مقاله

 اندازه گیری صدا :

برای انجام این کار بررسی و شناسایی ماشین هایی که تولید صدا می کنند و کارمندانی که در معرض صدای بلند هستند لازم است.اما قبل از پرداختن به این برنامه ابتدا لازمست که اهداف بررسی و تعریفی از انواع صداهای مورد نظرتان را داشته باشید.  

 انواع صدا:

بیشتر صداهای صنعتی به صورت یکنواخت و پیوسته و یا صداهای آنی هستند.صداهای آنی شامل صداهای کوتاه ، تیز و زننده ای هستند که از وسایلی مانند چکش های قلمی و چکش های پنوماتیک در هنگام سوراخ کردن و پرس کردن تولید می شوند.دستگاه های تراشکاری ، موتور های دیزلی و کمپرسور ها مثال هایی از انواع صداهای یکنواخت می باشند.صدا همچنین می تواند به صورت انرژی اکوستیکی با بسامد های مختلف تعریف شود.

باند صداهای پهن مربوط به حالت های  یکنواخت و باند باریک مربوط به صداهایی مثل ناله ، سوت و جیغ می باشد.

 ابزار اندازه گیری :

برای شناسایی صدای پر مخاطره ، صداهای پیوسته و یکنواخت می توان از صدا سنج استفاده کرد.کار با این دستگاه بسیار راحت است و پرسنل بعد از دوره کار آموزی   براحتی می توانند اندازه گیری های لازم را انجام دهند.ابزار به هر کاهش و یا افزایش صدایی پاسخ می دهد، بنابراین لازمست که از چند دستگاه مختلف در قسمت های متفاوت استفاده شود تا بتوان میانگین تراز فشار صداهای کلی و سراسری محل را بدست آورد.

برای کنترل صداو محافظت شنوایی لازمست که هر دوی ترازهای فشار صدای سراسری و طیف بسامد های انرژی شناسایی شوند.بنابراین احتیاج به دستگاهی است که توانایی آنالیز بسامد را داشته باشد.شما همچنین نیاز به صلاحیت بالاتری دارید و از آنجائیکه تعداد کمی از شرکت ها مهندس اکوستیک دارند ، باید از یک مشاورآکوستیک دارای صلاحیت جهت انجام کارها سود برید.دستگاه های مذکور برای اندازه گیری صداهای آنی با باند پهن مناسب نیستند و احتیاج به بکارگیری دستگاه مخصوص و متخصص است.

 ارزیابی :

  برای ارزیابی میزان خطر صداهای یکنواخت روی کارگران باید به دو نکته توجه کرد :

  - ترازهای فشار سراسری که در معرض آن قرار می گیرند  طول مدت در معرض قرار گرفتن واضح است که هر چقدر صداهای بلند افزایش پیدا می کنند مدت مجاز درمعرض قرار گرفتن کوتاهتر میشود.

- معمولا معیار های خطر در مورد صداهایی که به طور مستمر نیستند مساوی صداهایی است که استمرار دارند.در بعضی شرایط اندازه گیری و کنترل صدا سخت است.

 کنترل:

مشکل : ماشین تولید کننده صدا

اقدام :چک کردن ماشین برای تعمیر نواقص و عدم کفایت (روغن زنی )

 راههای اصلی انتقال:

صداهای تولیدی ساختاری ....ثابت و محدود کردن ارتعاش صداهای انعکاسی .....افزایش سطوح جاذب که موجب کاهش انعکاس می شود صداهایی که به طور مستقیم منتقل می شوند .....پرده گذاری یا جدا کردن ماشین همچنین می توان ماشین را با یک ماده جاذب محصور کرد و در صورت کافی نبودن باید از وسایل حفاظت شخصی استفاده شود.

Ear muffs  دارای لایه نرمی هستند که معمولا به دو نوع مایع و یا فوم های پلاستیکی است.آنها باید سبک و قابل حمل باشند و پوشش آنها باید نرم بوده و در مقابل ضربه براحتی حرکت نکند.هد بند باید مقاوم اما راحت طراحی شده باشد و در مقابل فشار مقاومت نکند یعنی قابل انعطاف برای خم شدن باشد.

     

 

جهت مشاهده متن کامل روی تصویر فایل pdf کلیک کنید

 

Posted in مقاله By

deconik producer