نحوه اجرای پشم سنگ در سقف 

عایق پشم سنگ تخته ای یک عایق مناسب برای عایق کاری حرارتی ( و همزمان عایق کاری صوتی) انواع سقف ها می باشد. عایق کاری با استفاده از پشم سنگ تخته ای می تواند در زمان ساخت بنا و یا در زمان نوسازی و ترمیم ساختمان انجام شود. این عایق حرارتی برای عایق کاری سقف های آهنی، بتنی و تیر آهنی دولایه مناسب است. بنابراین با توجه به نوع سقف سه روش عایق کاری وجود دارد.

عایق کاری سقف های تیرآهنی

عایق صوتی حرارتی پشم سنگ تخته ای مقاومت مناسبی در برابر فشار دارد و در کنار آن مقاوم ترین عایق در برابر نفوذ آتش می باشد که این خصوصیات باعث شده این عایق حرارتی دارای تمام ویژگی های مورد نیاز عایق حرارتی مناسب برای سقف باشد.

عایق تخته ای پشم سنگ یک عایق صوتی حرارتی است که همزمان مانع از ورود صدا و یا اتلاف حرارت از سقف می شود. جلوگیری از اتلاف حرارت به سیستم گرمایش ساختمان کمک می کند تا محیط با دمای یکنواخت ایجاد شود در حالی که میزان مصرف انرژی کاهش یافته است.

این سیستم عایق کاری برای کاربردهای تجاری و صنعتی مناسب است.

عایق کاری سقف های بتنی

سقف های بتنی عایق کاری شده باعث ایجاد توده حرارتی مناسب در سقف می شوند. عایق تخته ای پشم سنگ می تواند باعث پایداری دما در ساختمان شود و آسایش حرارتی مناسب را فراهم کند. یکی از ویژگی های پشم سنگ تخته ای ثبات ابعادی آن در شرایط دمای متغییر است که این مانع از تغییر ابعاد عایق حرارتی سقف با تغییرات دما می شود.

عایق کاری سقف های تیر آهنی دو لایه

ویژگی های جذب صوت عایق پشم سنگ باعث ایجاد یک چاله صوتی مناسب می شود که قرار گرفتن یک لایه فلزی دیگر بر روی پشم سنگ تخته ای در این سیستم عایق کاری باعث جذب بالای صوت می شود. به همین دلیل این روش عایق کاری سقف برای بسیاری از مکان ها مناسب است، مانند عایق کاری سقف ساختمان در فرودگاه ها، موسسات آموزشی، مراکز خرید و بناهایی که در آن ها عایق صوتی بودن بنا از اهمیت بالایی برخوردار است.

نکاتی در مورد طراحی سیستم عایق کاری سقف

فاصله بین دو عاج

اگر ضخامت عایق تخته ای پشم سنگ بین 50 میلیمتر تا 59 میلیمتر باشد، بیشترین فاصله ممکن برای دو عاج 1.5 برابر ضخامت عایق تخته ای است.

و اگر ضخامت پشم سنگ تخته ای بین 60 تا 100 میلیمتر باشد، فاصله بین دو عاج 3 برابر ضخامت عایق تخته ای است.

پوشش و مکان مناسب عایق های تخته ای

تخته های عایق پشم سنگ باید از طرف لبه بلند با زاویه مناسب گذاشته شوند. در پروفیل های لایه فلزی اتصالات لب به لب می تواند با آزادی کامل روی سقف حرکت کند. اگر تیر برای بارکشی باشد، باید عایق تخته ای بر روی آن چسبانده شود. اگر بارکش به اتصالات لب به لب چسبانده نشود می تواند باعث کمبود لایه وسطی شود.

بستن مکانیکی عایق های تخته ای

اگر برای ثابت نگه داشتن عایق تخته ای از بست های مکانیکی استفاده شده باشد باید در هر 0.72 متر مربع از سیستم سقف یکی استفاده شود.

بست های مکانیکی عایق حرارتی برای سقف با انحنا

عایق پشم سنگ تخته ای می تواند در سقف های شیبدار که شعاع شیب آن ها کمتر از 2.5 متر است نصب شود. برای نصب عایق تخته ای پشم سنگ در سقف های شیبدار از 4 نگهدارنده در هر تخته باید استفاده کرد تا عایق در زمان نصب محکم شود.

بارهای اضافی سقف

تا حد ممکن باید هر نوع بالکن سقفی، مجاری تهویه و واحد های برودتی دارای مکان اتکا مستقل باشند تا بصورت مستقل روی زیر لایه قرار بگیرند. اگر امکان آن فراهم نباشد باید این تجهیزات بصورت مستقیم بر روی لایه نهایی قرار بگیرند در این حالت نیاز است که از عایق پشم سنگ تخته ای با دانسیته بالاتر استفاده شود تا تحمل بار وارده بر آن را داشته باشد.

روش نصب پشم سنگ تخته ای بر روی سقف

پیشنهاد می شود برای نصب عایق تخته ای پشم سنگ بر روی لایه فلزی، بتنی و یا تخته سه لا از گلمیخ های پلاستیکی استفاده شود.

نکاتی که باید در زمان نصب در نظر گرفت

نصب عایق تخته ای

– عایق تخته ای پشم سنگ نصب شده بر روی سقف باید با استفاده از گلمیخ محکم شوند. محکم شدن عایق های تخته ای در کنار هم مانع از ایجاد شکاف بین تخته های عایق می شود.

– از عایق های تخته ای برش خورده و کوچک نباید در عایق کاری پشت بام استفاده کرد.

– در هر مرحله از عایق کاری و همچنین در زمان ایزوگام، سطح باید کاملا تمیز باشد.

– باید در گوشه ها و مکان های باز پنل ها از باتننت مناسب استفاده کرد.

جلوگیری از نفوذ رطوبت

– عایق پشم سنگ دارای الیاف نامنظم ضد بخار آب هستند و تنها زمانی خیس می شوند که در مجاورت مستقیم آب قرار گیرند.

– اگر پشم سنگ ها خیس هستند باید تا خشک شدن کامل آن ها صبر کرد و پس از خشک شدن کامل از آن ها در عایق کاری سقف استفاده کرد.

– در زمان بارندگی باید از نصب عایق پشم سنگ جدا خود داری کرد. اگر قطرات باران درون پشم سنگ نفوذ کنند باعث از بین رفتن الیاف آن ها می شوند.

– پس از نصب عایق پشم سنگ تخته ای باید بسرعت عایق رطوبتی ایزوگام بر روی آن اجرا شود تا از نفوذ هر گونه رطوبت به درون عایق جلوگیری شود.

برش تخته های پشم سنگ

– برش دادن عایق تخته ای پشم سنگ به راحتی و با استفاده از چاقو امکان پذیر است. باید دقت شود که تخته ها در هنگام برش شکسته یا قطعه قطعه نشوند.

حفاظت در طول زمان نصب و راه اندازی

– در زمان استفاده از بالابر با نقطه دسترسی برای انتقال تجهیزات و یا هر فعالیتی که باعث صدمه زدن به عایق تخته ای می شود باید از حفاظ نصبی در طول زمان عایق کاری استفاده شود. و تحت هیچ شرایطی در زمانی که پروسه عایق کاری بطور کامل به اتمام نرسیده است به عنوان محل کار بدون محافظ استفاده نشود

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه وب سایت اختیاری است.

دیدگاهپیغام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت