پادکست چیست؟

در تعریف دقیق‌تر، پادکست به مجموعه‌ای از سخنرانی‌هایی می‌گویند که بر روی موضوعی خاص تمرکز داشته باشد. موضوع‌هایی مانند نحوه شروع یک کسب و کار یا آشنایی با تکنیک‌های دیجیتال مارکتینگ، مثال‌هایی از این موضوعات هستند. حتی می‌توان بحث‌های مرتبط با موسیقی مانند تئوری موسیقی یا بحث در مورد آکوردهای گیتار را نیز در مجموعه‌ای از پادکست‌ها جای داد. در نهایت، با استفاده اپلیکیشن موبایل می‌توانید این مجموعه‌ها را در گوشی موبایل خود به‌ویژه هنگام رفت و آمد به محل کار، گوش کنید.

آیا پادکست ویدیویی هم داریم؟
امروزه بیشتر پادکست‌ها به صورت صوتی هستند اما پادکست‌های ویدیویی هم وجود دارند. پادکست‌ها معمولا به گونه‌ای هستند که نیازی به محتوای بصری در آن‌ها دیده نمی‌شود چراکه معمولا در پس‌زمینه کارهای روزمره به آن‌ها گوش می‌دهیم و از این رو، نیازی به مشاهده محتوای بصری وجود ندارد.

به طور مثال، افراد به طور معمول به هنگام رانندگی به این پادکست‌ها گوش می‌دهند. به همین دلیل، نمی‌توانند در آن لحظه، ویدیویی تماشا کنند. به طور مشابه، به هنگام انجام فعالیت‌های ورزشی نیز می‌توان به پادکست گوش داد. در حقیقت، هر زمانِ تلف شده‌ای‌ که وجود داشته باشد، برای مشاهده پادکست مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فرق پادکست سریالی با پادکست چیست ؟
تعریف این نوع پادکست بسیار ساده است. همانند سریال‌های تلویزیونی، پادکست‌های سریالی نیز وجود دارند که هر قسمت از پادکست سریالی، بخشی از یک مجموعه واحد را تشکیل می‌دهد.

روش سریع ساخت پادکست
توسعه، صدابرداری، ویرایش و توزیع پادکست، فرآیندی زمان‌بر است. با این وجود، حال که می‌دانیم پادکست چیست و چه کاربردهایی به‌ویژه در بازاریابی اینترنتی دارد، روش‌های زیر را برای ساخت سریع پادکست بررسی می‌کنیم. با بررسی این روش‌ها یاد می‌گیریم که چگونه پادکست مورد نظر خود را بسازیم.

تعیین موضوع و هدف: موضوع پادکستی را انتخاب کنید که با علاقه‌مندی‌ها و مهارت‌های شما همراستا باشد. هدف‌های خود را برای ساخت پادکست یادداشت کنید. علت‌های مختلفی وجود دارد که بخواهیم یک پادکست بسازیم. از جمله این علت‌ها می‌توان به افزایش «آگاهی از برند» (Brand Awareness)، تعامل با کاربران و به اشتراک‌گذاری اطلاعات مهم با آن‌ها اشاره کرد.
به پادکست‌های مشابه گوش کنید: به دنبال بهترین پادکست‌های مرتبط با موضوع انتخابی خود باشید. به قسمت‌های (اپیزودهای) مختلف آن‌ها گوش کنید و بازخوردهای کاربران را نیز بررسی کنید. علاوه بر این، مدت زمان هر پادکست و نوع محتوای ارائه شده هریک را نیز در نظر بگیرید.
فرم پادکست خود را انتخاب کنید: انواع مختلفی از پادکست وجود دارد. از بین انواع پادکست می‌توان به گفتگوهای دو نفره با افراد معروف (Talk Show)، تک‌گویی (مونولوگ) و داستان‌های تخیلی و واقعی اشاره کرد. در همین مرحله نیز می‌توانید تعداد قسمت‌های فصل اول پادکست خود را به شکل حدودی مشخص کنید. طول هر پادکست نیز در همین مرحله تخمین زده می‌شود. علاوه بر این، مشخص کنید که پادکست را به صورت تک‌نفره اجرا می‌کنید یا از مجری (میزبان) دیگری هم کمک می‌گیرید.
نامی را برای پادکست انتخاب کنید: زمانی که فرمت پادکست را مشخص کردید، نام آن را نیز مشخص کنید. این نام باید ساده و سرراست باشد. نامی را شامل کلمه‌های کلیدی مرتبط انتخاب کنید تا در بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو (سئو) نیز اثر داشته باشد.
طرح کلی پادکست خود را بنویسید:‌ بسته به نوع پادکست، طرحی کلی را روی کاغذ یادداشت کنید. حتی اگر مصاحبه‌ای ساده را ارائه می‌دهید، داشتن قالب کلی مصاحبه، به حرکت در مسیر اصلی کمک می‌کند. بخشی را برای پیام خوشامدگویی به مخاطبان در نظر بگیرید. همچنین، بخش پایانی را به همراه پیام «فراخوانی به اقدام» (Call to Action) لحاظ کنید تا درخواست‌های خود را در انتهای پادکست، به کاربر بگویید.
تجهیزات مورد نیاز را تهیه کنید: برای شروع به برخی تجهیزات از جمله میکروفون یا دستگاه ضبط صدا (رکوردر)، «پاپ فیلتر» (Pop Filter) و هدفون نیاز دارید. همچنین، بسته به نوع تجهیزات، شاید به کارت صدا هم نیاز داشته باشید.
فضای صدابرداری را آماده کنید:‌ بعد از تهیه تجهیزات، باید آن‌ها را در فضایی ساکت و آرام قرار دهید. استفاده از عایق‌های صوتی یا تجهیزات ارزان‌قیمت مانند موکت و پرده‌های ضخیم، تا حد قابل توجهی از بازگشت صدا (Reverb) جلوگیری می‌کند. در تصویر زیر، نمونه‌ای از یک فضا برای صدابرداری آورده شده است.
شروع کنید به ضبط پادکست: با استفاده از نکات یادداشت شده قبلی، پادکست خود را ضبط کنید. در ابتدا ممکن است انجام کار قدری دشوار باشد اما با کمی صبر، به مرور در فرآیند اجرا پیشرفت می‌کنید. به طور قطع مدتی طول می‌کشد تا به قرار گرفتن در پشت میکروفون عادت کنید. یک لیوان آب ولرم در کنار خود داشته باشید و در هر زمانِ لازم، استراحت کنید.
فایل‌های صوتی را ویرایش کنید: هر بخشی که اشکالی داشته باشد را حتما حذف کنید. پادکستی که می‌سازید باید به طور کامل بر روی موضوع اصلی متمرکز باشد. بنابراین، هر بخشی را که از موضوع اصلی خارج شده بود با استفاده از نرم‌افزارهای ویرایش صوتی، حذف کنید.


پادکست را برای توزیع (انتشار) آماده کنید:‌ توضیح کوتاهی را در مورد پادکست خود و بر اساس قواعد سئو بنویسید. کاور مناسبی را با استفاده از نرم‌افزار فتوشاپ طراحی کنید. علاوه بر این، می‌توانید از گرافیست برای طراحی‌های گرافیکی کمک بگیرید. کاور مربوط به پادکست، به طور معمول اندازه‌ای مربعی مانند ۱۴۰۰×۱۴۰۰ یا ۳۰۰۰×۳۰۰۰ پیکسل دارد.
پادکست را آپلود کنید: به کمک پلتفرم‌های میزبانی پادکست، پادکست خود را آپلود کنید. این پلتفرم‌ها خوراک RSS را نیز برای پادکست شما فراهم می‌کنند. از میان این پلتفرم‌ها می‌توان به Anchor و Buzzsprout اشاره کرد. البته با توجه به برخی محدودیت‌ها ممکن است بخواهید پادکست را در وب‌سایت خودتان منتشر کنید. برای این کار کافی است با وردپرس و قالب‌های آماده آن آشنا باشید و نیازی به دانش کدنویسی برای طراحی سایت ندارید.
پادکست خود را در پلتفرم مناسب، ثبت کنید: با استفاده از لینک RSS پادکست، آن را در پلتفرم‌هایی مانند Spotify یا Apple Podcast و Google Podcast ثبت کنید.
بازاریابی پادکست داشته باشید: وب‌سایتی را برای پادکست خود بسازید و در شبکه‌های اجتماعی، مطالبی راجع به آن تهیه کنید. برای این کار باید با روش‌های بازاریابی شبکه‌های اجتماعی آشنا باشید. کانال‌های مرتبط با پادکست خود را پیدا کنید و با اعضای آن‌ها تعامل داشته باشید. در این میان می‌توانید از پادکسترهای هم‌ردیف خود درخواست کنید تا با آن‌ها پادکستی چندنفره داشته باشید. در نهایت، خلاق باشید و با فاصله زمانی منظمی، پست‌های خود را تولید و منتشر کنید.
هدف پادکست چیست ؟
پادکست هدف‌های بسیار زیادی دارد اما مهمترین هدف آن، سرگرمی مخاطب است. طرفداران پادکست علت‌های دیگری را نیز برای گوش دادن به آن ذکر می‌کنند که از میان آن‌ها می‌توان به فهرست زیر اشاره کرد.

بررسی خبرها و اتفاقات روز
اطلاع از موضوع‌های جدید در حوزه‌های تخصصی
طنز
گوش کردن به مصاحبه افراد معروف
گوش کردن به داستان
در پشت تمام این موارد، یک دلیل اصلی نهفته و آن، سرگرمی مخاطب است. این‌که شنونده بخواهد موضوع جدیدی را یاد بگیرد یا فقط برای گذران وقت خود به یک پادکست گوش کند، تفاوتی در اصل موضوع ایجاد نمی‌کند. در هر صورت او دوست دارد که از تجربه گوش دادن به پادکست، لذت ببرد. به طور قطع، اگر لذتی وجود نداشته باشد، به ادامه پادکست هم گوش نخواهد داد.

چطور پادکست را ترویج کنیم؟
تا اینجا به خوبی می‌دانیم که پادکست چیست و چرا باید برای سرگرمی مخاطب از آن استفاده کنیم. اما در کنار سرگرمی مخاطب، کسب و کارها هم دلیل خود را برای ساخت پادکست دارند و آن، بهبود کسب و کار با این روش است. به همین دلیل در ادامه، روش‌هایی را برای ترویج بهتر پادکست ارائه می‌کنیم.

طراحی کاور پادکست
شاید زمان زیادی را برای ضبط و تولید پادکستی باکیفیت صرف کرده باشید اما اگر مخاطب بر روی آن کلیک نکند، همه زحمت‌ها به هدر می‌روند. نکته اصلی، متقاعد کردن مخاطب است. در حقیقت، مخاطب باید به این نتیجه برسد که پادکست شما، ارزش گوش کردن و صرف زمان را دارد. برای این کار باید کاور مناسبی طراحی کنید.

استفاده مناسب از سئو
با استفاده از روش‌های تحقیق کلمات کلیدی و تولید پادکست منطبق با جستجوهای کاربر، احتمال افزایش ترافیک ورودی از گوگل و افزایش مخاطب وجود دارد. به کمک روش‌های سئو داخلی و خارجی سایت می‌توانید ترافیک مناسبی را از این راه بدست آورید.

تهیه متن پادکست
با توجه به این‌که می‌دانید پادکست چیست و چه اهمیتی برای سئو مطالب مرتبط با آن وجود دارد، به طور قطع به اهمیت متن در این روش‌ها نیز پی برده‌اید. به همین دلیل، بهتر است که متن پادکست صوتی خود را نیز آماده کنید تا قابلیت جستجوی آن در موتورهای جستجو بیشتر شود. علاوه بر این، با استفاده از متن پادکست، به شکل ساده‌تری می‌توانید با مخاطب ارتباط برقرار کنید و موضوع مورد نظر خود را به او شرح دهید.

طراحی وب سایت
با استفاده از وب سایت خود می‌توانید مرکز مناسبی را برای ساخت و انتشار پادکست فراهم کنید. داشتن وب‌سایت مناسب باعث می‌شود که کاربران برای دسترسی به شما و پادکست‌ها راه ساده‌تری داشته باشند. البته سادگی دسترسی فقط برای کاربران نیست و گوگل و سایر موتورهای جستجو نیز برای «نمایه‌گذاری» (Index) مطالب از این موضوع بهره می‌گیرند. 


نحوه ترویج و تبلیغ پادکست چیست؟
امروزه بی‌شمار پادکست در فضای وب وجود دارد و بنابراین، برای کسب درآمد از پادکست باید توجه مخاطب را از میان این تعداد زیاد جلب کنید. یکی از این روش‌ها این است که با شیوه‌های کسب درآمد از تبلیغات آشنا باشید و با بکارگیری آن‌ها،‌ نرخ بازگشت سرمایه را افزایش دهید. همچنین، هرگاه پادکستی منتشر کردید یا نیاز به اطلاع‌رسانی تخفیف‌ها و موارد مشابه داشتید، استفاده از تبلیغات پوش نوتیفیکیشن نیز توصیه می‌شود. به طور خلاصه می‌توان از روش‌های زیر برای ترویج پادکست استفاده کرد

استفاده از شبکه‌های اجتماعی و تکنیک‌های بازاریابی رسانه‌های اجتماعی
تعامل با کاربران
استفاده از پادکست‌های حمایت شده (اسپانسری)
تعامل با همکاران مشترک
استفاده از تبلیغات پولی مانند انواع تبلیغات هدفمند
میکروفون پادکست
معیارهای اندازه گیری موفقیت پادکست چیست ؟
حالا که به خوبی ‌می‌دانیم پادکست چیست و چطور باید تبلیغات آن را انجام دهیم، باید با معیارهای اندازه‌گیری موفقیت در پادکست هم آشنا باشیم. با بررسی آمارهای مرتبط با پادکست خود می‌توانید قسمت‌های مختلف پادکست خود را بهبود بدهید و آن‌ها را به حوزه تخصصی (Niche) خود نزدیک کنید. معیارهایی که باید برای این کار در نظر بگیرید، در زیر آورده شده‌اند.

تعداد دانلود قسمت‌ها
اپلیکیشن‌ها و پلتفرم‌های مورد استفاده کاربران
اطلاعات جمعیت‌شناسی مانند سن، جنس و …
اطلاعات جغرافیایی
زمان کل صرف شده برای گوش دادن به هر قسمت
درصد مشترکان پادکست
البته اگر مخاطبان خود را افزایش داده باشید، معیارهای دیگری را نیز باید برای اندازه‌گیری در نظر بگیرید. به طور مثال، اگر وب‌سایت داشته باشید باید با استفاده از ابزارهایی مانند گوگل آنالیتیکس، ترافیک ورودی و رفتار کاربران را رصد کنید. همچنین، اگر کانال‌های شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام راه‌اندازی کرده‌اید، تعداد لایک‌ها، اشتراک‌گذاری‌ها، ذخیره و نظرات ازجمله معیارهای مهم اندازه‌گیری موفقیت پادکست به شمار می‌آیند.

استفاده از دیجیتال مارکتینگ برای کسب درآمد از پادکست
حالا که به خوبی می‌دانیم که پادکست چیست باید به شکل بهتری در مورد نحوه کسب درآمد از پادکست صحبت کنیم. با مطالعه ادامه مطلب، با نحوه درآمدزایی پادکست و همراهی آن با بازاریابی اینترنتی آشنا خواهید شد. در حقیقت، شاید ساخت پادکست نیازمند شناخت کامل مخاطب باشد اما درآمدزایی از آن به فعالیت‌های بیشتری نیاز دارد که این فعالیت‌ها در ادامه فهرست شده‌اند.

بازاریابی همکاری در فروش (افیلیت مارکتینگ) و فعالیت‌های اسپانسری: فعالیت اسپانسری فقط پادکست شما را ترویج نمی‌کند بلکه نتایج رضایت‌بخش مالی را نیز به همراه دارد. با استفاده از افیلیت مارکتینگ، بابت معرفی سایر شرکت‌ها در پادکست خود، از آن‌ها کمیسیون دریافت می‌کنید.
درخواست اشتراک: روش دیگر برای درآمدزایی این است که به طور مستقیم از مخاطب خود بخواهید اشتراک پولی پادکست شما را تهیه کند. البته برای این کار به تلاش مضاعفی نیاز دارید تا به‌صورت مناسبی هم محتوای باکیفیتی تولید کنید و هم هدیه‌هایی را برای آن‌ها در نظر بگیرید.
فروش محصولات: فروش محتوا و محصول نیز روش دیگری است تا از این راه درآمد کسب کنید. محصولات شما ممکن است کتاب، دوره آموزشی آنلاین، خدمات یا سایر موارد مشابه باشد.
جذب سرمایه: گاهی اوقات چاره‌ای نیست که از کاربران بخواهیم تا در صورت تمایل برای ساخت پادکست، کمک‌های مالی – هرچند کم – داشته باشند. این کار در کشورهای دیگر مرسوم است و بسیاری از پادکست‌ها با کمک کاربران خود جریان دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه وب سایت اختیاری است.

دیدگاهپیغام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت