میکس و مسترینگ چیست؟ 2

بُعدِ اول: کنترل عمق ِصدا (Dynamic)

لاین‌هایی که پس از مرحله‌ی ضبط کردن دراختیارِ ما برای میکس و مسترینگ قرار می‌گیرد، بسیار نامنظم و غیرداینامیک است. در بخشِ بُعدِ عمق، با استفاده از ابزارهایی می‌توانیم جلو یا عقب بودن صداها را تنظیم کنیم. همینطور داینامیکِ صدا که تفاوت بین بلندترین و آرام‌ترین نقطه‌ی صداست را کنترل و تنظیم می‌کنیم. درواقع در این مرحله با حجم صدا (Volume) سر و کار داریم. ابزارهای اصلی کنترلِ بعدِ عمق شامل موارد زیر می‌شود:

میکسر (Mixer)

کمپرسور (Compressor)

لیمیتر (Limiter)

مکسیمایزر (Maximizer)

اکسپندر (Expander)

گیت (Gait)

دی‌اسر (De-Esser)

با کنترل بُعد داینامیک می‌توانیم عمق لاین‌ها را کنترل کنیم

با استفاده از کنترل داینامیک می‌توانیم لاین‌ها را در هر قسمت از عمقی که می‌خواهیم قرار دهیم. به عنوانِ مثال صدای وکال (خواننده) می‌تواند جلوتر باشد

با کنترل عمق صدا می‌توانیم صدا را به جلو یا عقب موسیقی منتقل کنیم

یا می‌توانیم صدای خواننده یا هر لاین دیگری را با استفاده از پردازشگرهای داینامیک به عقب‌تر ببریم

در کل می‌توانیم برای همه‌ی لاین‌ها همین کار را انجام بدهیم. این بستگی به سلیقه و سبکِ موسیقی است که کار می‌کنیم. به عنوان مثال در موسیقیِ راک صدای کیک و گیتار دیستورشن می‌تواند جلوتر باشد و صداهای دیگر مانند پیانو می‌تواند عقب‌تر باشد.

کمپرسور

کمپرسور از ابزارهای اصلیِ کنترل داینامیک است؛ در این مرحله ما به داینامیکِ لاین‌ها، از بلندترین تا کوتاه‌ترینِ آن توجه می‌کنیم. قسمت‌های کوتاهِ آن را بوست کرده، و قسمت‌های بلندِ آن را کات می‌کنیم. به نوعی شبیه به تنظیمِ فیدرها در DAW است. با استفاده از کمپرسور می‌توانیم بالانسِ بیشتری به آهنگِ خود اضافه کنیم.

بُعدِ دوم: کنترل ارتفاعِ صدا (Equlizer)

اکولایزر ابزاری است که هم به صورتِ سخت‌افزار و هم به صورت نرم‌افزار موجود است. همانطور که گفتیم، امواجِ صدا از فرکانس‌هایی تشکیل شده‌اند. این فرکانس‌ها معمولا به 3 بازه‌ی بم، میدرنج و تریبل (Trible) تقسیم می‌شوند. اکولایز کردن یعنی با استفاده از تجربه و هنرِ خود قسمت‌های مختلفِ فرکانسِ لاین‌ها را تقویت کنیم یا ببُریم؛ درواقع سعی کنیم ارتفاعِ آن‌ها را بالانس کنیم. به طور کلی در بُعد ارتفاع، صداهای بم پایین و صداهای زیر (تریبل)، بالا قرار می‌گیرند. اما این که کدام لاین در کدام قسمتِ ارتفاع قرار بگیرد به ماهیت صدا بستگی دارد؛ برای مثال نمی‌توانیم صدای کیک را که بم است بوست کنیم، تا در ارتفاع بالاتری قرار بگیرد؛ اما می‌توانیم با اکولایزر مقداری آن را جابه‌جا کنیم. این هم از اکولایزر:

اکولایزر در موسیقی چیست؟

با استفاده از اکولایزر می‌توانیم ارتفاع لاین‌ها را کنترل کنیم

بُعدِ سوم: کنترل عرضِ صدا (Paning)

پنینگ اصلا یعنی چه؟ پنینگ ابزاری است برای کنترلِ عرضٍ صدا. فرض کنیم که در نقطه‌ی سوئیت‌اسپات نشسته‌ایم. دو اسپیکر مانیتورینگ در زاویه چپ و راستِ ما درحالِ پخش است و ما می‌خواهیم پروژه‌ی خود را میکس و مستر کنیم. صدا به صورتِ طیفی گسترده از اسپیکر چپ به راست پخش می‌شود. حال ما در قسمتِ پنینگ، مشخص می‌کنیم که هرکدام از لاین‌ها در کجای این طیف قرار بگیرند. و در آخر هم می‌توانید درباره پنینگ بخوانید.

پنینگ در موسیقی ومیکس چیست؟

با استفاده از پنینگ می‌توانیم لاین‌ها را در طیف عرضیِ موسیقی بچینیم

آشنایی با ابزارهای میکس و مسترینگ

همانطور که گفتیم یک معمار برای چیدنِ آجرها نیاز به ابزارهایی دارد. چیدمان و تنظیمِ لاین‌ها نیز از این قاعده مستثنی نیست.

لوازم مورد نیاز برای میکس و مسترینگ

اولین و مهم‌ترین سخت‌افزاری که به آن نیاز داریم یک کامپیوتر یا لپ‌تاپ است. نرم‌افزارهای میکس و مسترینگ روی کامپیوتر نصب می‌شوند و تمامِ پردازش‌ها درونِ آن انجام می‌شود. پس بدونِ شک، حتما به آن نیاز داریم.

کامپیوتر در استودیو خانگی

سخت‌افزارِ بعدی که بودنِ آن بسیار اهمیت دارد، اسپیکر مانیتورینگ یا یک هدفونِ خوب است (البته ترجیحا اسپیکر مانیتورینگ). قرار است تمامِ لاین‌ها را به صورتِ گسترده بشنویم تا بتوانیم ایرادهای آن را بیایبم و سعی کنیم صدا را به بهترین شکل تنظیم کنیم. مشخصا بدونِ شنیدن درست این کار دشوار خواهد بود.

البته یک کارت صدا (Audio Interface) خوب هم برای اتصال میانِ کامپیوتر و اسپیکر مانیتورینگ نیاز است. کارت صدا باعث تقویتِ صدای اسپیکر مانیتورینگ می‌شود.

اسپیکر مانیتورینگ

آکوستیک‌تریتمنت از دیگر مواردِ مهم در پروسه‌ی میکس و مسترینگ و کلا در پروسه‌ی آهنگسازی است. آکوستیک‌تریتمنت یعنی کنترلِ صحیحِ انعکاسِ امواجِ صدا. اگر در اتاق‌های معمولی درحالِ میکس و مسترِ پروژه خود باشیم، به خوبی صداها را نخواهیم شنید. شاید متوجه آن نشویم؛ اما اگر در اتاقی که آکوستیک‌تریتمنت در آن رعایت شده، به پروژه‌ی خود گوش کنیم، متوجهِ تغییراتِ زیادی خواهیم شد. حتی اگر بهترین سیستمِ اسپیکر مانیتورینگ را داشته باشیم، بدونِ آکوستیک‌تریتمنتِ مناسب به مشکل خواهیم خورد. 

نرم‌افزارهای میکس و مسترینگ

امروزه نرم‌افزارها در همه‌ی زمینه‌ها، از جمله در زمینه‌ی موسیقی حرفِ اول را می‌زنند. تکنولوژی باعث شده تا ابزارهای کلاسیک و دستی نقش‌اشان کمتر و کمتر شود و جای خود را به نرم‌افزارهای دیجیتالی بدهند. می‌بینیم که بدونِ نیاز به نوازنده می‌توانیم صدای سازهای مختلف مانند پیانو، درامز، گیتار و … را در آهنگ‌های خود داشته باشیم.

نرم‌افزار میزبان یا DAW

در قسمتِ نرم‌ افزارهای آهنگسازی و میکس و مسترینگ، مهم‌ترینِ آن‌ها Digital Audio Workstation یا DAW است. تنها با نصبِ همین نرم‌افزارِمیزبان روی کامپیوترمان می‌توانیم نه تنها پروسه‌ی میکس و مسترینگ، بلکه آهنگسازی و تنظیم هم انجام دهیم؛ که بسیار راحت‌تر و فراهم‌تر نیز می‌باشد. کمپانی‌های بزرگِ آهنگسازی نرم‌افزارهای میزبانِ مختلفی را روانه‌ی بازار کرده‌اند که می‌توانیم یکی از آن‌ها را انتخاب و روی سیستمِ کامپیوترمان نصب کنیم. ویژگیِ این نرم‌افزارها تقریبا شبیه به هم است و تفاوتِ اصلیِ آن‌ها بیشتر در رابطِ کاربریِ آن‌ها است. به طور کلی این ویژگی‌ها عبارت‌اند از:

تولید، طراحی و ویرایش صدا

تنظیم و ساخت ملودی و آهنگ

ضبط صدا

پردازش صدا، میکسینگ و مسترینگ

شما نیز یکی از این‌نرم‌افزارها را انتخاب کرده و سعی کنید به همان دل ببندید و حسابی آن را بشناسید تا کار با آن نرم‌افزارِ میزبان برای‌تان راحت و راحت‌تر شود. محبوب‌ترین نرم افزارهای میزبان آهنگسازی و میکس و مسترینگ عبارت‌اند از:

نرم افزار Cubase

نرم افزار fl studio

نرم افزار ableton

نرم افزار studio one

در این قسمت‌ می‌تونین نرم‌افزارای میزبانِ مختلف دیگر را ببینین، دربارشون یکم مطالعه کنین.

نرم‌افزارهای میزبان

این که می‌گوییم برای میکس و مسترینگ نصبِ نرم‌افزارِ میزبان کافی است به این علت است که این نرم‌افزارها خود دارای پلاگین‌هایی هستند که هرکدام وظایفی دارند؛ به این پلاگین‌ها Stuck Plugin می‌گویند.

اما اصلا:

پلاگین چیست؟

پلاگین‌‎ها (Plugin) نرم‌افزارهایی هستند که روی نرم‌افزارِ میزبان نصب می‌شوند و قابلیت‌های جدیدی را اضافه می‌کنند و یا آن‎‌ها را توسعه می‌بخشند. پلاگین‌ها را معمولا به اسمِ وی اس تی می‌شناسیم؛ درحالی که وی اس تی (VST) یک فرمت از پلاگین‌ها است. پلاگین‌ها خود می‌توانند به دو دسته تقسیم شوند:

پلاگین‌های صوتی (Audio Plugin)

پلاگین‌ های صوتی می‌توانند صدا را پردازش کنند. حال این پردازش یا می‌تواند اعمالی مثلِ اکولایز و کمپرس باشند؛ یا می‌تواند افکت‌هایی مانندِ ریورب، دیلی و فیزر و … باشد. پلاگین‌ها امروزه از ابزارهای اصلیِ ما هنگامِ میکس و مسترینگ و دیگر پروسه‌های ساختِ موسیقی به حساب می‌آیند؛ چرا که دیگر ابزارهای قدیمی که به صورت آنالوگ کار می‌کردند، امروزه نقشِ کمتری دارند.

جمع‌بندی

حال با میکس و مسترینگ آشنا شدیم، ابعاد و نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای آن را شناختیم. الان با خیالِ راحت‌تری به دنبال یادگیریِ مراحل میکس و مستر خواهیم رفت.

میکس و مسترینگ چیست؟

پس از آهنگسازی و ضبطِ صداها، پروسه‌ی میکس و مستر انجام می‌شود. میکس و مسترینگ هنرِ چیدمان و بالانس کردنِ لاین‌ها است. در این مرحله با استفاده از ابزارهایی که داریم تک تک لاین‌ها را بررسی و تنظیم می‌کنیم تا از همه‌ی صداها در کنارِ هم، بهترین نتیجه را بگیریم.

میکسینگ چیست؟

پروسه‌ی میکسینگ بعدِ ضبط آهنگ و قبل از مسترینگ انجام می‌شود. در این مرحله با استفاده از ابزارهای میکس، تمام صداها را از لحاظ حجم صدا، تنظیم فرکانس‌های صدا و جایگاه هر کدام از صداها در ابعاد میکس و … بررسی و کنترل می‌کنیم. یک میکس خوب، پروسه‌ی مسترینگ را راحت‌تر می‌کند.

مسترینگ چیست؟

پروسه‌ی مسترینگ مرحله‌ی نهاییِ ساختِ موسیقی است. در این مرحله مطمئن می‌شویم که همه‌ی لاین در کنار هم گوش می‌کنیم تا با استفاده از ابزارها و پردازشگرهای مسترینگ، آهنگی یکپارچه و جذابی ایجاد کنیم. مسلما در این مرحله باید مطمئن شویم که آهنگ آماده‌ی پخش در بازار موسیقی است.

تفاوت میکسینگ با مسترینگ چیست؟

با وجودِ شباهت‌هایی در مراحل و ابزارهای میکس و مسترینگ، تفاوت‌هایی بینِ آن‌ها وجود دارد که از مهم‌ترینِ آن‌ها می‌توان به این نکته اشاره کرد؛ در پروسه‌ی میکسینگ تمرکز بیشتر روی لاین‌ها به صورت فردی است، اما در مسترینگ قرار است همه‌ی لاین‌ها را درکنارِ هم بررسی کنیم تا به آهنگ ایده‌آلِ خود برسیم.

سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای میکس و مسترینگ کدام‌اند؟

سخت‌افزارهای میکس و مسترینگ شامل یک کامپیوتر، هدفون یا اسپیکر مانیتورینگِ مناسب می‌شود؛ نرم‌افزارهای میکس و مستر هم شاملِ DAW (نرم‌افزار میزبان) و یک سری پردازشگرهایی برای کنترل ابعادِ میکس هستند که در قالب سخت‌افزار و هم در قالبِ نرم‌افزار (پلاگین‌ های صوتی) می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

ابعاد میکس و مسترینگ کدام‌اند؟

در پروسه‌ی میکس و مسترینگ صداها را در 3-بُعد در نظر بگیریم، صدا در دنیای میکس و مستر شاملِ عمق، ارتفاع و عرض می‌شود. اگر مقابل اسپیکرها در نقطه‌ی سوئیت‌اسپات بشینیم، از جلو تا پشتِ اسپیکرها را به عنوانِ عمق، از بالا تا پایینِ اسپیکر را بعنوانِ ارتفاع و از چپ تا راست اسپیکر را به عنوانِ عرضِ صدا درنظر می‌گیریم.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه وب سایت اختیاری است.

دیدگاهپیغام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت