12 ایده برای عایق صوتی ارزان یا حتی رایگان! 

اگرچه سبک زندگی شهری مدرن در کل زندگی راحتی است اما قطعا چند نقطه ضعف قابل توجه نیز دارد. یکی از مشکلات بسیار آزاردهنده ی آن که دیر یا زود با آن روبرو خواهید شد آلودگی صوتی است. اگر به این فکر هستید که چگونه یک اتاق را به ارزانی عایق صوتی کنید پس احتمالا شما هم مثل خیلی های دیگر درگیر این مشکل شده اید.

ناامید نشوید. لازم نیست از وسایل استودیوی گران قیمت برای کاهش سطح صدا استفاده کنید. می توانید خیلی ارزان یک اتاق را عایق صوتی کنید، فقط به چندتا از وسایل خانگی معمولی و کمی خلاقیت  نیاز دارید تا یک تغییر اساسی در محیط ایجاد کنید. حتی وقتی مبانی پایه ی عایق کردن را آموختید می توانید به صورت رایگان این کار را انجام دهید.

1- با دکور خانه بازی کنید

برای ساکت کردن سروصداهای بیرون و جلوگیری از ورود صدا به داخل اتاق می توانید لوازم خانه را به سادگی با هدف ایجاد عایق، جابجا کنید.راه بسیار مفید برای اطمینان از این که صداها نمی توانند از دیوارها عبور کنند این است که کمد لباس و قفسه های کتاب را به آن دیوارها تکیه بدهید. آرام گستر پارس به شما پیشنهاد می کند که روی دیوارهایی که مشترکند و یا به سمت خیابان هستند تمرکز کنید.

کار دیگری که می توانید برای اضافه کردن جرم به دیوارها انجام دهید این است که آنها را با بوم های نقاشی یا پرده ها دکور کنید.هرچه پارچه ضخیم تر باشد، صدا هم بیشتر می تواند جذب شود.پس اگر قالیچه ای دارید که زیباتر از آن است که رویش راه بروید، می توانید آن را به دیوار آویزان کنید.

در واقع، حالا که موضوع ما راجع به دکور است باید توجه داشت که کاغذ دیواری های عایق صوتی هم می توانند راه مفیدی برای عایق کردن باشند. این کاغذدیواری ها برعکس کاغذدیواری های معمولی از مواد فومی ضخیم تری ساخته شده است. به نظر می تواند ایده ی خیلی خوبی باشد بخصوص برای دیوارهایی که بعد از جابجا کردن کمدها و قفسه ها ،در معرض نمایش قرار گرفته اند.

از آنجا که مواد نرم تر و مخملی تر در جذب صدا بهترند،ممکن است شما بخواهید در اتاق یک منطقه ی کوچک پذیرایی هم اضافه کنید.اگر به اندازه ی کافی بزرگ هست، می توانید یک مبل کوچک یا یک صندلی راحتی در آن جای دهید. هردو گزینه ی گفته شده می تواند آکوستیک اتاق را بالا ببرد.

2- از وسایل خانه برای عایق ضد صدا کردن درب و پنجره استفاده کنید

اگر برای تان سوال شده است که از کجا پروژه ی عایق کردن را شروع کنید، اولین پاسخ همیشه این است که به در و پنجره توجه کنید. مخصوصا درها در بلوک کردن صدا متقلبند. این به این خاطر است که بیشتر درها نه تنها توخالی هستند، بلکه شکاف بین در و چارچوب اجازه می دهد سروصدا به سادگی وارد شود.

راه حل مناسب اما گران قیمت، گرفتن یک در عایق با کیفیت بالا و ضخیم است. برای رسیدن به نتیجه ی مشابه با استفاده از وسایل خانگی، ابتدا باید مبلمان را بصورت تاکتیکی روبروی لبه های در قرار دهید.

در مرحله ی دوم، توجه داشته باشید که پایین در هم می تواند سروصدای زیادی را وارد خانه کند.برای جلوگیری از آن، یک قالیچه یا فرش ضخیم یا پارچه ی مشابه آن روی زمین کنار در قرار دهید.این می تواند شکاف پایین در را پر کند.

سپس برای عایق کردن سطوح دیگر، در را تا حد امکان با مواد با لایه های ضخیم مثل پتوهای ضخیم بپوشانید.

3- با پتو اتاق تان را رایگان عایق صوتی کنید

اگر در این فکر هستید که اتاق تان را رایگان با استفاده از چیزی که در خانه دارید عایق صوتی کنید، “پتو” پاسخ شماست. اگرچه پهن کردن پتو روی دیوارها و پنجره ها راه حل زیبا و دل انگیزی نیست اما در همه ی موارد اورژانسی موثر است.

برای آنکه پتوها در بلوک سروصدا موثر باشند، باید تاحد امکان ضخیم و متراکم شوند. گزارش شده است که خیلی ها با پتوهای پشمی موفق شده اند. مطمئن شوید که پتو کل سطح دیوار و ترجیحا پنجره را پوشانده است. شما می توانید به اندازه ی دلخواه پتو اضافه کنید.

در هنگام کار با پتو،شما می توانید:

با چسب یا گیره آنها را به دیوار بچسبانید.

روی چوب پرده جلوی در و پنجره آویزان کنید.

روی هر سطح سخت یا قطعات مبلمان بیندازید.

  آموزش ساخت عایق صوتی برای اتاق پادکست

4- درزگیر و بستن منافذ

بجز پوشاندن در و پنجره با پتو یا پرده های عایق صوتی، چند راه حل آسان تر هم وجود دارد:

از نوارهای درزگیر یا واشر لاستیکی در فاصله ی بین درب/پنجره با چارچوب استفاده کنید. آن ها باعث می شوند که در و پنجره کاملا بسته شود و هیچ هوا یا صدایی نتواند از آنجا عبور کند.

استفاده از یک درزگیر پارچه ای بلند و ضخیم در زیر درب.

استفاده از سطح شیبدارهای موجود برای زیر درب.

5- آیا فرش ها می توانند کف زمین را عایق صوتی کنند؟

درواقع، فرش ها فقط برای زیبایی یا گرم و نرم کردن زمین نیستند.یک نقش مهم دیگر آنها در کاهش سروصداست.خیلی از مردم فکر می کنند هرچه سطح سخت تر و ضخیم تر باشد بهتر می تواند صدا را بلوک بکند. درحالی که در واقعیت، کف های چوبی و بتنی سروصدای بیشتری را عبور می دهند. این مسئله مخصوصا در سروصدای حاصل از ضربه بیشتر نمودار می شود، مثل صدای قدم ها، یا افتادن اجسام روی زمین. در چنین شرایطی، یا باید از عایق کوبه ای استفاده کنید، یا این که با استفاده از فرش، با هزینه‌ای بسیار کم کف زمین را عایق‌کاری صوتی نمایید.

فرش ها بخاطر ساختار آکوستیک نرمی که دارند، می توانند این ضربه ها را جذب کرده و ارتعاشاتی که به ساختمان منتقل می شود را کاهش دهد. به همین خاطر انداختن فرش در اتاق اصلی خانه ،راهی آسان است برای بلوک صدای ضربه ها تا از طریق سقف عبور نکنند.

فرش ها با زندانی کردن امواج صوت در الیافشان می توانند اکو را جذب کنند. بهترین راهکار این است که کل کف سطح زمین را با مناسب ترین ضخامت فرش بیاندازید.همچنین برای بالا بردن اثرگذاری فرشتان ،می توانید یک زیرانداز زیر آن بیاندازید.

6- کتابخانه و یا کمد را در مقابل دیوار مشترک قرار دهید

دیواری نازک دارید؟ اضافه کردن یک عایق داخلی به دیوار، یک ترفند هوشمندانه است که باعث کاهش سروصدای آپارتمان کناری می شود. تنها کاری که باید بکنید، اضافه کردن اجسام به قفسه کتاب است. مواد و اشیاء سنگین در برابر لرزش مقاومت می کنند و از این طریق انتقال صدا را کاهش می دهند. هرچه اشیا سنگین تر و پرچگالی تر باشند، جذب صدای بهتری دارند. فقط مطمئن شوید که کتابخانه تان کاملا به دیوارها ، کف و سقف چسبیده است تا شکاف هوا وجود نداشته باشد یا به تعبیری، راه دیگری برای صدا نماند.

7- جرم در ورودی را افزایش دهید

اگر نگرانی شما بیشتر بخاطر سروصدای طبقه ی بالا یا پایین یا بیرون از منزل است، این اقدام زیاد ضروری نیست. اما برای خیلی از افراد هرچه بیشتر عایق صدا کردن درب، تغییرات بزرگی بوجود می آورد.

بهترین کاری که می توانید بکنید، جایگزین کردن در با یک در چوبی محکم است.اگر هم در یک خانه ی قدیمی زندگی می کنید که خودش در چوبی محکم دارد خیلی خوش شانس هستید!

اگر چنین دربی ندارید و پول کافی برای خریدش را هم ندارد می توانید اقداماتی انجام دهید تا جرم در افزایش پیدا کند. ممکن است زیاد زیبا نشود اما می توانید روی آن را با وسایلی مثل تخته ی MDF و… بپوشانید. این اقدامات کمی وزن و ضخامت به در داده و این به بستن مسیر رفت و آمد صدا کمک می کند.

امروزه با توجه به اینکه سرویس‌های بهداشتی اکثرا به داخل خانه‌ها آمده‌اند، بحث جلوگیری از صدا و عایق صوتی دستشویی به یکی از موارد مهم در منزل تبدیل شده است. از مهم‌ترین کارهایی که برای این کار انجام می‌دهند، می‌توان به عایق صوتی کردن در اشاره کرد.

8- پرده های عایق صوتی آویزان کنید

درست مثل پتوها، پرده ها هم می توانند برای کم یا جذب کردن صداها، قبل از اینکه به سطح سختی مثل دیوار خشک، مبلمان چوبی یا شیشه ی پنجره برخورد کنند، استفاده شوند. شما می توانید چوب پرده را هرجایی که می خواهید، در طول دیوار یا بالای در و پنجره ها، نصب کنید و به آن پرده بیاویزید.البته پرده عایق صوتی ضخیم نسبت به پتوهای عایق صوتی کمتر موثرند.

اما همچنان بهتر است از پرده ها استفاده شود چون خیلی جذاب تر از پتوها هستند. در کل، پتوهای عایق صوتی برای موزیسین ها طراحی شده اند چون اینطور که معلوم است ظاهر پتوها به اندازه ی تاثیر آن برای طراح یا مشتری آن مهم نبوده است.اما وقتی راجع به مناطقی مثل اتاق خواب حرف می زنیم، انتظار داریم که یک چیز راحت تر و موقرتر ببینیم.

به همین خاطر پرده های عایق صوتی کارآمدترند.اگر هم نمی خواهید هزینه ای برای پرده های عایق صوتی صرف کنید کافی است از پرده های ضخیم تر استفاده کنید.شما حتی می توانید چند پرده را روی هم بیاویزید. پیشنهاد ما این است که پرده های نازک تر را رو به پنجره یا دیوار ،و ضخیم تر ها را روی کار بیاندازید.

بخاطر داشته باشید که همه ی پرده ها به یک اندازه عایق صوتی نیستند.باید دقت کنید که در میان اجناس متنوعی که بازار را اشباع کرده، جنس درستی تهیه کنید. بعلاوه بخاطر داشته باشید که چند اینچ از دیوار کنار پنجره ها را هم با پرده بپوشانید تا هیچ نشتی ندهد.

9- آیا واقعا عایق ارزان شانه ی تخم مرغ صدا را جذب می کند؟

وقتی راجع به عایق صوتی ارزان بحث می شود، شانه ی تخم مرغ از معروف ترین راه حل هاست. ممکن است فکر کنید چون شانه ی تخم مرغ سبک، متخلخل و دارای حجم فیزیکی کمی است، نمی تواند جلوی عبور صدا را بگیرد.

اما خوشبختانه شما می توانید برای کاهش اکو از شانه تخم مرغ استفاده کنید. و دلیل آن در ساختار شانه تخم مرغ پنهان است. برای مثال وقتی امواج صوت به سطوح صافی مثل دیوارها و پنجره ها برخورد می کنند، به جایی که از آن آمده اند برمی گردند. این روند مداوم منجر به اکو داخل اتاق می شود.

با این حال اگر شما شانه تخم مرغ ها را در مکان های حساسی قرار دهید، ساختار آنها این امواج صوت را حفظ کرده و به گرما تبدیل می کند.این می تواند کمی به از بین بردن اکو کمک کند. همچنین فضاهای خالی داخل شانه تخم مرغ مثل عایق عمل می کنند.

شانه تخم مرغ از یک سیستم عایق صوتی مناسب مانند فوم شانه تخم مرغی خیلی فاصله دارد ولی در دسترس بودن آن باعث شده است که ارزش امتحان کردن را داشته باشند.

10- استفاده از فوم های عایق صوتی

اگر در اینترنت فوم عایق صوتی جستجو کنید، ممکن است به این نتیجه برسید که اصلا نمی تواند صدا را بلوک کند. اما آیا این یعنی بی مصرف اند؟ آیا می توان واقعا بعنوان عایق از آن استفاده کرد؟ بله البته!

در آکوستیک ها بین بلوک صدا، عایق صدا و جذب صدا تفاوت وجود دارد. فوم عایق صدا جلوی عبور امواج صوت را نمی گیرد، بلکه مثل بقیه مواد نرم مشابه، امواج صوت را درون الیافش زندانی می کند. این کار انرژی امواج صوت را به گرما تبدیل کرده و منجر به کاهش اکو می شود.

ممکن است فوم عایق صوتی ارزان کاملا سروصدا را در اتاقتان از بین نبرد ولی می تواند تفاوت چشگیری با کاهش اکو ایجاد کند. از همه مهمتر اینکه محصولات ارزانی بوده و به راحتی می توانید پیدا کنید. عایق دکوراتیو یکی از این گزینه‌ها است.

به این نکته ی ظریف توجه داشته باشید که از یک طرف، کاشی های فومی می توانند بافت زیبایی برای دیوارها ایجاد کنند. اما از طرفی دیگر نصب ابزار عایق صوتی حرفه ای روی دیوار اتاق های مثل اتاق خواب یا پذیرایی می تواند کمی بیش از حد و نامتناسب جلوه کند. شاید بهتر باشد که راه های عایق صوتی نامحسوس تر را انتخاب کنید.

11- پنل های دست ساز عایق ارزان

آیا دوست دارید بدانید که چگونه یک اتاق را با هزینه ی پایین و موثر عایق صوتی کنید؟ پس آماده باشید با کمی تلاش بیشتر پنل های عایق صوتی خودتان را ساخته و در هزینه هایتان صرفه جویی کنید.

ابتدا به مواد عایق صوتی نیاز دارید تا داخل پنل قرار دهید. می توانید فوم آکوستیک، پشم معدنی یا هرچیز در دسترس دیگری را انتخاب کنید. بیشتر اینها ارزان و در دسترس هستند.

سپس یک چارچوب چوبی بسازید که مواد عایق صوتی شما را در بر بگیرد. سایز پنل باید اندازه ی سایز سطحی باشد که می خواهید بپوشانید. بهترین راهکار استفاده از چسب چوب و چسب اسپری در کل محیط عایق شماست.

در آخر، وقتی که مواد عایق صوتی را داخل چارچوب قرار دادید، کل سازه ی خودتان را داخل پارچه بگذارید. این پارچه باید زیبا و جذاب باشد چون بخش رویی و قابل دید کار ماست. علاوه بر آن، مطمئن شوید که پارچه یا هر چیز دیگری که استفاده می کنید عایق صدا نباشد، چون می خواهید که امواج صوت به مرکز پنل برسند.

12- پلاگ های دست ساز عایق صوتی پنجره

پنجره ها را فراموش نکنید! همانطور که در بخش قبل هم گفته شد بخش اعظمی از سروصدا از طریق آنها وارد اتاق می شود. اگر در وضعیتی نیستید که بتوانید پنجره های عایق صوتی خریداری کنید، می توانید یک پلاگ دست ساز عایق صوتی پنجره بسازید.

این پلاگ ها جلوی نور را هم می گیرند، پس اگر می خواهید در اتاق پذیرایی نصبشان کنید بهتر است از نوع قابل برداشتن آن را بسازید.

ساخت پلاگ پنجره آسان است! وسایلی که نیاز دارید یک حصیر عایق صوتی، تخته ی چوبی باریک و یک چسب است. پلاگ های پنجره علاوه بر عایق صوتی ارزان، در فصل های سرد سال، عایق حرارتی هم هستند.

سروصدا می تواند از راه های بیشماری روز شما را خراب کند.اگر شما در آپارتمانی زندگی می کنید که سیستم عایق صوتی ضعیفی دارد، احتمالا محکوم به زندگی با سروصدا هستید.ممکن است شما در خیابان شلوغی زندگی کنید که سروصدای ترافیک حتی در نیمه شب هم به گوش می رسد.اگر بدشانس باشید همسایه های پرسروصدا هم می توانند به همین بدی باشند.یا حتی بدتر، اگر صاحب بچه های کوچک باشند شما هم مجبورید تا در مشکلات والدین سهیم باشید.

سعی نکنید سروصدای زیاد را به عنوان بخشی از زندگی به خودتان بقبولانید.این نوع آلودگی مثل هرنوع دیگری از آن خطرناک است و به مرور زمان می تواند با خراب کردن خواب شما و بالا بردن شدید سطح استرس، سلامتی شما را به خطر بیندازد. شما مثل هر کس دیگری لایق آرامش و سکوت در فضای شخصی تان هستید. کاری که اشتباه است، منفعل ماندن و هیچ کاری نکردن است، مخصوصا وقتی راه های عایق صوتی کردن ارزان قیمت در دسترس باشد.

در پاسخ به سوال بالا باید بگوییم بله، عایق صوتی ارزان یا حتی رایگان کاملا ممکن است.البته سطح موفقیت به فاکتور های زیادی بستگی دارد،مثل محیط شما و نوع سروصدایی که با آن روبرو هستیم. عایق صوتی کردن اتاق نیازمند مقداری اطلاعات و خلاقیت است.

 عبارت “Soundproofing” یک اصطلاح فنی برای کلمه ی عایق صوتی است که برای خودش یک علم محسوب می شود. یک سطح عایق صوتی شده به این معنی است که این سطح جلوی انتقال صدا از اتمسفر بیرون به داخل را می گیرد.

وقتی امواج صدا در هوا به سطحی برخورد می کنند، یا از آن سطح می گذرند و یا به اتمسفری که از آن آمده اند برگردانده می شوند. اگر شما می خواهید که در محیطی شلوغ، آرامش و حریم خصوصی تان را حفظ کنید یک انتخاب دارید و آن هم یادگیری این است که چگونه هوشمندانه چنین عایق و اساس آکوستیکی پیاده سازی کنید.

 میزان اثرگذاری عایق صوتی بستگی به ویژگی های صوتی مختلف اشیا بکار رفته دارد. سایز، ضخامت، چگالی، و ساختار ،همگی نقش مهمی در کیفیت بلوک صدا ایفا می کنند.

استودیوهای حرفه ای، ساختمان های اداری و غیره بر پایه ی طراحی هوشمندانه ی ساختمان و ابزار عایق صوتی گران قیمت و پنل هایی برای کاهش سطح سروصدا هستند. البته که برای عایق کردن راه های بالا تنها راه حل نیست، چون هر شئ فیزیکی خاصیت آکوستیکی هم دارد. به همین دلیل شما تا زمانی که بدانید از چه چیزی باید استفاده کنید می توانید با بودجه ی کم هم اتاقتان را عایق صوتی کنید.خوشبختانه یادگیری مبانی پایه زیاد طول نمی کشد.

انتظارات ما از این راه حل های ارزان و دست ساز چیست؟

 شما نمی توانید انتظار کاهش 100% سروصدا را از این راه حل دست ساز داشته باشید. با این حال با اینکه شما عایق بندی حرفه ای ندارید، شرایط زندگی انسانی بیشتری را تجربه می کنید. به همین علت با دانستن چگونگی عایق صوتی ارزان اتاق سود می برید.

راه درست برای عایق صوتی کردن غالبا این است که جلوی نشت صدا را با بستن هر شکاف موجود در محیط تان بگیرید. این خیلی مهم است که به یاد داشته باشید سطح بالایی از سروصدا می تواند حتی از یک منفذ کوچک عبور کند. موانع باریک هم می تواند به همین صورت ریسک را بالا ببرد، به همین دلیل نباید پنجره ها ، درها و حتی دیوارها و کف اتاق را در بعضی موارد فراموش کرد.

بعضی محصولات عایق صوتی زیاد گران نیستند و به سادگی آنلاین پیدا می شوند. گرچه حتی اگر بودجه ی خیلی کمی دارید همچنان راه حل هایی هست.

حال به سه نقطه مهم در بحث صدا و شناخت رفتار آن که باعث راحت‌تر شدن کار عایق صوتی می‌شود، اشاره می‌کنیم.

منبع صدا : آیا منبع، یک صدای خاص است؟ (مانند تلویزیون، صدای کولر و … ) که شما می خواهید آن را مخفی کنید. این نوع صدا می تواند در یک نقطه خاص قرار گیرد. پس اولین قدم برای پنهان کردن صدا، عیب یابی منبع می باشد.

نقطه ورود : نقطه ورود، محلی است که صدا وارد اتاق شما می شود. این محل ممکن است یک نقطه دقیق باشد که در مجاورت منبع صدا باشد. و یا ممکن است یک دیوار کامل باشد. مانند، دیوارهای مشترک در آپارتمان ها و یا ساختمان های دوبلکس. پنجره های خارجی نیز نقاط ورودی مشترک برای صداهای ناخواسته هستند.

نقطه بازتاب : صدا پس از ورود به فضای شما، بازتاب کرده و در همان زاویه ورودی باز می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه وب سایت اختیاری است.

دیدگاهپیغام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت