چگونه صدای لوله فاضلاب را عایق کنیم؟ 

امروزه با افزایش زندگی شهرنشینی آلودگی صوتی یکی از معضلاتی است که افراد جامعه با آن  دست و پنجه نرم می کنند. همان طور که در مقاله های قبلی به این موضوع پرداخته شده است، استفاده از عایق های صوتی می تواند در این زمینه کارگشا باشد.

از این رو در ساختمان سازی از عایق صوتی مناسب در جهت جلوگیری از ورود و خروج صدا استفاده می شود. همان طور که می دانید انتخاب عایق مناسب باید با توجه به فضای مورد نظر و کاربری مکان مورد نظر انتخاب و مورد استفاده قرار گیرد.

یکی از قسمت هایی که در هر ساختمان می تواند باعث ایجاد سر و صدا شود، عبور آب از داخل لوله های آب و فاضلاب می باشد. آن چه که در ادامه این مطلب به بیان آن می پردازیم، اجرای روش های کارآمد و معرفی عایق صدای مناسب برای انجام این کار می باشد. بنابراین اگر شما نیز از جمله افرادی هستید که با این مشکل رو به رو هستید، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

استفاده از عایق صوتی در آپارتمان هایی که دیوار به دیوار یکدیگر ساخته می شوند، لازم و ضروری بوده و برای جلوگیری از انتقال صدا باید مورد استفاده قرار گیرد.

حال سوال اینجاست که از چه عایق های صوتی می توان برای عایق بندی صوتی لوله های آب و فاضلاب استفاده کرد؟ همان طور که می دانید، عبور آب از داخل لوله ها باعث ایجاد سر و صدا می شود. برای جلوگیری از این صدا استفاده از عایق صوتی می تواند ایده مناسبی باشد.

بهترین عایق صدا برای لوله های فاضلاب

یکی از بهترین انواع عایق صوتی لوله های فاضلاب که می توان مورد استفاده قرار داد، پشم سنگ است. این عایق  نمونه ای از بهترین عایق های صوتی و حرارتی است که در ساختمان سازی و صنعت مورد استفاده قرار می گیرد.

میزان کاهش صدا با استفاده از عایق صوتی پشم سنگ به ضخامت آن بستگی دارد. هرچه ضخامت محصول بیش تر باشد، میزان انتقال صدا کمتر خواهد بود. از جمله مزایای استفاده از این عایق می توان به موارد زیر اشاره کرد.

از ویژگی های عایق صوتی پشم سنگ لوله ای می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- جذب صوت بالا

2- ضد حریق و ایستایی بالا در برابر آتش

3- عایق حرارتی با بازده بالا

4- سازگار با انواع مصالح ساختمانی با خاصیت ضخوردگی

5- فاقد آزبست و سازگاری با محیط زیست

از دیگر عایق هایی که می توان برای انجام این کار مورد استفاده قرار داد، عایق های فوم الاستومری می باشد. از سری فواید استفاده از این فرآورده می توان به عمر مفید، سازگاری با محیط زیست، مقاومت در برابر خوردگی و سرعت نصب بالای آن اشاره کرد. علاوه بر آن این عایق قابل استفاده در انواع شرایط آب و هوایی است.

از دیگر راهکارهایی که می توان برای کاهش صدا مورد استفاده قرار داد، عایق های لوله ای با فناوری نانو می باشد. آن چه که در ساخت این گونه لوله ها مورد استفاده قرار می گیرد، نانو رس می باشد. این ماده از ابعاد بسیار کوچکی برخوردار بوده و دسترسی به آن آسان است، از این رو استفاده از آن در فناوری نانو زیاد به چشم می خورد.

این لوله ها دارای سه لایه می باشد. جنس لایه داخلی لوله های ساخته شده با استفاده از فناوری نانو UL، پلی ویلین کلراید بوده که از مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی و حرارت بالا برخوردار است.

لایه میانی نیز از مواد معدنی و نانو تشکیل شده است. این قسمت مهم ترین قسمت تشکیل دهنده لوله بوده و خاصیت عایق بندی صوتی نیز مربوط به همین لایه می باشد. این بدان معناست که استفاده از مواد معدنی نقش به سزایی در عملکرد این عایق دارد. UL که در لایه خارجی لوله ها مورد استفاده قرار می گیرد، باعث محافظت لوله در برابر ضربه و خوردگی می شود.

نکات پایانی

آن چه که در این مقاله از سایت ماینرال وول به بیان آن پرداختیم، ارائه نکاتی در زمینه عایق بندی صوتی لوله های آب و فاضلاب می باشد. بهتر است استفاده از عایق های نام برده با نظر یک متخصص مورد استفاده قرار گیرند تا نمونه ای مناسب از آن ها با توجه به شرایط محیطی به کار برده شود.

سوالات متداول در زمینه عایق صوتی لوله های فاضلاب

اهمیت استفاده از این عایق در ساختمان سازی چیست؟

یکی از قسمت هایی که در هر ساختمان می تواند باعث ایجاد سر و صدا شود، عبور آب از داخل لوله های آب و فاضلاب می باشد. عایقکاری این لوله ها می تواند از انتقال صدا بین دو فضا جلوگیری کند.

متداول ترین عایق صوتی لوله های فاضلاب کدام است؟

یکی از انواع عایق های صوتی که می توان در این زمینه مورد استفاده قرار داد، عایق پشم سنگ است. این عایق  نمونه ای از بهترین عایق های صوتی و حرارتی است که در ساختمان سازی و صنعت مورد استفاده قرار می گیرد.

کدام قسمت عایق های لوله ای با فناوری نانو خاصیت اصلی عایق بندی صوتی را شامل می شوند؟

لایه میانیاین عایق ها از مواد معدنی و نانو تشکیل شده است. این قسمت مهم ترین قسمت تشکیل دهنده لوله بوده و خاصیت عایق بندی صوتی نیز مربوط به همین لایه می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه وب سایت اختیاری است.

دیدگاهپیغام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت