پنل های آکوستیک

آیا چیزی درباره پنل های آکوستیک شنیده اید؟ چقدر درباره تجهیزات فیلمبرداری و صدابرداری می‌دانید؟  تعداد بسیار زیادی از افراد جامعه باشنیدن اسم پنل های آکوستیک به یاد خوانندگی و آهنگسازی می افتند؛ اما آیا این موضوع حقیقت دارد؟ تنها صاحبان استودیوهای حرفه ای از پنل آکوستیک استفاده می کنند؟ منظور از اتاق آکوستیک چیست و چگونه می توان اتاق آکوستیک ساخت؟ اگر شما نیز به چنین سوالاتی می اندیشید، نگران نباشید ما در این پست از سینا رفعی کارشناس سایت فروشگاهی کروماکی لند در پنل آکوستیک سوالاتی مثل نحوه خرید بهترین خرید ویژگی های پنل آکوستیک خواهیم پرسید و  به همه آن ها پاسخ دهیم و هر آنچه که شما برای خرید پنل آکوستیک نیاز دارید را، بیان کنید. پس با ما همراه باشید.

انواع پنل های آکوستیک

هنگامی که کلمه فوم بیان می شود، افراد غیر متخصص به فکر تنبه های درون مبل های راحتی، کوسن ها، بالشت ها، د تشکیل دهنده و الیاف داخل صندلی‌های ماشین و غیره می‌افتد؛ در صورتی که از فیلم ها می توان استفاده های بهینه تر و جذاب تری کرد. همانطور که در ابتدای مقاله نیز گفتیم پنل های آکوستیک  نوع خاصی از فیلم ها هستند که قادر هستند از بازگشت صدا در درون اتاق جلوگیری کنند و موجب افزایش کیفیت صدا و شفافیت آن می شوند.

نصب و پیاده سازی پنل های آکوستیک و راه اندازی یک استودیو حرفه ای با استفاده از پنل های آکوستیک درعین راحتی، بسیار حساس است. به عنوان مثال اگر از پنل آکوستیک نامناسب و در موقعیت بد استفاده کنیم، تمامی هزینه‌هایی برای تهیه فوم های عایق صدا کرده‌ایم، دور ریخته ایم و پنل های آکوستیک به درستی وظیفه خود را انجام نمی‌دهند.از همین رو شناخت انواع پنل های آکوستیک یکی از مهمترین مراحل برای ساخت یک اتاق آکوستیک حرفه ای است زیرا تا انواع متفاوت این فومها و نحوه کارایی و کاربردشان را ندانید، نمی‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

پنل های آکوستیک اسموت ( نرم )

شاید پنل های آکوستیک نرم در مقایسه با دیگر مدل های موجود در بازار، کارایی کمتری دارند.مهمترین دلیل استفاده کم این نوع پنل های آکوستیک این است که امواج صوتی در فضای اتاق به صورت فرکانس های موج دار در حال حرکت است و پنل های آکوستیک دارای برآمدگی ها و فرورفتگی های متوالی هستند بهتر از پنل های آکوستیک نرم می توانند این امواج صوتی را جذب کنند؛ ولی پنل های آکوستیک نرم نیز تاثیر خوبی در بهبود فرایند عایق کردن فضای اتاق دارد.

پنل های آکوستیک کرکره ای

این نوع از پنل های آکوستیک به دلیل ظاهر بسیار جذاب و شگفت انگیز خود، به نظر بسیاری از افراد علاقه مند به دنیای صدابرداری و تجهیزات سنگین فیلمبرداری و صاحبان استودیو را به خود جلب کرده است؛ است زیرا ساختار کلی پنل های آکوستیک کره ای دارای فوم های تیغ تیغی هستند که علاوه بر شکل منحصر به فرد، قابلیت جذب بسیار بالایی نیز دارند.لازم است بدانید که پنل های آکوستیک کرکره ای برای کسانی که نگران جهت صدا در فضای اتاق هستند، چندان گزینه مناسبی نیست زیرا تاثیر آن در تنظیم کردن جهت صدا محدود است.

این مدل فوم های عایق صدا که دارای لب های وسیع تر و بافت‌های بزرگتری هستند در مقایسه با موارد مشابه، به میزان جذب بالاتری دارند ولی لب های بزرگ آن امکان دارد در برخی مکان های بزرگ، چندان صحیح  وظیفه خود را انجام ندهند.

پنل های آکوستیک شانه تخم مرغی

این مدل از پنل های آکوستیک یکی از محبوب ترین و به صرفه ترین مواردی هستند که که می توان از آن ها در هر فضای اتاقی و با هر متراژی استفاده کرد.شکل ظاهری این پنل ها برخلاف پنل های آکوستیک هرمی و کره ای، دارای لبه های نرم تر و اصطلاحاً لبه های گرد است.به صورت گلی اکثر متخصصان حرفه‌ای صنعت صدا و صدابرداری ترجیح می‌دهند از ترکیب پنل های آکوستیک شانه تخم مرغی با دیگر مدل ها استفاده کنند؛ اما این موضوع به این معنا نیست که استفاده تنها از فوم شانه تخم مرغی کارآیی و عملکرد مناسبی ندارد بلکه اتفاقا اگر اگر قصد راه اندازی استودیو های خانگی با هزینه کمتری دارید، بهترین گزینه برای شما پنل های آکوستیک شانه تخم مرغی هستند.

پنل های آکوستیک هرمی

پنل های آکوستیک هرمی خصوصیات و ویژگی‌های مشاوری با فوم کرکرهای دارد، با این تفاوت که لبه های پنل آکوستیک هرمی کاملاً و چند گانه است. نقطه قوت پنل های آکوستیک هرمی،  قابلیت جذب بسیار مناسب فرکانس های بالای امواج صوتی است؛ اما این نوع فوم ها  در جذب فرکانس های پایین تر صدا ضعیف تر از دیگر موارد مشابه عمل می کند.

 نکتات طلایی برای بهبود اتاق با پنل‌‌های آکوستیک

اگر در حال مطالعه این مقاله هستید، احتمالا به اهمیت پنل های آکوستیک و ساخت یک اتاق آکوستیک پی برده اید و قطعا می دانید که تنها خریدن تجهیزات موسیقی گران قیمت و حرفه ای تضیمن کننده کیفیت بسیار بالای صدا و محتوای ظبط شده نیست. تجهیزات موسیقی فقط بخشی از فرآیند ضبط صدا و تولید محتوای متنی می باشد.

در واقع برای ساخت یک محتوای با کیفیت علاوه بر تجهیزات باید در یک فضای استاندارد و اصولی، فرآیند تولید محتوا را انجام داد. به عبارت دیگر شما برای این منظور به یک اتاق کاملاً ساکت و ایزوله و به دور از هرگونه شلوغی و سر و صدای اضافی نیاز دارید تا بتوانید امواج صوتی را را به صورت صحیح بشنوید و ضبط کنید؛ زیرا  در غیر این صورت صدای ضبط شده با صدایی که شما در هنگام فرایند ضبط داشته‌اید، متفاوت خواهد بود. در ادامه قصد داریم که 10 نکته طلایی و بسیار مهم را که می تواند به شما کمک کند تا با استفاده از پنل های آکوستیک، یک اتاق ایزوله یا اصطلاحاً اتاق آکوستیک بسازید، بیان کنیم.

انتخاب و تشخیص فضای مناسب

اگر بخواهیم درباره ساخت و راه اندازی یک اتاق خصوصی یا استودیو ضبط صدای حرفه ای صحبت کنیم، باید بگویم که در اتاق آکوستیک استاندارد و اصولی هیچگونه دیوار و اشیایی که قابلیت پخش و پراکنده کردن صدا را دارد، وجود ندارد.در این اتاق قطعاً دیواره ها و سقف های شیب داری وجود دارد که از انعکاس و برخورد نامنظم امواج صوتی و انرژی صدا با یکدیگر جلوگیری کرده و همین امر باعث می شود که تجربه بسیار لذت بخشی را برای شنوندگان صدا رقم بزند. در حقیقت شیب سقف و دیوارها اصلی ترین فاکتوری است که مانع از بازگشت صدا در فضای اتاق می شود.

اما ‌ی ما می‌دانیم که چنین شرایط ایده‌آلی هیچ وقت رخ نمی دهد، زیرا در جهان واقعیاکثر اتاق های آکوستیک از یک یک یا دو دیواره مستطیلی شکل همواری تشکیل می‌شود که مناسب ضبط صدا نیست؛ اما نکته حائز اهمیت این است که نوازندگی و ضبط صدا و تولید پادکست های آموزشی و آهنگسازی در یک اتاق نسبتا مناسب ( هر چند که اتاق غیر ایده آل باشد !) بهتر از ضبط صدا در یک اتاق معمولی یا فضای منزل شخصی و یا دفتر کار عادی است.

رعایت چند کار ساده ولی مهم

اگر کمی با دنیای تجهیزات صدابرداری و آشنایی داشته باشید، احتمالاً می دانید که تکنیک ها و راهکارهای بسیار زیادی برای بهبود آکوستیک کردن یک اتاق معمولی وجود دارد؛ اما بهترین و مهمترین ترفند های بهبود آکوستیک اتاق چیست؟ در ابتدا باید در اتاق که قصد داریم آن را آکوستیک کنید از از لوازم و مواد جذب کننده صدا استفاده کنید تا با این منظور بتوانید از بازگشت امواج صوتی و پیچیدن صدا در فضای اتاق جلوگیری کرده و آن را را به حداقل برسانید. در گام بعدی پیشنهاد می کنیم که اگر تمایل به صرف هزینه های هنگفت ندارید، چند مبل یا صندلی با بالشتک های نرم را در دیوار پشت سر شنونده بگذارید. در ضمن کارتون های تخم مرغ یا سایر موارد مشابه، گزینه خوبی برای این امر نیستند.

دوست دارید یک ترفند را نیز برای شما بازگو کنیم؟ ترفند این است که تا هنگامی که یکی از دیواره های مقابل اتاق، جذب کننده امواج صوتی باشد، هیچ گونه نیازی به آکوستیک کردن و پوشاندن طرف مقابل آن با پنل های آکوستیک نیست. به طور مثال اگر اتاق آکوستیک خودرو با فرش های ضخیم نشان دهید، یعنی هیچ گونه نیازی به آیات کردن‌سقف ندارید.در واقع مهمترین هدف ما از آکوستیک کردن اتاق معمولی، کاهش نرخ انعکاس صدا است که با با رعایت همین چند نکته ساده و مقدماتی می توانید به اینها دست یابید.

قرارگیری مناسب مانیتورها (موقعیت صحیح)

اولین نکته‌ای که باید در هنگام موقعیت یابی مناسب مانیتور ها در اتاق و آکوستیک رعایت کنیم این است که تا جای ممکن سعی کنید اسپیکر های مانیتورینگ را در درون دیوار تعبیه کنید؛ زیرا این کار باعث می‌شود که انعکاس صدا در فضای اتاق به حداقل برسد.البته این موضوع نیز بر هیچ کس پوشیده نیست که که گذاشتن اسپیکر های مانیتورینگ در داخل دیوار اتاق های آکوستیک با متراژ کوچک امکان پذیر نیست است زیرا سایز و ابعاد اسپیکرها حدوداً ۷۰ ال ۹۰ سانتی متر است است و نیازمند ضخامت بالا و اندازه کافی است.

 در ضمن معمولاً اسپیکرهای مانیتورینگ دارای کاتولیک می باشند که حاوی اطلاعات مهمی هستند. به عنوان مثال در این طور که حاضر شده است که اسپیکر در چه ای از دیوار می تواند بالاترین کیفیت و کارآیی را از خود نشان دهد د و چگونه می توان با استفاده از آن از بازگشت صدا جلوگیری کرد. نکته قابل توجه دیگر این است که مانیتورها در فضای اتاق خصوصی از جنبه موقعیت مکانی حتماً لازم است در شرایط یکسان و متقارن نسبت به هم قرار بگیرند. مثلاً اگر اسپیکری در اتاق آکوستیک وجود دارد باید هر دو بر روی یک ارتفاع مشابه و یکسان یا در قفسه و روی دیوار قرار بگیرند زیرا در غیر این صورت صدایی که به گوش شنوندگان می‌رسد با صدای واقعی متفاوت خواهد شد.

نصب پنل های آکوستیک دیفیوزر

یکی از راهکارهایی که می‌تواند به افزایش شفافیت حضور صدا در هنگام ضبط و پخش امواج صوتی کمک شایانی کند، استفاده از از دیفیوزرها است. در حقیقت دیفیوزر ها نوعی پنل آکوستیکم هستند که اصطلاحاً به آنها DIFFUSION ACOUSTICS گفته می شود.این نوع از پنل های آکوستیک برخلاف دیگر فوم های عایق صدا که خاصیت جذب کنندگی دارند، از مواد بسیار سخت خط و پیچیده ده و محکمی می مانند پلاستیک های فشرده، چوب های خاص ساخته شده اند. دیفیوزر ها  می‌توان در مکان های متفاوتی مانند ام دی اف، فوم های پلی اورتان و غیره پیدا کرد.

وظیفه اصلی پنل های آکوستیک  دیفیوزر، از بین بردن فضای بی روح صدا است. به عبارت دیگر بدون استفاده از این نوع پنل آکوستیک، احساس بی روی صدا به شنوندگان دست خواهد داد؛ این بدان معنا است که شنوندگان امواج صوتی را در همان جهتی که مانیتور تنظیم شده است، می شنوند.قرارگیری صحیح پنل های آکوستیک تیزر قطعاً می توانید بهترین کیفیت صدا را تجربه کنید.

کالیبراسیون و استفاده از نرم افزارها

شاید در نگاه اول استفاده از عبارت کالیبراسیون کمی سخت به نظر برسد؛ اما این چنین نیست. سیستم هایی وجود دارند که با بهره گرفتن از از آنها قادر خواهید بود تجهیزات صدابرداری آیا فرکانسهای موجود در فضای اتاق را شناسایی و به فکر رفع خطاهای به وجود آمده بیفتید.کمک این سیستم ها به متخصصان و کارشناسان صدا و آهنگسازان و همچنین موسیقی‌دانان می‌کنند این است کهمانع استفاده و نصب و پیاده سازی فوم های جاذب یا های آکوستیک دیفیوزری می‌شود که اشتباهاً نصب شده‌اند و همین امر موجب صرفه جویی در هزینه ها خواهد شد.

اگر بخواهیم چند نمونه از از این گونه نرم افزار ها را شرح دهیم، می‌توانیم به  Genelec’s Loudspeaker Manager software یا IK Multimedia’s ARC اشاره کنیم.این برنامه های هوشمند کاملا خودکار تمامی تنظیمات لازم جهت ست کردن پخش فرکانس های صدا را انجام می‌دهد د و تمامی سر و صداهای اضافی موجود در اتاق آکوستیک و ناهنجاری های حاکم در فضای اتاق را تشخیص می دهد د آن را حل می‌کند؛  البته برای رفع ایرادات موجود در اتاق آکوستیک، نیاز دارید پس از بررسی و چکاپ کلیه نرم افزارهای مذکور، خودتان نیز ناهمواری ها را بررسی کنید و در این زمینه می توانید از از نکات و راهنمایی‌های گفته شده در نرم افزار ها استفاده کنید.

کلام پایانی

 همان طور که گفتیم پنل های آکوستیک جز محبوب ترین و مهم ترین تجهیزات و ابزارهایی هستند که پیچیدن امواج صوتی و پژواک صداهای آزاردهنده در فضای اتاق جلوگیری می کنند و مانع از اکوشدن صدا می شوند. قطعا شناخت کامل تر انواع پنل های آکوستیک می تواند شما را انتخاب هر چه بهتر آن، کمک شایانی کند

مجله دکونیک

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه وب سایت اختیاری است.

دیدگاهپیغام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت