدگاهپیغام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت