چگونه آهنگ بسازیم؟ 2

مراحل تنظیم و آهنگسازی

کل ساختار موسیقی را می‌توانیم به دو بخش ریتم و هارمونی تقسیم کنیم. هارمونی شامل نت، کلید، گام و آکورد است که در مبحث تئوری موسیقی با آن‌ها آشنا شدیم. اگر المان‌های موسیقی را به خوبی بشناسیم و بدانیم که هرکدام در چه جایگاهی قرار دارند، مراحل ساخت موسیقی برایمان آسان‌تر می‌شود. ضمن یادآوری درباره این نکته که موسیقی دنیای فوق‌العاده گسترده‌ای دارد و هر هنرمند با روش‌های متفاوتی موسیقی خلق می‌کند؛ اما المان‌ها و نت‌ها و آکورد‌ها همه یکی است و با شناخت آن‌ها و براساس تئوری موسیقی می‌توانیم با روش خود موسیقی بسازیم. در آرتیست‌ شو مراحلی را برای آهنگسازی و تنظیم به ترتیب معرفی می‌کنیم و در مقاله‌های بعدی به صورت جداگانه به هرکدام از این مراحل می‌پردازیم.

مرحله1: ریتم سازی

موسیقی براساس زمان ساخته می‌شود و ریتم موسیقی مانند ضربان قلب آن است. تمام المان‌ها و صداهای دیگر موسیقی بر اساس ریتم درکنار هم صدا می‌دهند. ریتم اجزای موسیقی را یکپارچه می‌کند و شنونده را درگیر موسیقی نگه می‌دارد. برای این‌که بیشتر با مفهوم ریتم و ریتم سازی آشنا شویم بهتر است ابتدا با مفهوم بیت آشنا شویم.

بیت مثل عقربه‌ی ثانیه‌شمار ساعت است. مدت زمان آهنگ در بیت‌ها تقسیم می‌شود و در زمان مشخص (بر اساس ضرب و تمپو) از ابتدا تا انتهای آهنگ تکرار می‌شود. بیت‌ها در دسته‌های مختلف یک میزان را تشکیل می‌دهند؛ به طور مثال: یک دو سه چهار،  دو دو سه چهار (مرسی که رو ریتم می‌خونی) سه دو سه چهار، چهار دو سه چهار. این معمول‌ترین میزان در موسیقی است که 4/4 نام دارد.

با سوار کردن صداهای های‌هت، کیک و اسنیر روی بیت می‌توانیم یک ریتم ساده بسازیم.

مرحله 2: ملودی سازی

حالا نوبت آن است که یک ملودی زیبا برای آهنگ خود بسازیم. ملودی از دو یا چند نت مختلف تشکیل می‌شود که به صورت متوالی یک صدای جذاب ایجاد می‌کنند. برای نوشتن ملودی باید نت‌ها، گام‌ها و آکوردها را بشناسیم که در مبحث تئوری موسیقی توضیح دادیم. اگر می‌خواهیم یک ملودی زیبا و به یادماندنی بسازیم، باید به نکاتی از جمله ساده بودن توجه کنیم. هر چه ملودی ساده‌تر باشد، راحت‌تر در ذهن شنونده جای می‌گیرد.

مرحله 3: هارمونی سازی

هارمونی یعنی چند صدایی. برای این‌که یک آهنگ کامل همراه با صداهای متنوع بسازیم، باید از سازهای متفاوتی استفاده کنیم. بنابراین باید یک یکپارچگی بین صدای سازها وجود داشته باشد و تنوعی که به آهنمگان می‌دهیم، باید در عین هماهنگی صداها باشد. هارمونی بیشتر در قسمت تنظیم موسیقی ایجاد می‌شود. تنظیم کننده با ملودی اصلی در گام مشخص، از صدای سازهای دیگر استفاده می‌کند. هارمونی می‌تواند ترکیب دو یا چند صدای مختلف باشد که در یک گام نواخته می‌شود. می‌تواند هماهنگی بین پیانو و پد باشد، یا می‌تواند یک ارکسترا از صداهای ویولن و چلو باشد.

با دانستن موضوعات گفته شده، حال توانایی ساخت یک موسیقی را داریم. اما به نظر شما چگونه باید شروع کنیم؟ از کجا شروع کنیم؟ در چه قسمتی هم خوانی یا کورس داشته باشیم؟ کدام قسمت اوج آهنگمان باشد و در چه قسمتی آهنگمان آرام‌تر شود؟

بله یک موسیقی کامل از چند قسمت تقسیم می‌شود. این قسمت‌ها هرکدام ویژگی مربوط به خود را دارند. بیایید با آن‌ها نیز آشنا شویم.

مرحله 4: ساختار موسیقی

ساختار موسیقی به این که یک آهنگ چگونه به بخش‌های مختلف سازماندهی شده باشد، برمی‌گردد. ساختار موسیقی معمولا به اینترو (Intro)، ورس (Verse)، کورس (Chorus)، بریج (Bridge) و اوترو (Outro) تقسیم می‌شود. سه بخش اصلی موسیقی ورس است که با حرف A، کورس با حرف B و بریج با حرف C در تنظیم آهنگ، شناخته می‌شود.

آهنگ‌های در سبک پاپ و هیت معمولا از یک فرمول ثابت پیروی می‌کنند که معروف به ABABCB است؛ اما آهنگ‌های در سبک جز و موزیسین‌های با تجربه معمولا از این فرمول ثابت استفاده نمی‌کنند.

حالا همه چیزهایی که برای ساختن یک آهنگ نیاز داریم رو یاد گرفتیم. در ادامه بیشتر وارد هر مرحله از ساخت موسیقی می‌شویم و همراه با مثال‌ها و سمپل‌ها روند ساخت موسیقی رو تجربه می‌کنیم.

مراحل آهنگسازی و تنظیم کدام‌اند؟

در مرحله‌ی آهنگسازی، ساختار اصلی آهنگ شکل می‌گیرد. در این مرحله ملودی اصلی ساخته شده و ریتم آهنگ مشخص می‌شود. سپس در مرحله تنظیم صداها و سازهای دیگر به آن اضافه می‌شود و موسیقی تقریبا کامل می‌شود.

وسایل لازم برای آهنگسازی و تنظیم کدام‌اند؟

امروزه با پیشرفت تکنولوژی با یک کامپیوتر و هدفون نیز می‌توانیم آهنگ بسازیم. اما وسایل مورد نیاز برای کامل کردن تجهیزاتمان یک جفت مانیتورینگ صدا، کارت صدا، میکروفون و یک کیبورد یا میدی کنترلر است. البته همراه با یک نرم افزار میزبان که روی کامپیوتر نصب می‌شود.

مراحل آهنگساز و تنظیم کننده شدن کدام‌اند؟

برای آهنگساز شدن باید حتما ابتدا علم تئوری موسیقی را فرا بگیریم. همینوطر باید صداها و سازهای مختلف را به خوبی بشناسیم و توانایی چیدن سازهایی که ترکیبشان هارمونی زیبایی ایجاد می‌کند را داشته باشیم. با تلاش و گوش دادن زیاد به موسیقی می‌توانید یک آهنگساز و تنظیم کننده ی خوب شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه وب سایت اختیاری است.

دیدگاهپیغام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت