در واقع سقف های بلند برای بزرگتر شدن اتاق بسیار مناسب هستند – طراحان و توسعه دهندگان داخلی دوست دارند سقف های بلند را در خانه های خود قرار دهند. با این حال ، اگرچه آنها از نظر طراحی یک انتخاب عالی هستند ، اما صداهایی با مسیر طولانی تر را نیز تولید می کنند ، در نتیجه سر و صدا بیشتری ایجاد می کنند.

علت

در فضاهای بسیار بلند ، برخورد با سقف ساخته شده از کف فولادی یا بتن معمول است. به عبارت دیگر ، این مصالح ساختمانی ضرایب جذب کمی دارند. آنها بسیار بازتابنده هستند و صدا را به خوبی جذب نمی کنند. این دو ویژگی فیزیکی یک اتاق باعث افزایش مدت زمان شنیدن صدای خاصی می شود ، حتی پس از توقف منبع اصلی صدا.هنگامی که صدا به سمت سقف ها حرکت می کند ، با این سطوح بسیار بازتابنده روبرو می شود. فقط مقدار بسیار کمی انرژی در سطح جذب می شود و به موج صوتی اجازه می دهد تا انرژی کافی برای ادامه سفر در داخل اتاق را داشته باشد. از نظر فنی ، این به عنوان مقدار RT60 اتاق شناخته می شود و می تواند به این معنی باشد که پس از توقف منبع صدای اصلی ، صدای باقیمانده چه مدت طول می کشد تا حجم 60dB کاهش یابد. به طور معمول برای اندازه گیری دقیق این مقدار به منبع صوتی 100dB نیاز دارد زیرا سطح  وکف سر و صدا معمولی 40-45dB است.

راه حل ها

برخی از دستورالعمل های منتشر شده در مورد مقادیر پیشنهادی RT60 اختیاری برای اتاق های مختلف بسته به هدف استفاده از آنها وجود دارد.  سالن کنسرت یا کنفرانس اینها برای ارائه فهم بیشتر گفتار این چنین طراجی می شوند. بنابراین ، چگونه می توانیم RT60 اتاق را کاهش دهیم؟ مخصوصاً خانه یا دفتری با سقف های بلند؟ دو راه حل اصلی وجود دارد. سقف را با نصب سقف کاذب  پایین بیاورید یا متریال  جاذب مانند پنل های آکوستیک را از طریق آویز های سقفی یا سرپیچ ها اضافه کنید.

میزان مناسب پوشش در سقف نیز مهم است ، ما حداقل 40٪ پوشش را از کلی سقف اتاق را توصیه می کنیم. با این حال ، پوشش سقف با درمان صوتی  یا همان پنل های آکوستیک می تواند تنها راه حل عملی در برخی موارد باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه وب سایت اختیاری است.

دیدگاهپیغام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت