چرا پشه برخی از افراد را بیشتر نیش می‌زند؟

مجله ایلیاد/ فرار کردن از دست پشه‌های ماده غیرممکن است، زیرا این موجودات انسان‌ها را بر اساس دی‌اکسیدکربن ناشی از بازدم، گرمای بدن و بوی بدن تشخیص می‌دهند و دنبال می‌کنند. با این حال برخی از انسان‌ها بیشتر از بقیه باعث جذب پشه‌ها می‌شوند. سطح قند خون، گروه خونی، مصرف سیر و موز، زن بودن و بچه بودن از عواملی هستند که به نظر می‌رسد باعث می‌شوند پشه بیشتر به سمت انسان تمایل داشته باشد. با این حال، برای تعیین دقیق تاثیر این عوامل اطلاعات کمی در دسترس است.

اکنون مطالعه جدیدی در مجله Cell منتشر شده است که نویسندگان آن ادعا کرده‌اند اسیدهای چرب ترشح شده از پوست بدن دارای بویی است که باعث جذب پشه‌ها می‌شوند. آن‌ها نشان داده‌اند که ارتباط بسیار قوی بین میزان ترشحات این اسیدهای چرب توسط پوست و جذب پشه‌ها وجود دارد.

در این مطالعه‌ی جدید که سه سال به طول انجامید است، محققین از ۸ داوطلب خواسته‌اند که جوراب‌های نایلونی مخصوصی را به مدت شش ساعت در روز روی بازوی خود بپوشند. آن‌ها در سال‌های بعد، جوراب‌ها را جمع‌آوری کرده‌اند و آن‌ها را در معرض پشه‌ها قرار داده‌اند تا بدانند پشه‌ها به سمت کدام جوراب‌ها می‌روند. بررسی‌ها نشان داده است که برخی از انواع پشه‌های مورد بررسی، به‌شدت نسبت به برخی از جوراب‌ها کشش بیشتری دارند.

دانشمندان شرکت‌کنندگان در مطالعه خود را به ترتیب جذاب بودن برای پشه‌ها مرتب کردند و در مرحله‌ی بعد به دنبال تفاوت‌های آن گشته‌اند. برای درک تفاوت‌های موجود بین نمونه‌های مورد بررسی، از روش‌های آنالیز شیمیایی برای شناسایی ترکیبات مولکولی موجود در جوراب‌ها استفاده شده است. بررسی‌ها نشان داده است که هر چه میزان کربوکسیلیک‌اسید در نمونه‌ها بیشتر باشد، پشه‌ها بیشتر به سمت آن جذب می‌شوند. این ترکیبات شیمیایی به‌صورت عادی بر روی پوست بدن انسان تولید می‌شوند و تعیین کننده‌ی بوی خاص بدن هر فرد است.

دانشمندان برای اینکه نتایج به‌دست آمده را تایید کنند، از ۵۶ شرکت‌کننده‌ی دیگر خواستند تا در مطالعه‌ی جدیدی شرکت کنند. نتایج این مطالعه جدید نیز نتایج قبلی را تایید کرد.

محققین امیدوارند نتایج این مطالعات باعث شود مطالعات بیشتری در مورد دیگر پشه‌ها مانند پشه مالاریا نیز انجام شده و باعث پیدا شدن راهی برای مقابله با آن‌ها شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه وب سایت اختیاری است.

دیدگاهپیغام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت