Reverberation چیست؟

صدا چیز خنده داری است. شما می توانید در یک آمفی تئاتر عظیم باشید و یک بلندگوی 36  متر دورتر از خود را مانند روز روشن بشنوید یا در یک دفتر مطبوع با جمعیتی شلوغ باشید و به سختی بتوانید شخص سخنران را بشنوید.

دلیل این اتفاقات حول انواع سطوحی است که امواج صوتی در یک محیط از آن بالا می روند و مدت زمانی که این امواج صوتی پس از تولید صدا از بین می روند  دلیل آن ، اصطلاحاً  طنین یا reverberation است. پس از ایجاد صدا ، امواج حاصل از آن صدا به حرکت خود ادامه می دهند. وقتی این امواج صوتی به سطوحی مانند دیوارها ، سقف ها ، کف ، مبلمان یا حتی سایر افراد برخورد کرده و منعکس می شوند ، این بازتاب می تواند باعث تداوم صدا در فضا حتی پس از توقف منبع صدا شود و اثر صوتی موسوم به طنین را ایجاد می کند.

طنین دلیل متداولی است که ممکن است انجام یک مکالمه در یک اتاق شلوغ دشوار باشد یا اینکه چرا بعضی از افراد وقتی با آنها در یک کنفرانس ویدیویی صحبت می کنید به وضوح ظاهر نمی شوند.درک و کنترل طنین صدا می تواند کیفیت صدا را در خانه و محیط های حرفه ای شما بهبود بخشد.

Reverberation در کلمات ساده چیست؟

Reverberation جمع شدن امواج صوتی در یک فضا است. از آنجا که صداهای طنین انداز انباشته می شوند ، می توانند ارتباط مستقیم را دشوار کنند زیرا صدای محیط زیادی وجود دارد و صدای مستقیم از بین می رود. هنگامی که این اتفاق می افتد ، مردم تمایل دارند صحبت کنند تا بیش از حد شنیده شوند که فقط باعث بازتاب بیشتر می شود و چرخه ادامه می یابد.

موارد استفاده از Reverberation چیست؟

این بدان معنا نیست که همه طنین اندازها بد است. هنگام استفاده از میکروفون ، صحبت عمومی یا اجرای زنده ، برخی از صدای ضرب آهنگ به شما کمک می کند تا حس غنی و قوی تری به صدای شما بدهد. در ضبط ، شبیه سازی Reverb با استفاده از نرم افزار به ایجاد این توهم صوتی کمک می کند که شنونده در یک فضای واقعی با نوازنده قرار دارد. بدون طنین انداختن ، این صداها خالی یا ریز به نظر می رسند ، زیرا در ما احساس واقعی نمی کنند.در یک تنظیم زنده ، ضرب آهنگ زیاد درک زبان را دشوار می کند و به این معنی که صدای بلندگو یا اجرا کننده تا حدی زیاد نخواهد بود. به همین دلیل است که طراحان سالن های سخنرانی ، تئاترها و مکان های کنسرت توجه ویژه ای به خصوصیات طنین انداز مکان های خود دارند.

 

چه زمانی ریور نامطلوب است؟

Reverberation وقتی از کنترل خارج شود ، نامطلوب می شود. وقتی صداهای مختلف از چندین منبع با هم در یک فضای خاص طنین انداز می شوند ، بلندگوها باید با صدای بیشتری صحبت کنند که فقط به مشکل ریور کمک می کند.محیط هایی که مملو از صداهای پایدار و بلند است می تواند منجر به وزوز گوش یا حتی کاهش شنوایی طولانی مدت برای افرادی شود که مدت زمان طولانی آن فضاها را اشغال می کنند.  

زمان طنین چیست؟

کلید کنترل ریور ، درک زمان طنین است. زمان طنین چند ثانیه طول می کشد تا انرژی صوتی طنین انداز با تعداد مشخصی از دسی بل کاهش یابد – اندازه گیری های معمول زمان طنین انداز بر زمان کاهش 60 دسی بل انرژی طنین انداز متمرکز است. طراحان سالن کنسرت سالهاست که در زمان طنین فاکتور می گیرند. معماران با استفاده از فرمول زمان ریورب ، سالن های کنسرت طراحی کرده اند که زمان ریورب را به اندازه کافی افزایش می دهد تا موسیقی را روی صحنه افزایش دهد و صدا را آلوده نکند.در اتاقی مانند یک دفتر کار عادی که ممکن است چندین مکالمه به طور هم زمان در آن اتفاق بیفتد ، زمان کوتاه طنین انداختن مطلوب است. محدود کردن ریور و کوتاه شدن زمان ریورب در کنفرانس ویدیویی مهم است زیرا میکروفون بین صداهایی که می گیرد تفاوت قائل نمی شود.بنابراین ممکن است برای افراد در انتهای تماس خود نامشخص باشید زیرا میکروفون شما آنچه را که اکنون می گویید و امواج صوتی باقیمانده از آنچه شما گفتید را دریافت میکند.

چگونه زمان طنین را محاسبه می کنید؟

محاسبه زمان طنین با تعیین حجم فضا و کیفیت جذب مواد موجود در آن همراه با سرعت صدا در آن فضا انجام می شود. این بدان معنی است که با فاکتور گرفتن در اندازه یک فضا در سه بعد ، مواد تشکیل دهنده آن فضا ، میزان صدا جذب یا بازتاب آن مواد و سرعت و زاویه هایی که صدا در آن حرکت می کند ، می توانید زمان طنین را بازبینی کنید.

هنگامی که از زمان طنین انداز فضا آگاهی پیدا کردید ، می توانید مواد موجود در آن فضا را برای افزایش یا کاهش آن تنظیم کنید.

چگونه می توان ریور را کنترل کرد؟

هنگامی که شما با سطوح و زاویه های سخت احاطه شده باشید ، محیطی را ایجاد می کنید که احتمالاً دارای مشکلات طنین انداز خواهد بود. با برداشتن گامهایی برای کنترل ریور و پژواک در فضاهای خود ، امکان برقراری ارتباط راحت تری فراهم خواهد شد زیرا امواج صوتی محیطی زیادی وجود ندارند که به اطراف می روند و آنچه را که می خواهید بشنوید ، پوشانده اید. با استفاده از متریال آکوستیک مناسب ، می توانید ریور را کنترل کنید.

Reverberation vs Echo –   تفاوت چیست؟

یک تصور غلط وجود دارد که اکو مترادف ریوربریشن است. آنها در واقع دو پدیده صوتی متفاوت هستند. شباهت اصلی بین این دو این است که هم طنین و هم پژواک پس از تولید صدا اتفاق می افتد.

ما می توانیم تفاوت را هنگام تعریف reverb و تعریف echo ببینیم. اکو نوعی موج صوتی است که با اندازه و تأخیر کافی منعکس شده یا  بازگردانده می شود تا به عنوان موجی متمایز از موج منتقل شده مستقیم قابل تشخیص باشد. از نظر عامیانه ، اکو یک موج صوتی منعکس شده است که به طور شنیداری از صدای منبع متمایز است.

از طرف دیگر ، طنین هنگامی اتفاق می افتد که صدا در اثر بازتاب یا پراکندگی مکرر پس از توقف منبع صدا ، ادامه یابد. بنابراین در حالی که اکو یک صدای مشخص است ، شنیدن صداهای منعکس به سختی قابل شنیدن است زیرا بازتاب ها مدام تکرار می شوند.

اصولاً اکوها اغلب بسیار واضح به نظر می رسند زیرا میزان صدا و مسافتی که طی می کند باعث می شود صدای متمایزی ایجاد شود.

طنین انداز می تواند آب های صوتی محیط شما را گل آلود کند زیرا امواج صوتی منعکس کننده چندین سطح روی هم انباشته می شوند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه وب سایت اختیاری است.

دیدگاهپیغام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت