هدفون مانیتورینگ چیست؟

اگر توانایی استفاده از اسپیکر مانیتورینگ را ندارید؛ هدفون مانیتورینگ یا هدفون استودیویی می‌تواند گزینه‌ی جانشین مناسبی باشد. تفاوت هدفون‌های معمولی با هدفون مانیتورینگ در این است که هدفون‌های معمولی صدا را برای اینکه برای شنونده‌ی موسیقی جذاب‌تر شود، به آن افکت صوتی اضافه می‌کنند. ولی برای کسی که می‌خواهد در استودیو برای تولید آهنگ از هدفون استفاده کند، باید صدا واقعی و شفاف باشد. هدفون‌های مانیتورینگ یا استودیویی این امکان را به ما می‌دهد.

در واقع، چه صدابردار حرفه‌ای باشید یا نوازنده‌ای ماهر، اهمیت شنیدن صدای واقعی برای شما بسیار زیاد است. به همین دلیل هدفون‌ها می‌توانند بسیار تاثیرگذار باشند.

چه کسی به هدفون مانیتورینگ احتیاج پیدا می‌کند؟

اگر نگاهی به عکس‌های استودیوهای حرفه‌ای بیندازید، می‌بینید که میکس‌من در کنار اسپیکر مانیتورینگ‌ها از هدفون هم استفاده می‌کند. دلیل این کار این است که به هنگام ضبط، هدفون خیلی به کار می‌آید و همین‌طور این ابزار به ما کمک می‌کند تا جزئیات ریزتر با هدفون مانیتورینگ بررسی کنیم. به خاطر همین، بسیاری از افراد پیشنهاد می‌کنند که حتما از آن در پروسه‌ی «میکس و مسترینگ» بهره ببرند. همچنین اگر توانایی خرید اسپیکر ندارید، حتما سعی کنید از Headphone مانیتورینگ استفاده کنید.

بهترین هدفون برای آهنگسازی و میکس و مسترینگ

در ابتدای این مقاله در مورد تفاوت هدفون‌های پشت بسته و پشت باز توضیح دادیم؛ اما این که چه مدل برای آهنگسازی یا میکس و مسترینگ و چه مدل برای ضبط مناسب است، مبحثی است که باید در مورد آن صحبت کنیم.

هدفون‌های پشت‌ باز بسیار باکیفیت‌تر هستند و جزئیات دقیقی از صدا را به گوش می‌رسانند؛ اما برای محیط‌های شلوغ مناسب نیستند و باید در خانه یا استودیو از آن استفاده کنید. آن‌ها برای استفاده‌ی عمومی مناسب نیستند؛ پس برای میکس و مسترینگ یا آهنگسازی، هدفون پشت باز پیشنهاد می‌شود تا صداها را دقیق‌تر بشنوید.

در مقابل، هدفون‌های پشت بسته برای استفاده عمومی مناسب است. همین‌طور به هنگام ضبط می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

هدفون با چه امپدانس و فرکانسی بهتر است؟

هنگام خرید هدفون مانیتورینگ باید به «امپدانس» (impedance) و فرکاس توجه ویژه‌ای کرد. سوالی که بسیاری از کاربران از ما دارند این است که Headphone با چه فرکانس و امپدانسی مناسب است؟ اول از همه، مهم بودجه‌ی شماست؛ بنابراین هرچقدر بودجه‌ی خوبی داشته باشید، تصمیم بهتری می‌توانید بگیرید.

اگر امپدانس یا مقاومت پایین‌تر باشد به ولتاژ کم‌تری برای رسیدن به میزان فشار صدای معین (SPL) خواهد داشت؛ بنابراین بدون نیاز به امپلی‌فایر می‌توان از آن استفاده کرد. در مقابل هر چقدر از محدوده فرکانسی بیشتری پشتیبانی کند، صداها را به صورت دقیق و با جزئیات بهتری می‌توانید بشنوید. این‌ها مواردی هستند که به هنگام خرید Headphone Monitoring باید به آن توجه کنید.

انواع Headphone از نظر پوشاندن گوش

Circumaural: این نوع از هدفون‌ها به صورت کامل گوش را می‌پوشانند. به خاطر پدهای سنگینی که دارند، باعث می‌شود تا هیچ نویزی وارد یا خارج نشود.

Over-Ear: بسیار شبیه به مدل قبلی هستند با این تفاوت که علاوه بر پوشاندن کامل گوش، دور گوش را هم می‌پوشانند تا کاربر احساس راحتی داشته باشد.

Supra-aural: این مدل از هدفون فقط دربرگیرنده‌ی دور گوش است و مناسب افرادی است که به تازگی شروع کرده‌اند. قیمت کم‌تری دارند و نسبت به دو مدل قبلی از سبکی خاصی برخوردار هستند.

یک هدفون استودیویی از چه اجزای مهمی تشکیل شده است؟

امپدانس: هرچقدر هدفون امپدانس یا مقاومت پایین‌تری داشته باشد، به نیرو یا تجهیزات کم‌تری برای تقویت نیاز دارد. هدفون‌های باکیفیت در بازار معمولا از مقاومت بالاتری برخوردار هستند پس به تجهیزاتی هم نیاز دارند تا تقویت شوند.

درایور: درایور در هدفون از قسمت‌هایی مثل آهنربا، دیافراگم و … تشکیل شده است. وظیفه‌ی درایو، تبدیل سیگنال به صدا است.

محدوده فرکانسی: همان‌طور که به آن اشاره کردیم، یک هدفون هرچقدر از محدوده فرکانسی بیشتری پشتیبانی کند، میکس‌من بهتر می‌تواند جزئیات صدا را دقیق‌تر و بهتر بشنود.

امکان حذف نویز: یکی از مواردی که هنگام بررسی آهنگ با هدفون مدنظر است، امکان حذف صدای مزاحم بیرونی است. بسیاری از شرکت‌ها این قابلیت را به Headphone اضافه می‌کنند تا نویز و صدایی اضافه متوجه کاربر نشود.

فضاسازی: در هدفون‌های استودیویی، فضاسازی امری بسیار مهم است. اینکه آهنگ از چه سمتی برای شما پخش شود، موضوعی است که به نوع هدفون بستگی دارد. هدفون‌هایی که اندازه گوشی‌های بزرگ‌تری دارند، بهترین گزینه برای تجربه بهتر صدا هستند.

انواع هدفون‌های استودیویی و معرفی بهترین هدفون‌ها

هدفون‌های پشت بسته (Closed-back)

هدفون‌های پشت باز (Open-back)

این دو مدل هدفون که به اسم‌های دیگری مثل “بسته” و “باز” نیز شناخته می‌شوند‌؛ در مشخصات هدفون‌های مانتیورینگ اهمیت زیادی دارند. بسته یا باز بودن هدفون پارامتری مرتبط به بخش طراحی هدفون است. به این صورت که هدفون‌های پشت بسته با پوشش کامل، تمام دور گوش را پوشش می‌دهد؛ و از خروج صدا به بیرون جلوگیری می‌کنند. اما نکته‌ی منفی موجود در طراحی این هدفون‌ها، به دام انداختن فشار داخلی در این مدل از هدفون مانیتورینگ است که باعث ایجاد فرکانس‌های پایین کاذب می‌شود.

هدفون‌های پشت باز با طراحی بهتر، بالانس فرکانسی دقیق تری از خود ارائه می‌دهند. البته این مشکل آنقدر بزرگ و قابل شنیدن نیست و اختلالی در مسیر آهنگسازی ایجاد نمی‌کند. اگر بخواهیم قضاوتی صادقانه داشته باشیم، باید بگوییم که هدفون‌های پشت باز، تقریبا ایزولاسیونی مشابه با هدفون‎‌های پشت بسته دارند؛ تنها تفاوت در قیمت آن‌ها است.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه وب سایت اختیاری است.

دیدگاهپیغام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت