میدی کنترلر چیست؟

میدی کنترلر، دستگاهی است که می تواند دستورات را به دستگاه مجهز به پروتکلهای MIDI ارسال کند. وقتی یک کلید یا پد را فشار می دهید، یک پیام MIDI ایجاد می شود. پیام با استفاده از کابل USB یا MIDI به دستگاهی که به آن متصل است ارسال می شود.

برخی از صفحه کلیدهای MIDI دارای پد، انکودر و فیدر قابل برنامه ریزی اضافی هستند که به شما عملکرد بیشتری هم در استودیو و هم در استیج می دهد. در پایان، همه میدی کنترلر ها  برای یک هدف ساخته و طراحی شده اند. آهنگسازی و اجرا. در این مقاله آموزشی همراه سازکالا باشید.

پیام MIDI در میدی کنترلر

دو پیام رایج MIDI که با میدی کنترلرها استفاده می شوند، MIDI و MIDI CC هستند. در حالی که هر دو داده ها را ارسال می کنند، نحوه رفتار هر کدام کمی متفاوت است. MIDI مانند یک سوئیچ نوری هستند. می توانید آن را روشن یا خاموش کنید. از طرف دیگر، MIDI CC مانند دیمر است که به شما امکان می دهد طیف وسیعی از داده های MIDI را ارسال کنید. برای مواردی مانند میزان صدا، تغییرات کوک و کنترل پدال استفاده می شود.

اکنون که کمی در مورد میدی کنترلر و دستورات MIDI اطلاعات دارید، در ادامه نحوه اتصال یکی از آنها را به رایانه خود را توضیح خواهیم داد. ما تمام مراحل زیر را با جزئیات شرح داده ایم، اما کتابچه راهنمای کاربری نرم افزار آهنگسازی خود را برای دستورالعمل ها و اطلاعات خاص در مورد مسیریابی MIDI حتما بررسی کنید.

نحوه اتصال میدی کنترلر

اتصال میدی کیبورد بسیار آسان است. کابل USB را وصل کنید و شروع به اجرا کنید. بسته به مدل، ممکن است لازم باشد قبل از اتصال کنترلر، نرم افزار لازم را نصب کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نرم افزار درایور، سیستم عامل و نیازهای برق، کتابچه راهنمای کاربر نرم افزار آهنگسازی خود را بررسی کنید. اگر میدی کیبورد شما در رایانه نشان داده نمی شود، برای اتصال مجدد آن به راهنمای حل مشکلات دستگاه MIDI  مراجعه کنید.

1-  در صورت لزوم، نرم افزار درایور میدی کیبورد را دانلود و نصب کنید.

2-  میدی کیبورد را از طریق USB وصل کنید. مستقیماً به رایانه یا با استفاده از هاب USB تغذیه شده.

3- DAW را با میدی کیبورد منطبق کنید.

کابل های MIDI فقط داده ها را به یک جهت ارسال می کنند، بنابراین مطمئن شوید که پورت (های) خروجی MIDI را به درگاه (های) ورودی MIDI صحیح متصل کنید، در غیر این صورت داده های MIDI منتقل نمی شوند.

کابل MIDI 5 پین را از درگاه MIDI OUT صفحه کلید به درگاه MIDI IN سخت افزار خارجی وصل کنید.

  • اگر چندین دستگاه را متصل می کنید، یک کابل MIDI را از پورت MIDI THRU در دستگاه اول به پورت MIDI IN در دستگاه بعدی وصل کنید.
  • کابل MIDI را از پورت MIDI OUT آخرین دستگاه خارجی به پورت MIDI IN به رابط MIDI یا کارت صدا وصل کنید (در صورت وجود).
  • DAW را با میدی کنترلر یکپارچه کنید و مطمئن شوید که درگاههای MIDI مناسب رابط MIDIیا صدا را در DAW فعال کرده اید.

بهترین میدی کنترلرها در سال 2021:

1-  میدی کنتلر  Nektar Impact LX Plus

کمپانی نکتار رویکرد متفاوتی برای کنترل MIDI دارد. آنها نمی خواهند که شما را رها کنند تا راه خود را بیابید و در عوض نرم افزار بسیار هوشمندانه ای را ارائه می دهند که استفاده از آن نقشه برداری ابزارهای نرم افزاری و کنترل طیف وسیعی از نرم افزارهای آهنگسازی را واقعاً آسان می کند.

با چند فشار دکمه می توانید 8 Knob و 8 فیدر را به پارامترهای سینت سایزر یکپارچه کنید که هر بار که آن ابزار را بارگذاری می کنید قابل فراخوانی باشند.

تمرکز در اینجا برای استفاده با نرم افزارهای آهنگسازی و سینتی سایزرهای نرم افزاری به جای سینت های آنالوگ است، اما می تواند به عنوان یک کنترلر MIDI معمولی مانند سایر کنترلرها کار کند.

این میدی کیبورد همچنین دارای کنترل کامل نرم افزاری  بر روی میکسرها می باشد و در عین حال قادر به کنترل همزمان سینت ها و همچنین چند درام پد است که می توانند به سرعت به هر پلاگین درام منطبق شوند.

نکتار سری  LX نسخه های 25، 49، 61 و 88 کلاویه را در بر دارد که به شما این امکان را می دهد تا با روشی که دوست دارید اجرا نمایید، اندازه و تعداد کلاویه روی میدی کیبورد مناسب خود را انتخاب کنید.

2- میدی کنتلرArturia KeyLab Essential

KeyLab Essential که با در نظر گرفتن نوازنده‌ای که بودجه اکونومی را در نظر دارد ساخته شده است، همه چیزهایی را که برای ایجاد و ضبط موسیقی به‌طور مستقیم از شروع نیاز دارند، فراهم می‌کند. کنترلرهای 49 و 61 نت دارای کنترل‌های عملکردی بصری و همچنین ادغام قدرتمند DAW هستند و با 3 عنوان نرم‌افزاری باورنکردنی عرضه می‌شوند.

ویژگی های اصلی KeyLab

کیبورد حساس به سرعت 49 / 61 نت

چرخ ‌های پیچ بند و مدولاسیون

جابجایی نیم‌ پرده (ترنسپوز) و اکتاوها

سازگار با MCU / HUI برای یکپارچه سازی جامع DAW

8 پد اجرا چند منظوره با نور پس زمینه RGB

9 فیدر و انکودر چرخشی

6 حافظه کاربر کاملاً قابل تنظیم

صفحه نمایش LCD دو خطی

USB سازگار، امکان استفاده با دستگاه‌های iOS و Android را فراهم می‌کند

بسته نرم افزار موسیقی جامع گنجانده شده است

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه وب سایت اختیاری است.

دیدگاهپیغام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت