انتخاب بهترین مانیتورهای استودیویی و تنظیم صحیح آنها در محیط میکس یکی از مهم ترین عناصر در ایجاد میکس است .تقریباً هر کسی که تا به حال آهنگی را میکس کرده است، ناامیدی از دریافت میکسی را تجربه کرده است که از طریق بلندگوهای محیط میکس خود صدای شگفت انگیزی داشته باشد، فقط آن را روی استریوی ماشین خود قرار داده و با سردرگمی تعجب کرده است: گیتار اصلی کجا رفت؟ مقصر احتمالی خود بلندگوهای مانیتورینگ و نحوه تنظیم آنها در استودیو است.

در کنار گوش‌های شما، بلندگوهایی که دارید، مهم‌ترین بخش استودیو شما هستند. سرمایه‌گذاری روی یک جفت مانیتور استودیویی با کیفیت بالا، میکس را آسان‌تر و کمترخسته‌ کننده می‌کند و به شما کمک می‌کند تا تنظیم کننده بهتری شوید.

مانند هر بلندگوی با طراحی خوب، مانیتورهای استودیویی با کیفیت بالا؛ به دقت فرکانس‌ها را در سراسر طیف صوتی بازتولید می‌کنند. تفاوت این است که مانیتورهای استودیویی برای بازتولید مسطح ترین پاسخ فرکانسی ممکن طراحی شده اند.

چرا داشتن یک بلندگو با پاسخ فرکانس مسطح مهم است؟

میکس کردن بر روی بلندگوهایی که پاسخ فرکانسی دقیقی ارائه نمی دهند مانند تلاش برای رانندگی با یک خودرو با شیشه جلوی بسیار کثیف است. رنگ ها رنگ نادرستی خواهند داشت، جزئیات در منظره قابل مشاهده نیستند و نقاط کور اغراق آمیز خواهند بود. پاسخ فرکانس مسطح به شما کمک می کند تا آنچه را که ضبط شده است با دقت بیشتری بشنوید.

در گذشته، بسیاری از بلندگوهای مرجع مقرون به صرفه برای شنیدن موسیقی دلپذیرتر طراحی شده بودند، به این معنی که فرکانس‌های خاصی را برای نتیجه زیبایی‌شناختی جذاب‌تر تقویت یا قطع می‌کردند. خبر خوب این است که در حال حاضر مانیتورهای استودیویی بسیار مقرون به صرفه ای وجود دارند که پاسخ فرکانس مسطح را ارائه می دهند.

اولین نکته مهم هنگام انتخاب مانیتورهای استودیویی، محیط میکس شما است. متأسفانه، برای بسیاری از صاحبان پروژه-استودیو، این را نمی توان به راحتی تغییر داد.

اتاق شما چقدر بزرگ است؟ اگر در یک اتاق کوچک میکس می‌کنید، یک مانیتور استودیویی با ووفر هشت اینچی ممکن است بر فضا غلبه کند. از طرف دیگر، اگر در یک اتاق بزرگ میکس می‌کنید، بلندگوهای بزرگ‌تری می‌خواهید تا بتوانید سیستم مانیتور خود را کارآمدتر اجرا کنید.همسایه های شما چقدر به شما نزدیک هستند؟ اگر در آپارتمان میکس می‌کنید، ممکن است بخواهید بلندگوهای کوچک‌تری را در نظر بگیرید که در صداهای پایین‌تری دارند.

هنگامی که محیط گوش دادن خود را ارزیابی کردید، به چند بلندگو در فروشگاه ابزار و آلات موسیقی گوش دهید. مطمئن شوید که مجموعه‌ای جامع از ضبط‌های با ترکیب خوب را که با آن‌ها آشنا هستید همراه داشته باشید و نوع موسیقی‌ای را که در سیستم مانیتور استودیو جدیدتان میکس می‌کنید منعکس می‌کند. به خاطر داشته باشید که MP3 ها در بلندگوهای با کیفیت بالاتر می توانند شکننده و خشن به نظر برسند، بنابراین از فایل های فشرده استفاده نکنید.

همچنین باید در نظر داشته باشید که محیط گوش دادن در یک خرده فروش موسیقی همیشه مطلوب نیست. اگر فکر می کنید ممکن است چنین باشد، ممکن است ایده خوبی باشد که دو یا سه  مورد از گزینه های احتمالی را اجاره کنید و قبل از خرید گزینه نهایی خود، هر جفت بلندگو را برای تست درایو در فضای ترکیبی خود ببرید.

مهمترین عناصری که باید به آنها گوش دهید عبارتند از:

پاسخ باس

 آیا محکم و کنترل شده است یا بومی و ضعیف است؟ مانیتورهای استودیویی که به خوبی طراحی شده‌اند، باس موزیکال و قوی ارائه می‌کنند. اگر نمی توانید نت را بشنوید، فقط آن را “احساس کنید”، احتمالاً بهتر است به مجموعه بعدی بلندگوها بروید.

پاسخ فرکانس متوسط

شنیدن این می‌تواند چالش‌برانگیز باشد، اگر عادت ندارید به بلندگوهایی با پاسخ فرکانس مسطح گوش دهید، ممکن است به شنیدن صدای میانی در میکس های مورد علاقه خود عادت نداشته باشید. همانطور که گفته شد، مانیتورهای استودیویی خوب یک رده متوسط ​​خواهند داشت. این مهم است. مطمئن شوید که می‌توانید صدای تله‌درام را بشنوید و آوازها و گیتارها پر جنب و جوش و حاضر هستند.

پاسخ با فرکانس بالا

آیا سنج ها و هت ها ترد و درخشان هستند؟ یا لبه شکننده ای دارند؟ بلندگوهای استودیویی عالی، کیفیت بالایی را بدون سختی ارائه می دهند. شما همچنین باید بتوانید دم های طنین و “نفس” را در آواز بشنوید.

پاسخ فرکانس خطی

 آیا برخی سازها اغراق آمیزتر از سایر سازها به نظر می رسند؟ آیا به نظر می رسد که آواز هنگام حرکت در نت های ملودی ناپدید می شود؟ بلندگوهایی که برای محیط میکس خود می خواهید باید یک منحنی فرکانس صاف و خطی را در سراسر محدوده تولید مثل خود ارائه دهند. مانیتور استودیویی مانند این تضمین می کند که میکس شما از اتاقی به اتاق دیگر و بلندگوی به بلندگوی دیگر به خوبی نشان می دهد.

تصویر استریو

هنگامی که در استریو میکس می‌کنید، یک جفت مانیتور استودیویی می‌خواهید که تصویر استریوی وسیعی را ارائه دهد. چشمایتان ببندید آیا صدای قرارگیری درام ها را می شنوید؟ آیا می توانید اتاقی را که موسیقی در آن ضبط شده است، بشنوید؟ هرچه تصویربرداری استریو در مانیتورهای استودیویی شما بهتر باشد، جداسازی اجزای ترکیب شما آسان‌تر خواهد بود.

در نهایت، و مهمتر از همه، سلیقه شخصی شما همیشه عامل تعیین کننده نهایی خواهد بود. هیچ جواب درست و غلطی وجود ندارد. ممکن است روی یک جفت مانیتور استودیویی، صفحه‌های برتر را دوست داشته باشید و با استفاده از آن‌ها رکوردهای فوق‌العاده را با هم ترکیب کنید، در حالی که شخص دیگری همان قسمت بالایی را خشن و تند می بیند.. بلندگوهای نظارتی را انتخاب کنید که برای اتاق شما، ژانرهای موسیقی که در آن کار می کنید و روشی که میکس می کنید، بهترین کارایی را دارند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه وب سایت اختیاری است.

دیدگاهپیغام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت