مشکلات آکوستیکی صدا در محیط

مشکلات آکوستیکی صدا می‌تواند بسیار پیچیده‌ و گسترده‌ باشد، اما شناخت آنها باعث تسهیل در یافتن راه حل می‌شود؛در این پست به برخی از این مشکلات اشاره می‌کنیم.

پژواک مکرر

هنگامی که انرژی صوتی بین دو دیوار موازی و سخت حرکت رفت و برگشتی داشته باشد، پدیده پژواک مکرر یا به اصطلاح عامیانه، بال‌بال زدن صدا ایجاد می‌شود. اگر زمان بین انعکاس‌ها به اندازه کافی زیاد باشد، گوش شما آن‌ها را به شکل پژواک و اکوی تکراری می‌شنود در حالی که انعکاس‌های معمولی یکبار شنیده شده و تکرار نمی‌شوند.

شناسایی نقاطی از اتاق که پژواک مکرر ایجاد می‌کنند کار آسانی است. کافی است همزمان با طی کردن اتاق از بالا به پایین، دستان خود را بهم بزنید. بدین ترتیب می‌توانید نقاط اکوی مکرر را شناسایی کنید. برای از بین بردن این پدیده مضر، کافی است فقط یک دیوار را اصلاح آکوستیکی کنید.

بم و نازک شدن صدا در اثر برخورد با دیوارها

شاید سخت‌ترین غلبه بر مشکلات آکوستیکی، حل مشکلات ساختمانی و طراحی داخلی اتاق است. درواقع دیوارها، سقف، کف اتاق، گوشه‌ها و زوایا همگی رفتاری مشخص در انعکاس فرکانس‌های مختلف دارند. برخی از سطوح میزان بم یا باس بودن صدا را بشدت کاهش داده و برخی نقاط دیگر شدت صدای باس را افزایش می‌دهند.

مفاهیمی مانند امواج ایستا، گره‌ها و ضدگره‌ها همگی در سطوح حرفه‌ای صدابرداری هنگام طراحی استودیوها بررسی و درنظر گرفته می‌شوند، اما در یک استودیوی خانگی با کمی دقت می‌توان بر این مشکلات غلبه کرد.

زمان افت صدا (Decay Time)

فرض کنید در یک استودیوم سرپوشیده ورزشی فریاد بزنید. صدا کاملاً زنده بوده و با افت تدریجی از بین می‌رود. حال فرض کنید در یک اتومبیل با پنجره‌های بسته فریاد بزنید. در این حالت صدا حالت دینامیکی خود را از داست داده و بسرعت افت می‌کند. هنگام ضبط صدا و موسیقی بایستی به زمان افت صدا نیز توجه داشته باشید. حذف کامل انعکاس‌ها از محیط باعث مُردگی صدا شده و از طرفی انعکاس زیاد نیز ناخوشایند است. بنابراین ایجاد تعادل در زمان افت صدا به غنا و کیفیت صوت نهایی کمک می‌کند.

مشکلات اکوستیکی فقط به موارد فوق محدود نمی‌شود و می‌تواند بسیار پیچیده‌تر و گسترده‌تر باشد، اما شناخت موارد ذکر شده باعث تسهیل در یافتن راه حل می‌شود.

خب راه حل این مشکل چیست؟ آکوستیک کردن اتاق یا استودیو.

به طور کلی به این کارها «اصلاح اکوستیک» می‌گویند که در پست‌های بعد راه‌های آن را آموزش خواهیم داد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه وب سایت اختیاری است.

دیدگاهپیغام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت