۵ راه موثر برای خلاقیت بیشتر در استودیو

۱- ساعت کاری هر شخص متفاوت است.

بسیاری افراد در هنگام کار، جدی، متمرکز و دارای نظم خاص خودشان هستند؛ در صورتی که در زمان‌های دیگر صرفا همین‌گونه نیستند و شخصیت کاری ما، بخشی از وجودمان است که می‌تواند دارای خصوصیات خاص خودش باشد. عده‌ای شب‌ها فعال‌ترند، عده‌ای صبح را زمان بهتری می‌یابند و عده‌ای هم موقع کار اصلا یادشان نمی‌ماند چه بخشی از روز گذشته و حتی پنجره‌ها را کور می‌کنند. زمان کاری خود را پیدا کنید. معمولا چه زمانی از روز انرژی بیش‌تری برای موسیقی دارید؟ خود من معمولا کارهای میکس و ادیت‌کردن را صبح انجام می‌دهم اما برای خلق اثر و همین‌طور نواختن ساز‌ها، شب برایم بهتر کار کرده و سکوت و حسی در خاموشی پیدا می‌کنم که به درد سبک و روحیاتم می‌خورد.

هم‌چنین تغییر دادن زمان کاری، می‌تواند راهی برای شکستن رکود و یک‎‌نواختی باشد. اگر همیشه نیمه‌شب پای موسیقی می‌نشینید، این‌بار ساعتی در صبح را امتحان کنید. نور، صداهای اضافی، میزان گرسنگی یا خواب‌آلودگی همگی در ایده‌پردازی فرد تاثیر دارند، مگر این‌که شما هم اعتقاد داشته باشید تمام ایده‌ها از جهانی دیگر می‌آیند.

۲- ددلاین، بهترین دوست شماست!

در مقاله‌ی راهنمای ضبط موسیقی در استودیوی خانگی درباره‌ی اهمیت استراحت درست، داشتن ددلاین و تمام میان‌بر‌های ضبط و تنظیم راحت‌تر صحبت کردیم. نکته‌ی اول این است که زمانی که در استودیو می‌گذرانید را محدود کنید. مثلا با موبایل زنگ‌های مختلف برای ترک محل و بازگشت بگذارید. حداکثر هر یک‌ ساعت، از استودیو خارج شوید، هوایی تازه کنید و به ذهنتان اجازه دهید از موضوع پرت شود و به صورت ناخودآگاه موضوع را مرور کند.

هم‌چنین هنگام کار برای لاین‌ها ددلاین بگذارید. چرا که مردابی به نام Undo/Re-RECORD در نرم‌افزارهای میزبان وجود دارد که باعث می‌شود دائم ایده‌های خوب را در طمع ایده‌ای بهتر پاک کنید. زمانی آهنگ‌های افسانه‌ای بدون این گزینه‌ها ضبط می‌شدند، نوازنده یک یا دو بار می‌نواخت و از ماشینی‌شدن آهنگ جلوگیری می‌کرد. «10 دقیقه وقت دارم که این لاین کیبورد را بنویسم.» این باعث می‌شود دست به کار شوید و بهترین خود را ارائه دهید.

۳- بخشی از زمان کاری خود را صرف «نواختن بی‌هدف» کنید.

برنامه‌ریزی برای کار، عادتی عالیست. اما هنر و برنامه‌ریزی، همیشه با هم در صلح نیستند. گیتار، پیانو، میدی‌تان را بردارید و بی‌هدف برای دل خودتان بنوازید. از خراب‌کردن و فالش نواختن نترسید. سعی کنید چیز‌هایی جدید کشف کنید. کسی که همیشه برای ساختن بهترین اثر ساز می‌زند، تقریبا همیشه شکست می‌خورد. یک چیز معمولی بزنید، اما دستتان را روی فرت‌ها و کلاویه‌هایی که معمولا نمی‌زدید ببرید. اجازه دهید چیز جدید خلق شود، نه برای این‌که بهترین چیز باشد، برای این‌که دریچه‌ای تازه روی سازتان باز شود. مانند ماجراجویی که بر مسیری ناشناخته قدم برمی‌دارد، بلغزید و اکتشاف کنید.

۴- آهنگ‌ های نیمه‌کاره را در فضای بیرون گوش دهید.

می‌دانیم تصاویر چقدر می‌توانند در تجربه‌ی ما از موسیقی تاثیر بگذارند. گاهی برای ایجاد الهامات و ایده‌های جدید نیاز است ایده‌ی نیمه‌کاره‌ی آهنگ را با خود به بیرون از محل کار ببرید. آن‌را در خیابان، در ماشین یا مکان‌های مورد علاقه خود گوش دهید. هم به نوشتن متن آهنگ کمک می‌کند و هم به شما اجازه می‌دهد خارج از محدوده‌ی دانسته‌های خود روی سازتان، به ادامه‌ی آهنگ فکر کنید. هم‌چنین گاهی ایده‌هایی که در قسمت Voice Recording تلفن همراهتان ذخیره کرده‌اید را خارج از استودیو گوش دهید. دقت کنید که عادت‌کردن به دموی آهنگ اتفاق بدی است. پس این کار را بسیار محدود انجام دهید، چرا که ممکن است با عادت به لاینی نیمه‌کاره یا نامناسب، دیگر نتوانید آن‌را با چیز بهتری جایگزین کنید.

۵- بخشی از کار بر عهده‌ی ناخودآگاه فرد است.

مغز انسان پیچیده‌ترین سیستمی است که می‌شناسیم. تجربه‌ی آگاهانه‌ی ما در برابر پیچیدگی مغز، تکه‌ چوبی است بر روی اقیانوس. شاید به این نکته توجه کرده باشید که ایده‌های موسیقی‌مان، پس از کار تا ساعت‌ها پس ذهنمان مشغول تکرارند. مغزمان به طور خودکار مشغول کار بر روی آن است تا بهترین کد ممکن را بیابد. هم‌چنین خواب مناسب، به مغز اجازه‌ی پردازش اطلاعات نامنظم روز را می‌دهد. بنابراین کمی صبور باشید؛ به خلاقیت فکر نکنید؛ به نتوانستن فکر نکنید؛ اجازه بدهید اتفاقات به‌طور طبیعی بیفتند. با ایجاد ددلاین، ترس مثبتی در مغز ایجاد می‌کنید. وقتی می‌دانم وقت کمی دارم، سعی می‌کنم انرژی خود را بر روی کار اصلی متمرکز کنم. برای کسب دانش بیش‌تر درباره این موضوع، کتاب‌هایی چون «آگاهی» نوشته‌ی سوزان بلکمور و «قوانین مغز» نوشته‌ی جان مدینا، برای شروع مناسب هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه وب سایت اختیاری است.

دیدگاهپیغام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت