هومن خلعتبری

هومن خلعتبری

هومن خلعتبری، نوازنده پیانو، رهبر ارکستر و اپرا می‌باشد.

هومن خلعتبری فراگیری پیانو را از ۶ سالگی نزد نیره اسکویی آغاز نموده و بعدها نزد لیلی سرکیسیان و ملیک اصلانیان در پیانو، هارمونی و کنترپوان نزد فریدون ناصری، آهنگسازی نزد احمد پژمان و اصول رهبری ارکستر را از توماس کریستین داوید و حشمت سنجری آموخت.در کنار تحصیل علم موسیقی در محضر این اساتید، حضور و تجربه آکومپایمان شاگردان کلاس آواز خانم آریا زند، مرحوم حسین سرشار و مرحوم احمد پارسی و مرحومه بهجت قصری، مُهر ورود و آشنایی وی به دنیای آواز کلاسیک شد و تجربه آکومپایمان (همراهی خواننده با پیانو) این خوانندگان اپرای تهران (تالار رودکی)، وی را با رپرتوار آواز کلاسیک و اپرا آشنا ساخت. حضور در مستر کلاسهای اساتید پیانو مانند نوین افروز، گرهارد گرت اشلگر و هوتزل، تأثیر به سزایی در ارتقاء دانش و سطح نوازندگی پیانوی وی داشت.وی در طی دوران تحصیلات دانشگاهی، ردیف و دستگاه‌های موسیقی ایرانی را زیر نظر مهربانو توفیق (سه تار) و موسیقی جهانی (کلاسیک) را زیر نظر اساتید دیگر، همچون شریف لطفی، هوشنگ کامکار، دکتر امیراشرف آریانپور و کامبیز روشن روان آموخت و در سال ۱۳۷۵ از دانشکده موسیقی دانشگاه هنر تهران فارغ‌التحصیل شد.

ضبط و اجرای پیانو در موزیک متن بسیاری از فیلمهای سینمایی، آثار تولیدی صدا و سیما و همچنین انتشار ۲ سی دی "بارون بارونه" با ویلن حسین یوسف زمانی و "ای وطن" یا تار کیوان ساکت و آواز فاضل جمشیدی از یادگارهای آن دوره می‌باشد.

او طی سالهای ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۵ پیانیست ارکستر سمفونیک تهران، آسیستان گرگین موسسیان درگروه کر ارکستر سمفونیک تهران، پیانیست ارکستر و گروه کر فرهنگسرای بهمن زیر نظر مهدی شمس نیکنام و آسیستان توماس کریستین داوید در ارکستر فیلارمونیک جوانان انستیتوی فرهنگی اتریش در تهران بود.

در پی تمام این فعالیتهای آموزشی و فرهنگی، وی در سال ۱۳۷۶ برای ادامه تحصیلات دانشگاهی خود عازم اتریش شد و در دانشگاه هنر و موسیقی شهر گراتس، رهبری کر را زیر نظر Rupert Huber و Johannes Prinz رهبری ارکستر را با A. Tamayou، R. Armanian و Martin Sighard و رهبری اپرا را نزد Wolfgan Bozic و G. Fruhman آموزش دیده و تحصیلات خود را در دو رشتهٔ رهبری کر و رهبری ارکستر؛ با درجه عالی به پایان رسانید. راهنمائی‌های نصیر حیدریان همچنان راه گشا و مورد استفاده وی قرار می‌گیرد.او در کنار رهبری اپرا و کنسرت با ارکستر فبلارمونیک ماریبور، ارکستر دو له سیتهٔ پاریس، ارکستر فیلارمونیک برنو چک، ارکستر ماوارین چک و ارکستر فیلارمونیک زومبتای مجارستان، به عنوان تکنواز پیانو نیز در اروپا، ایالات متحده، کانادا، آسیا شرکت جسته است.

 او به دلیل علاقهٔ ویژهٔ به موسیقی مدرن و معرّفی آن، به اجرای آثار آهنگسازان معاصر و جوان همّت گماشته و شمار زیادی از آثار آهنگسازان معاصر برای نخستین بار با اجرا وی ضبط و آرشیو شده است. هومن خلعتبری به عنوان نوازنده پیانو با خانم پری زنگنه و گوگوش نیز در اجراهایی از ایشان همکاری داشته است.

وی از سال ۱۳۷۸ تا ۱ ۱۳۸، دستیار ارکستر و رهبر کر فستیوال اپرائی Junger Künstler Graz شهر گراتس در جنوب اتریش بوده و از سال ۱۳۸۳ یکی از بنیانگذاران، مدیر هنری و رهبر فستیوال بین الملی موسیقی کلاسیک قصر کیرشتِتِن Internationaler Klassik Festival Schloss Kirchstetten در شمال اتریش می‌باشد.

 

اپراهایی که به رهبری وی در این فستیوال به روی صحنه آمده عبارتند از:

 

۲۰۰۱ - " ازدواج فیگارو " - موتزارت

۲۰۰۲ - " فلوت سحر آمیز " - موتزارت

۲۰۰۳ - " دون ژوان " - موتزارت

۲۰۰۴ - " آرایشگر شهر سویل " - جواکینو روسینی

۲۰۰۵ - " توسکا (اپرا) " - پوچینی

۲۰۰۶ - " همه زن‌ها اینگونه‌اند " - موتزارت

۲۰۰۷ - " دستبرد به حرمسرا " - موتزارت

۲۰۰۸ - " سیندرلا (اپرا) " - جواکینو روسینی

۲۰۰۹ - " لا تراویاتا " - جوزپه وردی

۲۰۱۰ - " رئیس تئاتر " اثر موتزارت و " اول موسیقی بعداً کلام " اثر آنتونیو سالیری + (مشهورترین قطعات کُر از اپراهای معروف +1

۲۰۱۱ - " خفاش (اپرا) " اثر یوهان اشتراوس (پسر) + (مشهورترین قطعات کُر از اپراهای معروف2)

2012) - " ازدواج فیگارو " اثر موتزارت + (سمفونی شماره ۹ (بتهوون

۲۰۱۳ - " ریگولتو " به مناسبت دویستمین سال تولد جوزپه وردی + "تابلوهای یک نمایشگاه" اثر موسورگسکی

۲۰۱۴ - " دون ژوان " اثر موتزارت + " کارمن (اپرا) " اثر ژرژ بیزه - یک شب اسپانیایی

۲۰۱۵ - " اکسیر عشق " اثر گائتانو دونیزتی۲۰۱۶ - " دون پاسکوال " اثر گائتانو دونیزتی

هومن خلعتبری از سال ۱۳۷۸ تا کنون به عنوان رهبر و همکار هنری در اپرای شهر ) فعالیت داشته است.singschule)ودر مدرسه ی آواز این اپرا

اپراهای زیر با همکاری و رهبری وی به روی صحنه رفته‌اند

فصل هنری (میلادی)         نام اپرا   آهنگساز اپرا       اپرانامه (اشعار و متن اپرا) زبان اپرا تاریخ اولین اجرا

۲۰۱۲–۱۳         لاتراویاتا جوزپه وردی        فرانچسکو ماریا پیاوه         ایتالیایی ۶ مارس ۱۸۵۳

۲۰۱۲–۱۳         مانون لسکو (پوچینی)        پوچینی  روجرو لئونکاوالو و لویجی ایلیکا      ایتالیایی ۱ فوریه ۱۸۹۳

۲۰۱۲–۱۳         اکسیر عشق        گائتانو دونیزتی    فلیس رومانی      ایتالیایی ۱۲ می ۱۸۳۲

۲۰۱۲–۱۳ و ۱۴–۲۰۱۳  هانسل و گرتل (اپرا)        انگلبرت هامپردینک         ادلهایت وته        آلمانی    ۲۳ دسامبر ۱۸۹۳

۲۰۱۲–۱۳         ظهور و سقوط شهر ماهاگونی           کورت وایل         برتولت برشت     آلمانی    ۹ مارس ۱۹۳۰

۲۰۱۲–۱۳         بانوی زیبای من     فردریک لوو        آلان جی لرنر       انگلیسی ۱۵ فوریه ۱۹۵۶

۲۰۱۳–۱۴         لا بوهم  پوچینی  لویجی ایلیکا و جوزپه جیاکوزا          ایتالیایی ۱ فوریه ۱۸۹۶

۲۰۱۳–۱۴         سوگلی   انگلبرت هامپردینک         آلفونس رویر و گوستاو وَئز            فرانسوی            ۲ دسامبر ۱۸۴۰

۲۰۱۳–۱۴         فلوت سحر آمیز   موتزارت امانوئل شیکاندر   آلمانی    ۳۰ سپتامبر ۱۷۹۱

۲۰۱۳–۱۴         داستان کناره غربی           لنارد برنستاین     استفان سوندهایم           انگلیسی ۲۶ سپتامبر ۱۹۵۷

۲۰۱۳–۱۴         هتل اسب سفید  رالف بناتسکی      رابرت استولز      آلمانی    ۸ نوامبر ۱۹۳۰

رهبری موسیقی ارکسترال و گروه نوازی ایرانی

گستره رپرتوار وی در رهبری ارکستر و رهبری کر، حاصل روحیهٔ انتخابگر اوست و شامل طیف وسیعی از سبکهای مختلف مانند موسیقی کلاسیک (اپرا و سمفونی)، موسیقی مدرن و آتونال می‌باشد.

 هومن خلعتبری تحصیلاتش را در زمینه موسیقی سنتی ایرانی (ردیف نوازی) و کلاسیک غربی (رهبری کر و ارکستر) به پایان رسانده، اما بتهوون، واگنر، پوچینی و.. هنوز هم نتوانسته‌اند پیوند او را با موسیقی ایران قطع کنند. در حیطه موسیقی ایرانی، رهبری موسیقی ارکسترال و گروه نوازی ایرانی به این شیوهٔ کاملاً نوین و معرفی آن برای اولین بار در جهان، در اجرای جدیدترین اثر حمید متبسم، یعنی پروژهٔ موسیقایی سیمرغ با تکخوانی همایون شجریان، یکی از نکات درخشان این گسترهٔ وسیع می‌باشد.

فعالیت‌های جنبی - برنامه تلویزیونی

از دیگر فعالیت‌های جنبی او در کنار رهبری ارکستر و اپرا، اجرای برنامه بسیار موفق آکادمی موسیقی گوگوش در تلویزیون من و تو ۱ به همراه ستاره موسیقی پاپ ایران خانم گوگوش و بابک سعیدی در زمینه موسیقی پاپ است.

 وی با حضور خود به عنوان مربی آواز در این برنامه تلویزیونی، سعی به ترویج آموزش صحیح مبانی موسیقی در بین بیننده‌های این برنامه تلویزیونی، ارتقاء مجدد سطح موسیقی پاپ ایرانی در بین مستعدان و ترفیع سطح فرهنگ شنیداری جامعه دارد. او در گفتگوهای حضوری همیشه اشاره‌ای به انگشتان دو دست می‌کند و می‌گوید:«اگر من بتوانم همین تعداد علاقه‌مند رو به راه درست سوق بدهم، برایم کافی است». هومن که در آکادمی گوگوش مربی آواز و اجرای صحنه است؛ برای پرورش هنرجویان، ترانه‌ها را از قدیم و جدید گرفته تا عامیانه و فاخر، زیر و زبر می‌کند تا ترانه مناسب هنرجو را بیابد. هومن آنگونه که خودش می‌گوید همه نوع موسیقی را می‌شنود. او دنیای موسیقائی امروز ایران را صحرای برهوتی می‌بیند که هر از گاهی گلی در آن روئیده می‌شود.

هومن خلعتبری در حال حاضر، رهبر ارکستر فیلارمونیک متروپولین پراگ (جمهوری چک) نیز می‌باشد.

Posted in بیوگرافی By

deconik producer