منوچهر سهیلی شمیرانی

منوچهر سهیلی شمیرانی

منوچهر سهیلی شمیرانی اردیبهشت 1331 در تهران به دنیا آمد.در سن چهارده سالگی در اسفند ماه سال 1344 به دلیل مأموریت پدرش به اهواز نقل مکان کرد. در آنجا نزد استاد احمد شباهنگ نواختن ویلن را آغاز کرد.پس از یادگیری این ساز اولین ارکستر را با 5 نفر نوازنده و یک خواننده در دبیرستانی که درس می خواند تشکیل داد و سرپرستی کرد. که در آن محمد موسوی نوازنده نی، کماالدین کاوه ( سنتور ) ، محمود سبزی ( تار ) و برادرش پرویز سهیلی نوازنده تمبک حضور داشتند.این ارکستر رفته رفته بزرگتر شد، به یازده نفر رسید و در اداره امور تربیتی استان خوزستان و همچنان زیر نظر سهیلی به کار خود ادامه داد. در این سال ها سهیلی همکاری با رادیو اهواز و نوازندگی در آن را نیز آغاز کرده بود.در دوران تحصیل سهیلی بین نوازندگان ویلن در آموزشگاه های استان خوزستان، سه سال متوالی باکسب مقام اول، به اردوگاه رامسر اعزام شد که در این رهگذر با استاد مرحوم حبیب اله بدیعی آشنا  شد و از مکتب ایشان نیز فیض برد.او به خدمت سربازی رفت. در این دوران هم از موسیقی دست نکشید و با تشکیل گروهی از هم دوره ای ها، در پلاژ افسران ژاندارمری در فرح آباد ساری، خدمت را با اجراء موسیقی سپری کرد. همزمان در ارکستر فرهنگ و هنر استان مازندران به سرپرستی استاد محمد شیرخدائی ویلن می نواخت.

 با آن گروه به خوانندگی چند خواننده از جمله مرحوم محمد دنیوی خواننده بسیار سرشناس و محبوب مازندران کنسرت هائی به مناسبت های مختلف از جمله جشن های فرهنگ و هنر در سراسر کشور اجراء کرد و همزمان با رادیو ساری همکاری داشت که آهنگ های بسیاری ازجمله " گلنسارجان " را اجراء کرد. این آهنگ یکی از زیباترین ترانه های مرحوم محمد دنیوی بود.پس از خدمت برای ادامه تحصیل عازم کشور آلمان شد و موفق به اخذ فوق لیسانس در رشته اقتصاد صنعتی از آلمان گردید. در شهر برلین با محمد طهماسبی استاد و نوازنده تمبک آشنا شد. او شاگرد استادان مرحوم امیر ناصر افتتاح و حسین تهرانی بود. سهیلی به همراهی تمبک محمد طهماسبی آلبومی با نام موسیقی سنتی در دستگاه شور، شوشتری، سه گاه و ماهور عرضه کرد. در همان هنگام در شهر برلین به گروه پرسپولیس پیوست. در آن گروه سهیلی ویلن ، ذبیح اله علی عباسی ماندولا و ماندولین، ضیاء علی عباسی تمبک، دف و آواز و احسان علی عباسی ماندولین می نواختند.

پس از مدتی آریس گاسپاریان نوازنده گیتار، جاز، پیانو وخواننده و همچنین پرویز غیاثیان نوازنده کلارینت و آهنگساز رادیو ایران سابق به این گروه افزوده شدند. این گروه تعداد دو صفحه 33 دور و یک کاست تولید و منتشر کرده است.سهیلی در دوره اقامتش در برلین به عنوان نوازنده برنامه فلکور ( Folksmusik ) در رادیو برلین موفق به همکاری و نوازندگی شد. او به غیر از آلمان همچنین در کشور های انگلیس ، فرانسه ، هلند و چند کشور دیگر کنسرتهائی داده است.

Posted in بیوگرافی By

deconik producer