چطور ساز کاخن را بنوازیم؟

ساز کاخن، سازی کاملا مقرون به صرفه، با صدایی گیرا و جذاب است که توانسته در دنیای موسیقی امروزی جایگاه خوبی پیدا کند. نواختن کاخن بسیار ساده و سرگرم‌کننده است. از طرف دیگر، کوک ثابت آن مزیت بسیار مفید کاخن است که موجب می‌شود بتوانید به راحتی آن را با خود به هر جایی که می‌روید، ببرید و بسیار با دوام و محکم است.

بسیار خب، حالا “چگونه ساز کاخن را بنوازیم؟”

ساز کاخن در اندازه و اشکال مختلفی تولید می‌شود و در بازار موجود است و هر کدام از سازها صدایی منحصر بفرد و متفاوت با دیگری دارد. اما نکته مشترک در تمام آنها، سوراخی است که در یکی از وجه‌های آن قرار دارد و صدای ساز از آن خارج می‌شود؛ و زمانی‌که می‌خواهید کاخن را بنوازید، این قسمت همیشه باید پشت سرتان باشد. صفحه جلویی ساز که اصطلاحا به آن تاپا گفته می‌شود، جایی است که با ضربه زدن به آن می‌توانید صداهای مختلف را تولید کنید.

برای نواختن این ساز می‌توانید در حالت‌ها و پوزیشن‌های مختلفی قرار بگیرید و این شما هستید که انتخاب می‌کنید کدام حالت برای شما بهتر است. تنها نکته اصلی این است که شما باید راحت باشید. اما حالت اصلی که توصیه می‌شود، نشستن بر روی کاخن و ضربه زدن به صفحه ساز است.

حال سوال اینجاست که چگونه باید بر روی این ساز نشست؟ و پاسخ کاملا ساده است: به صورتی که راحت و آرام باشید!

باید پشت شما کاملا صاف باشد. ممکن است گاهی برای ایجاد آهنگی خاص نیاز باشد به قسمت‌های پایینی و یا جانبی ساز ضربه بزنید و برای این کار باید خم شوید، اما این موقعیت‌ها بسیار کم هستند. هر دو پای شما باید صاف و روی زمین باشد و زانوهای‌تان به حدی باز شده باشد که راحت باشید و به قسمت جلویی و همچنین کناره‌های کاخن دسترسی داشته باشید.

توجه داشته باشید که هنگام نشستن به سمت جلوی کاخن ننشینید. زیرا این کار موجب می‌شود حرکات شما برای ضربه زدن محدود شود. از طرفی، خیلی هم به سمت عقب ننشینید که تعادل شما و ساز بهم بریزد.

همچنین می‌توانید پشت ساز و بر روی صندلی نشسته و آن را بنوازید، که این به راحتی شما بستگی دارد. یکی از مزایای نشستن در پشت ساز کاخن و نواختن آن، این است که به شما اجازه می‌دهد سریع‌تر به صفحه جلویی و صفحات جانبی، ضربه بزنید و نیازی نیست که پاهایتان را بالا بیاورید.

این آزاد بودن حالت و پوزیشن‌تان در موقع نواختن این ساز، باعث جذابیت بیشتر کاخن شده است!

کدام تن‌ها و یا صداها را می‌توان با کاخن ایجاد کرد

ساز کاخن بطور بالقوه دارای این توانایی است که صداهای مختلفی را تولید کند. تن‌هایی که با کاخن می‌توان ایجاد کرد در زیر شرح داده شده است:

– تن‌های بم:

اساس و پایه ضرب موسیقی سازهای کوبه‌ای، تن‌های بم است. این دسته از تن‌ها را می‌توان با ضربه زدن به قسمت میانی تاپا (4 تا 6 اینچی از لبه‌های بالایی و کناری تاپا) تولید کرد. این قسمت تا اندازه‌ای پایین می‌رود که یک صدای بیس محکم، متمرکز و تند تولید کند و این دقیقا همان چیزی است که می‌خواهیم. هرچه از وسط تاپا بیشتر به سمت پایین برویم، صدای بم بیشتری تولید می‌شود. اما نکته منفی این است که اگر نیاز باشد زیاد پایین بروید، ممکن است تاثیر شدید بر روی آن بگذارید و صدای بم آن ریتم خود را از دست بدهد.

اگر با نوک انگشتان به این قسمت‌ها ضربه بزنید، صدای گرم‌تر و پرتری ایجاد خواهد کرد. نیازی به ضربه‌های شدیدی نیست. سریع و آرام ضربه بزنید. این‌کار نه تنها پخش صدای بیشتری دارد، بلکه بر صداهایی که تولید می‌شود نیز تاثیر دارد.

یکی دیگر از انواع ضربه‌هایی که تولید صدای باس می‌کند، استفاده از ضربه انگشتان بسته به همراه ضربه کف دست بر روی تاپا است. این نوع ضربه نیز ایجاد تن بم، به همان واضحی اما آرام‌تر می‌کند.

اگر هم مایل باشید صدای بم اما ظریفی داشته باشید، می‌توانید در حالی‌که با انگشتان خود به تاپا ضربه می‌زنید، پاشنه‌های پای خود را به ساز کاخن تکیه دهید، این روش باعث می‌شود صدای بم آرام‌تر و ظریف‌تری داشته باشید.

– تن‌های زیر:

گوشه های بالایی تاپا که از دو طرف فیکس شده است، ارتعاش کمتری دارد بنابراین صدای چوبی و زیرتری دارد. در کنار آن از صدای اسنر استفاده کنید و صدای اسنر درام کیت را تقلید کنید! این تن‌های زیر، در قسمت بالایی تاپا (2 تا 4 اینچی قسمت بالایی تاپا) ایجاد می‌شوند.

یک روش برای ایجاد صدای زیر این است که در حالی‌که کف دست‌تان به لبه بالای کاخن برخورد می‌کند، انگشتان‌تان به تاپا برخورد کند (مانند ضربه سیلی). انگشتان شما باید شل باشند، می‌تواند از هم دور و یا به هم نزدیک باشند. جایی‌که که شما به آن ضربه وارد می‌کنید، بر روی میزان صدا و زیر بودن آن تاثیر می‌گذارد و هر چه از گوشه‌ها دورتر باشد میزان بم بودن آن بیشتر می‌شود.

توصیه کلیدی ما: تسلط بر ضربه سیلی، کاملا دشوار است و نیاز به زمان و تمرین بیشتری دارد، صبر کنید! باید انگشتان شما به صورتی با سطح برخورد کند که صدای ترک خوردن برجسته و مشخصی را بشنوید، حتی به میزان کم!

نوع دیگری از ضربه‌هایی که می‌تواند در ساز کاخن شما ایجاد صدای زیر کند، این است که انگشتان خود را صاف نگه دارید و به گوشه‌های بالای تاپا ضربه وارد کنید و اجازه بدهید پژواک ایجاد شود. این ضربه صدای زیر با کیفیتی متفاوت ایجاد می‌کند که می‌تواند به نوازندگی شما رنگ و رخ متفاوت دیگر بدهد.

اگر در فضای کوچک بخواهید صدای ظریف و ملایمی داشته باشید، می‌توانید با یک یا دو سه انگشت خود به نواحی گوشه بالای تاپا ضربه بزنید. این نوع ضربه صدای زیر ایجاد می‌کند که صدای غالب نیست. همچنین می‌توانید زاویه دست‌تان را تغییر دهید و صدای متفاوت‌تری ایجاد کنید.

– Pressed Tone:

تن فشرده نوعی صدای بلند ظریف است که با نگه داشتن انگشتان کنار هم و ضربه زدن به گوشه بالا و سپس رها کردن انگشتان بر روی سطح ایجاد می‌شود. این ضربه یک صدای مرده و منقطع ایجاد می‌کند که با سایر صدای‌های ساز کاخن کاملا متفاوت است.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه وب سایت اختیاری است.

دیدگاهپیغام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت