چگونه آهنگ بسازیم؟ 1

تئوری موسیقی

برای ورود به دنیای آهنگسازی و تنظیم باید بتوانیم به زبان موسیقی صحبت کنیم. این زبان همان تئوری موسیقی است و باید مفاهیمی از تئوری موسیقی را درک کرده باشیم. این مفاهیم کمک زیادی در سریع‌تر به نتیجه رسیدن ما در مراحل مختلف ساخت آهنگ می‌کند. از سری مفاهیم تئوری موسیقی که باید بدانیم، پیچ، رنگ صدا، بافت، تمپو، کشش زمانی، فرم و داینامیک است. واژه‌هایی مانند گام، ملودی، آکورد و کلیدهای موسیقایی هستند که از آنجایی که مبحث مفصلی دارند در سری مقاله‌های تئوری موسیقی همراه با مثال‌های ساده در قالب صوت و ویدیو به آن‌ها پرداختیم. پس حتما این مقاله‌ها را مطالعه کنید و در ادامه همراه ما باشید تا به مبحث آهنگسازی و تنظیم بپردازیم.

آهنگسازی و تنظیم چیست؟

ابتدا می‌خواهیم با مفهوم این دو پروسه در ساخت آهنگ آشنا شویم. آهنگسازی و تنظیم با وجود مراحل مشترکی که دارند اما با هم متفاوت‌اند. در پروسه‌ی آهنگسازی، پایه و هسته‌ی اصلی آهنگ ساخته می‌شود. در این مرحله ملودی و ضرب آهنگ مشخص شده و آکوردهای اصلی ساخته می‌شود. در ادامه در پروسه‌ی تنظیم، صداها و سازهای مختلف انتخاب شده و به آن اضافه می‌شود. در این مرحله تقریبا به یک آهنگ کامل می‌رسیم. می‌توانیم با طراحی صدا آهنگ خود را زیباتر کنیم. (یعنی با خلاقیت خودمون مثل تغییر در فرکانس‌ها صدای جدید بسازیم). آهنگساز و تنظیم‌ کننده باید ویژگی‌هایی داشته باشند که در مقاله “فرق تنظیم کننده و اهنگساز” به آن پرداختیم.

تنظیم و آهنگسازی

اما برای ساخت موسیقی مسلما به ابزارهایی نیاز داریم.

وسایل لازم آهنگسازی و تنظیم

امروزه که با پیشرفت تکنولوژی حتی با یک موبایل هم می‌توان آهنگ ساخت، آهنگسازی و تنظیم بسیار آسان‌تر از گذشته شده و به لوازم کمتری برای داشتن یک استودیو نیاز داریم؛ چرا که همه صداها و پردازش‌ها در دل یک کامپیوتر یا لپ‌تاپ انجام می‌شود. پس مهم‌ترین ابزاری که نیاز داریم یک کامپیوتر است. اگر یک اسپیکر مانیتورینگ مناسب داشته باشیم صداها را خیلی بهتر می‌شنویم و مسلما در انتخاب و تنظیم صداها بهتر تصمیم می‌گیریم. یک کارت صدا هم به تقویت و پردازش سریع صداها کمک زیادی می‌کند.

پس لوازم سخت‌ افزاری که برای آهنگسازی و تنظیم نیاز داریم عبارت‌اند از:

کامپیوتر یا لپ‌تاپ

اسپیکر مانیتورینگ

کارت صدا

این‌ها حداقل سخت‌افزار مورد نیاز ما برای انجام کارهای آهنگسازی و تنظیم است. لوازم دیگری هم برای کامل‌تر کردن استودیو خانگی ما وجود دارد که در مقاله “7 ابزار استودیو خانگی” می‌توانید درباره آن مطالعه کنید. (اما خودمونیم با یک لپ‌تاپ و هدفونم می‌شه موزیک ساخت)

لوازم استودیو آهنگسازی

نرم‌ افزارهای مورد نیاز برای آهنگسازی و تنظیم

اما در قسمت نرم‌افزاری به یک نرم‌ افزار میزبان یا DAW نیاز داریم. نرم‌افزارهای میزبان روی کامپیوتر ما نصب شده و به ما امکاناتی از قبیل ضبط، آهنگسازی، تنظیم و طراحی صدا و میکس و مسترینگ می‌دهند. این بسیار عالی است که همه‌ی مراحلی که برای ساخت یک آهنگ نیاز است را فقط در قالب یک نرم‌افزار انجام می‌دهیم. یعنی شما با یادگیری آن نرم‌افزار (البته همراه با ذوق هنری) قادر به انجام تمام مراحل ساخت آهنگ هستید. در این مسیر پلاگین‌ها (وی اس تی) نیاز دارید که در قسمت پلاگین‌های صوتی آرتیست‌ شو می‌توانید به صورت کاملا رایگان دانلود کنید. اگر می‌خواهید درباره DAWها و پلاگین‌ها بیشتر بدانید پیشنهاد می‌کنم حتما مقاله “همه چیز درباره نرم افزار های آهنگسازی و پلاگین‌ها” را مطالعه کنید چرا که توضیحات کامل و مفصل‌تری ارائه دادیم.

تا اینجای کار همه چیز بسیار ساده‌ست. با تئوری موسیقی آشنا شدیم، مفهوم آهنگسازی و تنظیم را یاد گرفتیم و با لوازم مورد نیاز برای ساخت آهنگ هم آشنا شدیم. اما همانطور که می‌دانیم موسیقی ترکیبی از صداهای مختلف است. برای کامل‌تر کردن اطلاعاتمان برای ورود به دنیای آهنگسازی و تنظیم بهتر است با مبحث صدا شناسی هم آشنا شویم.

صدا شناسی در آهنگسازی و تنظیم

صدا در طبیعت به صورت فرکانس‌ منتشر می‌شود. فرکانس‌های مختلفی در طبیعت وجود دارد که ما بازه‌ی محدودی از آن را درک می‌کنیم و می‌شنویم. شاید داستان آن نهنگ تنهایی که هیچ کدام از هم نوعانش فرکانس‌های او را نمی‌شنوند، شنیده باشید. موجودات دیگر نیز درک محدودی از بازه‌های فرکانسی دارند. صدا مفهوم بسیار گسترده‌ای دارد که ما انسان‌ها به جنبه‌ی موسیقی آن علاقه‌ی زیادی داریم. پس بیاید بیشتر با انواع صداها آشنا شویم.

صداها و سازهای آکوستیک

صدا در طبیعت به صورت آکوستیک وجود دارد. صدای پرنده‌ها، موج دریا، صدای خودمان هنگام حرف زدن و در کل همه‌ی صداهایی که به صورت طبیعی در دنیا وجود دارند به صورت آکوستیک پخش می‌شوند (یعنی منبع صدا طبیعیه). بنابراین صدای سازهایی که از خودشان صدا دارند هم در دسته‌ی صداهای آکوستیک قرار می‌گیرند. مثل گیتار، پیانو، ویولن و درامز آکوستیک. البته که سازهای گیتار، پیانو و ویولن و اکثر سازهای دیگر به صورت الکتریک هم وجود دارند که در دسته‌ی آکوستیک قرار نمی‌گیرند.

سازهای آکوستیک

صداهای آکوستیک درواقع با ایجاد فشار طبیعی به هوا تولید می‌شوند. مثلا هنگامی که سیم گیتار را به نوسان درمی‌آوریم، با ارتعاش سیم گیتار مولکول‌های هوا مدام دچار غلظت و ترقیق می‌شوند و در اطراف حرکت می‌کنند تا این فشار هوا پرده‌ی گوش ما را به لرزه دربیاورد و ما صدا را بشنویم.

صدای پرنده‌ای که می‌خواند هم با ارتعاش حنجره‌‌اش تولید می‌شود و همینطور دیگر صداهایی که به صورت طبیعی وجود دارند. به این نکته توجه کنید که ما صداها را فقط به صورت آکوستیک می‌شنویم. یعنی باید فشار هوا پرده‌ی گوش ما را به لرزه آورد تا قادر به شنیدن باشیم.

برای آشنایی با سازهای آکوستیک مثل درامز، پیانو و گیتار و … مقاله‌های آشنایی با سازها رو حتما مطالعه کنین

صداها و سازهای الکترونیک

صداهای الکترونیک صداهایی هستند که توسط برق و ولتاژ تولید می‎‌شوند. درواقع صداهای الکترونیک از سیگنال‌های آنالوگ تشکیل می‌شوند. از ویژگی‌های سیگنال‌های آنالوگ پیوسته بودن آن‌ است؛ طوری که نمی‌توان برای تغییرات صدای آن زمان دقیق مشخص کرد. در گذشته‌ی نه چندان دور همه‌ی دیوایس‌ها به صورت آنالوگی وجود داشتند و پروسه‌ی ساخت موسیقی کاملا به صورت سیگنال‌های آنالوگ صورت می‌گرفت (نوار کاست‌ها و گرامافون‌ها اگه یادتون باشه تو دسته‌ی دیوایس‌های آنالوگ قرار می‌گیرن).

پیشرفت مهندسان موسیقی در استفاده از صداهای الکترونیک باعث شد بتوانند صدای سازهایی که به صورت آکوستیک هستند را شبیه‌سازی کرده و به دنیای آنالوگ بیاورند. از ویژگی‌های صدای آنالوگ گرمای طبیعی آن است که برای گوش‌های ما دلنواز است. علاوه بر سازهایی که علاوه بر آکوستیک، مدل الکترونیک آن‌ها هم وجود دارد (مثل گیتار بِیس، پیانو الکتریک و …)، صداهایی که توسط سینتی‌ سایزر ها و سمپلرها دیگر ساخته می‌شوند هم در دسته آنالوگ قرار می‌گیرند.

سینتی سایزرها

پیشرفت مهندسان موسیقی همراه با تکنولوژی، باعث ورود صداها و موسیقی به گام جدیدی شد.

صداها و سازهای دیجیتالی

گام سوم بشر در دنیای موسیقی دنیای دیجیتالی بود. دانشمندان توانستند با ساخت کامپیوترها و زبان صفر و یکی دیجیتالی، صدا را شبیه‌سازی کرده و به دنیای دیجیتال انتقال دهند. همه‌ی صداهایی که در کامپیوتر و موبایل‌هایمان داریم به صورت دیجیتالی ذخیره شده‌اند. کارت صدایی که در قسمت‌ سخت‌افزارهای آهنگسازی اشاره کردیم، در دل کامپیوتر و موبایل‌هایمان وجود دارد و هنگامی که می‌خواهیم آهنگ را گوش کنیم سیگنال‌های دیجیتال را به آنالوگ تبدیل می‌کند و سیگنال آنالوگ هم با ایجاد فشار هوا به گوش ما می‌رسند.

امروزه همه‌ی صداها و سازهای مختلف به صورت پلاگین شبیه‌سازی شده و می‌توانیم هرصدایی را فقط با نصب پلاگین مورد نظر در آهنگ خود داشته باشیم. صداهای دیجیتال آن گرمای آنالوگ و آکوستیک را ندارند اما ویژگی مثبت آن این است که بسیار در دسترس‌تر هستند و هزینه‌ی کار کردن با پلاگین‌ها بسیار کمتر از خرید دیوایس‌هاست. تشخیص صداهای دیجیتال با صداهای آنالوگ یا آکوستیک کار آسانی نیست. ضمن این که می‌توانید تمام بانک‌های صدا و سازها را از قسمت بانک‌ های صوتی آرتیست‌شو به صورت رایگان دانلود کنید.

خب حالا اطلاعات مناسب برای شروع آهنگسازی و تنظیم رو داریم.ادامه مطلب رو در مقاله بعدی بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه وب سایت اختیاری است.

دیدگاهپیغام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت