مرموزترین تصاویر از فضا

خراسان/ ثبت تصویر صخره‌ای شبیه به اردک در مریخ توسط کاوشگر دیسکاوری بهانه‌ای برای مرور جالب‌ترین تصاویر ارسال‌شده توسط کاوشگرهای ناسا شد
 
 کسب اطلاعات درباره سیاره‌های دیگر و امید به یافتن حیات دیگر در منظومه‌شمسی، باعث شده تا کاوشگرهای متعددی به فضا ارسال شوند. هم‌اکنون بیش از ۲۰ کاوشگر فضایی در اطراف سیاره‌ها و ماه‌های منظومه خورشیدی و همچنین شماری از سیارک‌ها و دنباله‌دارها در حال گردش و بررسی در حوزه مأموریت فضایی خود هستند. این کاوشگر‌ها تاکنون تصاویر بی شماری از فضا ارسال کردند که در برخی موارد سبب ایجاد جنجال‌هایی درباره وجود حیات فرازمینی شده است. به‌تازگی هم کاوشگر کنجکاوی ناسا صخره‌ای با شباهت باورنکردنی به یک اردک را در مریخ مشاهده کرده است. به همین بهانه و در پرونده امروز زندگی‌سلام، جالب‌ترین تصاویر ارسال‌شده توسط کاوشگرهای ناسا را که حرف‌و‌حدیث‌های زیادی درباره‌شان به وجود آمده ،با هم مرور خواهیم کرد.


یک اردک مریخی در حال شنا!
کاوشگر دیسکاوری که چند وقتی است در دهانه «گیل» در مریخ حضور دارد، به تازگی به سنگ عجیبی برخورد کرده که ظاهری شبیه یک اردک دارد. کاوشگر ناسا در اواخر ماه اکتبر با دوربین خود، تصویر این سنگ را ثبت کرده است. «اندریا لاک» که این عکس را رنگی کرده، در توئیتی در این‌باره نوشته: «این یک سنگ به شکل اردک است که چند روز پیش توسط کاوشگر دیسکاوری ناسا دیده شده بود.» مریخ‌نورد ناسا، توانسته تصویر این سنگ را در بهترین زاویه ثبت کند تا به نظر برسد که یک اردک در حال شنا می‌خواهد به سمت عقب نگاه کند. این سنگ حتی منقار و پاهای این ارک را هم شامل می‌شود و با توجه به سایه‌ای که روی سر آن ایجاد شده، می‌توان جایگاه چشمان این حیوان را متصور شد. دانشمندان به‌طور خاص به بررسی مواد معدنی نمکی در این منطقه علاقه‌مندند؛ چرا که باور دارند این مواد معدنی می‌توانند حاوی اطلاعاتی درباره تاریخچه آب در مریخ باشند. این کاوشگر همچنین به دنبال نشانه‌های مولکول‌های آلی است تا دریابد که این سیاره در گذشته سکونت‌پذیر بوده یا خیر؟استخوان ران روی مریخ!
مریخ نورد «دیسکاوری» ناسا در سال ۲۰۱۴ عکسی را به زمین ارسال کرد که نشان دهنده یک سنگ بسیار عجیب و غریب و شبیه به استخوان ران انسان بود. دانشمندان با اجبار و بعد از جنجالی‌شدن این عکس، توضیح دادند که این شکل غیرمعمول به احتمال زیاد محصول فرسایش بادی یا آب در مریخ است. یک پژوهشگر نجوم درباره واکنش مردم به واقعی بودن این عکس در همان زمان گفته بود که اگر ناسا واقعا می‌توانست بقایای انسان در مریخ را پیدا کند، دانشمندان در اعلام آن، لحظه‌ای درنگ نمی‌کردند!نقاشی انتزاعی روی مشتری
فضاپیمای «Juno» در اکتبر 2017، نمای خیره‌کننده‌ای از مشتری ثبت کرد که بسیار شبیه به یک تابلوی نقاشی انتزاعی است اما درواقع یک تصویر رنگی‌شده از سامانه‌ای ابری در نیم‌کره شمالی مشتری را نشان می‌دهد. جونو، به این‌ترتیب برای اولین‌بار عکسی از قطب شمال این سیاره به ما نشان داد.چشم کیهان در منظومه شمسی
چشم سرخ خون‌باری که می‌بینید، تصویری است که تلسکوپ «هابل»، در سال 2017 از گردوغبار پیرامون یک ستاره ثبت کرده‌است. ستاره «Fomalhaut»،هفدهمین ستاره درخشان در آسمان شب ماست که با چشم غیرمسلح در آسمان دیده می‌شود. این ستاره نسبتا جوان ، هنوز در غبار تولدش پوشیده شده‌است.یک ماهی وسط خشکی!
مریخ نورد «دیسکاوری»، چند سال پیش شکل‌گیری غیرمعمول شبیه به یک ماهی را روی مریخ به ثبت رساند که بسیاری از طرفداران وجود بیگانگان را هیجان‌زده کرد. در واقع شکل سنگ و نورپردازی موجود در زمان عکس در ترکیب با یکدیگر باعث ایجاد تصویری شبیه به ماهی شده‌اند. ناسا همان‌گونه درباره احتمال وجود استخوان‌ها و حیوانات فسیل‌شده در مریخ این‌گونه توضیح داد که: «مریخ احتمالاً هرگز در جو خود و در جا‌های دیگر، اکسیژن کافی برای حمایت از ارگانیسم‌های پیچیده نداشته و بنابراین احتمالاً فسیل‌های جانوران در آن وجود ندارند.»


ظهور یک شیء عجیب
مریخ‌نورد «آپورچونیتی» ناسا در عکس‌های دوره‌ای خود از این سیاره، تصویری از یک جسم را مخابره کرد که دانشمندان متوجه شده‌اند این جسم پیش از این در آن موقعیت قرار نداشته است. به دنبال انتشار این عکس، برخی بر آن شدند تا این جسم را یک «قارچ بیگانه» تفسیر کنند اما ناسا چنین تصوری نداشت. هنوز اطلاعاتی درباره ماهیت این جسم مرموز منتشر نشده است.


لبخند خورشید
رصدخانه پویایی‌شناسی خورشیدی ناسا، اکتبر سال جاری میلادی با کمک نور فرابنفش توانست تصویری از لبخند خورشید را ثبت کند؛ این تصویر که در واقع کنار هم قرار گرفتن سه لکه تیره را نشان می‌دهد، مناطقی است که از آن‌جا بادهای خورشیدی به سمت فضا فوران می‌کنند.


پرسه‌های شبح ترسناک در فضا
در این عکس دیدنی و البته بسیار جنجالی که در سال ۲۰۱۶ توسط مریخ‌نورد «آپورچونیتی» ناسا گرفته شده، تصویری عجیب‌و‌غریب شبیه به یک شبح دیده می‌شود. این عکس تا مدت‌ها در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شد تا این که پژوهشگران اعلام کردند این شبح در واقع یک گردباد بزرگ گرد و غبار است که در سراسر سطح مریخ قابل مشاهده است.


کلبه متروکه در ماه
مریخ‌نورد  «Yutu-2چین»، دسامبر 2017 تصویری از سمت دور ماه ثبت کرد که در آن کلبه مرموزی دیده می‌شود. این تصویر مبهم که درواقع شیئی مکعبی‌شکل را در ماه نشان می‌دهد، احتمالا یکی از بسیاری از تخته‌سنگ‌های بزرگ ماه است که بر اثر برخورد از زیرسطح ماه برداشته شده‌است.

در جست‌و‌جوی قاشق!
نگاهی به مرکز این تصویر از مریخ نورد Curiosity ناسا ممکن است برای شما تداعی کننده یک قاشق غذاخوری باشد. ناسا توضیح می‌دهد که مریخ همان نیروی جاذبه‌ای را که ما روی زمین داریم، ندارد. بنابراین سازه‌های شکننده مانند این شانس دارند که بدون شکستن و سقوط، به این شکل معلق بمانند.

گل در مریخ
مریخ‌نورد «کنجکاوی» ناسا، تصویری جالب از مریخ ثبت کرده‌است که در نگاه اول، یک گل به‌نظر می‌رسد اما دانشمندان می‌گویند این تصویر میکروسکوپی، ساختارهای ظریف و کوچکی را نشان می‌دهد که از رسوب مواد معدنی تشکیل شده‌است.


نخ، نودل یا پاستا؟
مریخ‌نورد «Perseverance» با تصویری که امسال از سیاره سرخ فرستاد، همه را شگفت‌زده کرد. چیزی که روی سطح مریخ دیده می‌شود، به‌نظر می‌رسد یک تکه نخ باشد یا رشته‌ای از نودل یا پاستا اما کارشناسان فضایی می‌گویند زباله‌ای است به‌جامانده از مأموریت‌های قبلی، رشته‌ای از الیاف پلی‌استر.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه وب سایت اختیاری است.

دیدگاهپیغام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت